Ernesto Valverde a dezvăluit ce a făcut după ce a fost dat afară de Barcelona: “Am văzut un singur meci în ultima lună”

13.02.2020 | 17:18
Ernesto Valverde a dezvaluit ce a facut dupa ce a fost dat afara de Barcelona Am vazut un singur meci in ultima luna

Ernesto Valverde a fost dat afară de la Barcelona în urmă cu exact o lună, pe 13 ianuarie, şi a dezvăluit ce a făcut în ultimul timp. Tehnicianul de 56 de ani a participat recent la un întrunire despre fotbalul din Bilbao şi a susţinut că a urmărit un singur meci de când a plecat de la formaţia de pe “Camp Nou”.

Ernesto Valverde a fost dat afară de la Barcelona, dar şi-a urmărit foştii elevi

Cu ocazia întrunirii de la Bilbao, jurnaliştii spanioli l-au întrebat pe Ernesto Valverde cum şi-a petrecut timpul în ultima lună, de când a fost dat afară de la Barcelona. Antrenorul iberic a susţinut că a urmărit meciul catalanilor din sferturile de finală ale Cupei Spaniei, când Athletic Bilbao i-a eliminat.

“În aceste săptămâni nu am urmărit prea mult fotbal. M-am distanţat puţin de fenomen, dar nu am putut să nu văd niciun meci. Am urmărit puţin partida lui Bilbao din semifinale. Un singur meci întreg am văzut în ultima lună, Athletic Bilbao – Barcelona din sferturi”, a spus Ernesto Valverde.

Cum a comentat eliminarea Barcelonei din Cupa Spaniei

Athletic Bilbao a eliminat-o pe Barcelona în sferturile de finală ale Cupei Spaniei, bascii reuşind să marcheze golul victoriei în minutele de prelungire. Ernesto Valverde nu a fost mirat de faptul că formaţia de pe “Camp Nou” a ratat accesul în faza semifinalelor.

“A fost un meci similar cu cel pe care l-am jucat noi pe ‘San Mames’ (n.r. Barcelona a fost învinsă de basci, scor 1-0, în prima etapă din La Liga 2019-2020). Este singura concluize pe care o pot oferi, nu vreau să generez conflicte”, a declarat fostul antrenor al catalanilor.