Europa League și Conference League optimi de finală retur. Răzvan Lucescu și PAOK, calificare spectaculoasă! Sevilla, eliminată în prelungiri de ucraineanul Yarmolenko!

FANATIK vă prezintă informații despre meciurile din optimile de finală retur din Europa League și Conference League, programate joi, 17 martie, de la orele 19:45 și 22:00.
17.03.2022 | 23:50
Europa League si Conference League optimi de finala retur Razvan Lucescu si PAOK calificare spectaculoasa Sevilla eliminata in prelungiri de ucraineanul Yarmolenko
17-03-2022
20:28

Meciurile din returul optimilor de finală Europa League și Conference League programate de la ora 22:00

Europa League

• FINAL West Ham * – Sevilla 2-0 după prelungiri (T. Soucek 39, Yarmolenko 112) (în tur, 0-1)
  • FINAL Lyon * – Porto 1-1 (Moussa Dembele 13 / Pepê 27) (1-0); meciul este arbitrat de Ovidiu Hațegan
  • FINAL Eintracht Frankfurt * – Betis Sevilla 1-1 după prelungiri (Hinteregger 120+1 / Borja Iglesias 90) (2-1)

Conference League

• FINAL Gent – PAOK Salonic * 1-2 (Depoitre 40 / J. Crespo 20, Mihaj 77) (0-1)
  • FINAL Roma * – Vitesse Arnhem 1-1 (Abraham 90+1 / Wittek 62) (1-0); meciul este arbitrat de Radu Petrescu
  • FINAL Feyenoord * – Partizan Belgrad 3-1 (Dessers 45, Nelson 59, Linssen 90 / R. Gomes 61)  (5-2)
  • FINAL LASK Linz – Slavia Praga * 4-3 (Wiesinger 36, 76, Hong 88, Schmidt 89 / Olayinka 24, Bah 37, Sor 63; Slavia are doi jucători eliminați: Ousou 42 și Plavsic 85) (1-4)
17-03-2022
16:51

Galatasaray – Barcelona 1-2 (Marcao 26 / Pedri 37, Aubameyang 49)

Vezi aici cele mai importante faze.

Min. 90+6: FINAL! Barcelona învinge și se califică în sferturile Europa League.

Min. 85: Arbitrul de centru oprește meciul pentru câteva zeci de secunde, din cauza faptului că spectatorii aruncă în teren cu pahare de plastic.

Min. 74: Olimpiu Moruțan este trimis în locul lui Alexandru Cicâldău.

Min. 60: Van Aanholt șutează din afara careului, dar mingea trece peste transversală

Min. 49: GOOOL Barcelona! Aubameyang reia din apropiere în plasă după două șuturi respinde de Pena

Min. 46: A început repriza a doua. Xavi l-a trimis pe Dembele în locul lui Traore.

Pauză pe Türk Telekom Arena.

Min. 45+3: Aubameyang reia cu capul spre poarta gazdelor, dar mingea lovește tranversala

Min. 37: GOOOL Barcelona! Pedri egalează după o acțiune personală

Min. 26: GOOOL Galatasaray! Cicăldău centrează în careu, iar Marcao înscrie cu capul

Min. 25: Barcelona domină cu fundașii la centrul terenului, dar fazele de atac se opresc la marginea careului mare al gazdelor.

Min. 10: F. de Jong pătrunde în careu, dar șutează de la 10-11 metri pe lângă poarta gazdelor.

Min. 6: Gomis are prima ocazie de gol, dar șutul lui din careu este respins de Alba.

Min. 1: A început meciul.

• Galatasaray: Inaki Pena – Boey, Nelsson, Marcao, van Aanholt – Kutlu, Antalyali – Babel, Cicâldău, Akturkoglu – Gomis. Rezerve: Muslera, Cipe – Ozturk, Mostafa Mohamed, Pulgar, Omer Bayram, Moruțan, Kaan Arslan, Baris Alper Yilmaz, Emre Kilinc, Dervisoglu. Antrenor: Domenec Torrent.
  • Barcelona: ter Stegen – Dest, Eric Garcia, Pique, Jordi Alba – F. de Jong, Busquets, Pedri – Traore, Aubameyang, Torres. Rezerve: Neto, Tenas – Araujo, Puig, Dembele, Depay, Braithwaite, Lenglet, L. de Jong, Mingueza, Gonzalez, Gavira. Antrenor: Xavi Hernandez.

Gică Popescu și Gică Hagi au ajuns la Istanbul și vor vedea meciul Galatasaray – Barcelona din tribunele stadionului Türk Telekom Arena. Amândoi au jucat la cele două echipe.

