Premier League

28.12.2019 | 21:53
Etapa golurilor anulate la milimetru de VAR in Premier League Trei reusite au fost sterse de arbitrajul video

La naiba cu VAR-ul” a fost versul la modă auzit sâmbătă, 28 decembrie 2019, pe stadioanele din Premier League. A fost o nouă rundă în care arbitrajul video i-a iritat pe toți, de la jucători, antrenori, până la zecile de mii de fani din tribune. Cum regulamentul trebuie respectat de toți, deciziile luat de arbitrii din camera VAR au trebuit respectate.

Trei meciuri disputate sâmbătă în Premier League au avut intervenții ”brutale” ale VAR-ului, care i-au lăsat pe mulți mirați de modul în care un gol poate fi anulat pentru doar câțiva milimetri.

Cronologic, prima fază aspru criticată de jucători și fani s-a semnalat la meciul Brighton – Bournemouth. Dan Burn s-a bucurat câteva secunde pentru primul său gol în tricoul lui Brighton.

A înscris în minutul 58 pentru 2-0, însă VAR-ul i-a distrus ziua și, pentru câțiva milimetri, golul a fost anulat. Din fericire pentru echipa sa, colegii au reușit până la urmă să marcheze golul de 2-0, regulamentar, acesta fiind și scorul final.

Etapa golurilor anulate la milimetru de VAR în Premier League! Trei reușite au fost șterse de arbitrajul video. Sursa foto: Twitter.com

Apoi, la meciul Southampton – Crystal Palace (scor final 1-1), Wilfried Zaha a fost semnalizat în ofsaid, deși nici reluările nu au părut să confirme decizia VAR.

Faza cu pricina avea loc în minutul 16 și se încheia cu golul lui Meyer, gol care, cu intervenția VAR-ului, a fost anulat pentru poziție afară din joc la Zaha.

VAR-ul și-a intrat apoi în rol la meciul dintre Norwich și Tottenham. Echipa lui Jose Mourinho părea răpusă în minutul 33. Vrancic l-a găsit pe Pukki în careu, iar finlandezul a făcut 2-0.

A făcut la prima vedere. La o a doua, cea a VAR-ului, tabela s-a modificat de la 2-0 la 1-0. Din nou, pentru o distanță infimă, Pukki a fost semnalizat în afara jocului.

Partida de pe ”Carrow Road” s-a încheiat la egalitate, 2-2, elevii lui Jose Mourinho reușind să revină după pauză, în joc și pe tabelă.