17-03-2022
16:50

Programul meciurilor din returul optimilor de finală ale Europa League

• FINAL Galatasaray – Barcelona * 1-2 (Marcao 26 / Pedri 37, Aubameyang 49) (în tur, 0-0)
  • FINAL Steaua Roșie – Rangers * 2-1 (Ivanic 10, Ben Nabouhane 90+3-penalty / Kent 56) (0-3); meciul este arbitrat de Istvan Kovacs
  • FINAL Monaco – Braga * 1-1 (Disasi 90 / Ruiz 20) (0-2)
  • FINAL Leverkusen – Atalanta * 0-1 (Boga 90+1) (2-3)
  • LIVE West Ham – Sevilla 0-0 (0-1)
  • LIVE Lyon – Porto 1-0 (Moussa Dembele 13) (1-0); meciul este arbitrat de Ovidiu Hațegan
  • LIVE Eintracht Frankfurt – Betis Sevilla 0-0 (2-1)

RB Leipzig este deja calificată, ca urmare a excluderii din competiție a echipei ruse Spartak Moscova.

17-03-2022
16:48

Programul meciurilor din returul optimilor de finală ale Conference League

• FINAL AZ Alkmaar – Bodo Glimt * 2-2 după prelungiri (Pavlidis 18, 30 / Pellegrino 26, Sampsted 105+1) (în tur, 1-2)
  • FINAL Rennes – Leicester * 2-1 (Bourigeaud 8, Tait 76 / Fofana 51) (0-2)
  • FINAL FC Copenhaga – PSV Eindhoven * 0-4 (Zahavi 10, 79, Goetze 38, Madueke 90+1) (4-4)
  • FINAL FC Basel – Marseille * 1-2 (Ndoye 63 / Under 74, Rongier 90+3; Harit a ratat un penalty pentru oaspeți în minutul 35) (1-2)
  • LIVE Gent – PAOK Salonic 0-0 (0-1)
  • LIVE Roma – Vitesse Arnhem 0-0 (1-0); meciul este arbitrat de Radu Petrescu
  • LIVE Feyenoord – Partizan Belgrad 0-0 (5-2)
  • LIVE LASK Linz – Slavia Praga 0-0 (1-4)
17-03-2022
14:08

Duelul cu Barcelona îl face să se simtă fotbalist pe Cicâldău

Alexandru Cicâldău e gata pentru un nou duel cu FC Barcelona. Returul din optimile Europa League se joacă la Istanbul, după ce, pe Camp Nou, Galatasaray a remizat cu „extratereștrii”, scor 0-0.

Mijlocașul român a intrat în minutul 79 al partidei din Catalunia și a povestit cum a fost experiența. „Cic” e optimist în privința returului și crede că formația lui Domenec Torrent poate produce surpriza acestei faze a competiției.

„Pentru mine a fost un pas înainte, îmi place viața de aici, tot ce se întâmplă în jurul echipei și îmi place și orașul. Nu pot să spun că-mi place ceva anume foarte mult, a fost o schimbare de mediu pentru mine.

Este, după părerea mea, cel mai înalt nivel. Se vede când joci împotriva unor echipe ca Barcelona, când ești în teren simți adevărata valoare a adversarilor.

(n.r. despre eliminarea Barcelonei din Europa League) Ar fi ceva de vis, cred, ținând cont că jucăm contra Barcelonei, mai ales că am făcut un rezultat bun în deplasare.

Înainte să intru, am avut foarte puține emoții. Când am intrat, am lăsat totul și am încercat să mă concentrez la joc. Cu toată lumea mă înțeleg foarte bine, cu toți colegii”, a declarat Alexandru Cicâldău, la PRO X.

17-03-2022
13:30

Mircea Lucescu are încredere în Galatasaray: „poate face o mare surpriză în faţa Barcelonei”

În așteptarea manșei decisive a duelului dintre Galatasaray și Barcelona contând pentru optimile Europa League, Mircea Lucescu și-a exprimat susținerea pentru formația turcă și chiar a subliniat că aceasta poate produce surpriza, mai ales că va avea parte și de avantajul terenului propriu. În tur, cele două au încheiat la egalitate, 0-0. Tehnicianul român a pregătit-o pe Galatasaray timp de două sezoane, în perioada 2000 – 2002.

Galatasaray s-a întors de pe Camp Nou cu o remiză foarte valoroasă. Desigur, meciul retur va fi foarte greu. Barcelona va fi cea care va avea mingea.

Cu acelaşi spirit de echipă şi sprijin din partea suporterilor ca la meciul cu Beșiktaș, Galatasaray poate face o mare surpriză în faţa Barcelonei. Țin cu Galatasaray în seara asta”, a declarat Mircea Lucescu, citat de publicația turcă Fanatik.

Pe de altă parte, Gică Hagi și Gică Popescu vor urmări din tribune meciul programat joi seară, la 19:45.  Aceștia au evoluat de-a lungul carierei pentru formația turcă și au decis să onoreze invitația venită din partea conducerii.

17-03-2022
11:34

Mourinho nemulțumit de atacanții săi

Înaintea meciului retur cu Vitesse Arnhem, antrenorul echipei AS Roma, Jose Mourinho, s-a arătat îngrijorat de faptul că formația sa marchează foarte puține goluri.

”Singurul meci care mă interesează acum este cel cu Vitesse. Nu există derby-ul cu Lazio. Dacă vom câștiga sau terminăm la egalitate suntem în sferturi, dacă pierdem suntem eliminați. Singurul joc care mă interesează este acesta.

Este adevărat că marcăm puțin, dar sunt jucători care înscriau înainte și acum nu o mai fac? Nu putem să spunem că Lewandowski este acum la Roma și a încetat să marcheze. E o problemă de calitate, de profiluri”, a declarat tehnicianul portughez, conform site-ului tuttomercatoweb.com.

17-03-2022
09:09

Incidente la Roma înaintea meciului cu Vitesse

Un grup de ultrași ai echipei AS Roma au atacat câțiva fani ai formației Vitesse Arnhem într-un pub din capitala Italiei.

Conform site-ului tuttomercatoweb.com, incidentul a avut loc în jurul orei locale 22:30 (23:30 ora României). Suporterii italieni i-au atacat pe rivalii olandezi cu scaune și a existat o bătaie în toată regula până la sosirea poliției.

Forțele de ordine au restabilit ordinea și au reținut câțiva fani italieni.

Joi, 17 martie, au loc partidele retur din cadrul optimilor de finală în celelalte două competiții continentale, Europa League și Conference League. Abia din faza sferturilor de finală va exista o echilibrare între Champions League, Europa League și Conference League.

ora 19:45 Galatasaray – Barcelona (tur 0-0)

Steaua Roșie – Rangers (0-3)

Monaco – Braga (0-2)

Leverkusen – Atalanta (2-3)

ora 22:00 West Ham – Sevilla (0-1)

Lyon – Porto (1-0)

Eintracht Frankfurt – Betis Sevilla (2-1)

LEIPZIG este deja calificată ca urmare a excluderii din competiție a echipei ruse Spartak Moscova

LASK Linz – Slavia Praga (1-4)

În Europa League avem doar 7 meciuri, pentru că rușii de la Spartak Moscova au fost executați de UEFA, care a decis excluderea lor în urma agresiunii ruse în Ucraina. Leipzig era oricum favorită indiscutabilă la calificare și dacă s-ar fi jucat cele două meciuri.

În Europa League singura echipă care pare că a rezolvat deja calificarea este Rangers, de la care Ianis Hagi mai are de stat încă destule luni până va putea reveni pe gazon după ruptura de ligamente. Meciul va fi arbitrat de Istvan Kovacs.

Galatasaray – Barcelona, meciul cel mai atractiv pentru români

Cu siguranță, și pentru faptul că la echipa turcă există doi români în lot, Alex Cicâldău și Olimpiu Moruțan, dar numai primul are ceva șanse de a fi pe teren, măcar și pentru câteva minute, cel mai urmărit meci va fi Galatasaray – Barcelona, transmis în direct de Pro X.

Galata, care merge prost în campionat, departe de toate obiectivele, a produs o imensă surpriză în tur, pe Nou Camp, reușind să termine la egalitate, 0-0, un meci pariat pe toate fețele pe mapamond și ca rezultat și ca handicap și ca goluri.

Xavi Hernandez a promis calificarea

După rezultatul din tur antrenorul catalanilor, Xavi Hernandez, a spus că mai există și partide în care poți domina categoric, dar mingea să refuze să intre în poartă și a promis că va aborda returul cu cel mai bun lot, obiectivul fiind să se meargă cât mai departe posibil în competiție.

Acest meci a fost încredințat spre a fi condus de unul dintre cei mai experimentați cavaleri ai fluierului de pe continent, italianul Daniele Orsato. Ibericii vor veni fără Umtiti, Sergi Roberto, Ansu Fati, Dani Alves, dar nu vor lipsi oamenii grei din atac, deciși să rezolve la Istanbul ce nu s-a putut la Barcelona.

Ovidiu Hațegan arbitrează Lyon – Porto

Alte două meciuri care se anunță extrem de interesante sunt Leverkusen – Atalanta, în care se așteaptă din nou multe goluri în ambele porți, în tur italienii câștigând cu 3-2, și West Ham – Sevilla, care începe de la 1-0 pentru spanioli, marii maeștri ai acestei competiții.

Vor mai fi de urmărit meciurile Monaco – Braga, în care gazdele au de recuperat două goluri, și Lyon – Porto, cu francezii în avantaj de un gol, o partidă care îl va avea la centru pe cel mai bun arbitru român, Ovidiu Hațegan, care nu a fost desemnat la niciun joc din Champions League în această săptămână.

Răzvan Lucescu, după calificare în Belgia

În Conference League, PAOK Salonic, echipa lui Răzvan Lucescu și a lui Alex Mitriță, se va deplasa în Belgia, la Gent, la adăpostul firav al succesului cu 1-0 din tur. Returul Roma – Vitesse Arnhem, de pe Olimpico, a fost încredințat românului Radu Petrescu.

Sunt jocuri care în mod normal se vor desfășura doar de palmares la Rotterdam și la Linz, Feyenoord fiind ca și calificată după 5-2 în tur la Belgrad, cu Partizan, și Slavia Praga, 99 la sută la fel după 4-1 pe teren propriu cu echipa austriacă.