Play-off Europa League şi Conference League, meciuri retur. Barcelona s-a distrat pe terenul lui Napoli. Românii de la PAOK, calificare dramatică la penalty-uri

FANATIK vă prezintă informaţii despre partidele retur din barajul pentru optimile de finală în Europa League şi Conference League, care au loc joi, 24 februarie
24.02.2022 | 23:40
Playoff Europa League si Conference League meciuri retur Barcelona sa distrat pe terenul lui Napoli Romanii de la PAOK calificare dramatica la penaltyuri
24-02-2022
23:06

Tragerea la sorți a meciurilor din optimile Europa League și Conference League are loc vineri

Vineri, 25 februarie, are loc tragerea la sorți a meciurilor din optimile de finală ale Europa League și Conferencea League.

S-au calificat direct în această fază a competiției câștigătoarele celor 8 grupe, lor alăturându-li-se alte 8 formații care au câștigat meciurile din baraj, jucate în dublă manșă.

Cele 8 câștigătoare ale grupelor din Europa League sunt Eintracht Frankfurt, Leverkusen (ambele din Germania), Olympique Lyon, AS Monaco (ambele din Franța), Steaua Roșie Belgrad (Serbia), Galatasaray Istanbul (Turcia), Spartak Moscova (Rusia) și West Ham United (Anglia).

Câștigătoarele dublelor manșe din baraj sunt Barcelona, Real Betis, FC Sevilla (toate din Spania), Sporting Braga, FC Porto (ambele din Portugalia), Rangers FC (Scoția), Atalanta (Italia) și Leipzig (Germania).

În Conference League, cele 8 câștigătoare de grupe sunt Feyenoord, AZ Alkmaar (ambele din Olanda), Basel (Elveția), Copenhaga (Danemarca), Gent (Belgia), LASK (Austria), Rennes (Franța) și AS Roma (Italia).

S-au impus în dublele manșe din baraj PSV Eindhoven, Vitesse Arnhem (ambele din Olanda), Leicester (Anglia), Marseille (Franța), Partizan Belgrad (Serbia), Slavia Praga (Cehia), PAOK Salonic (Grecia) și Bodoe/Glimt (Norvegia).

Vor fi și câteva reguli la tragerea la sorți, valabile pentru ambele competiții. Cluburile din aceeași țară nu vor fi adversare, iar câștigătoarele grupelor vor juca manșa retur pe teren propriu.

În ambele întreceri, meciurile din optimi vor avea loc pe 10 și 17 martie, sferturile se joacă pe 7 și 14 aprilie, iar semifinalele pe 28 aprilie și 6 mai.

Finala Europa League este programată pe 18 mai, la Sevilla, iar cea din Conference League pe 25 mai, la Tirana.

24-02-2022
23:04

Mitriță a marcat la loviturile de departajare, iar PAOK s-a calificat în optimi

Trei fotbaliști și un antrenor român au fost implicați în meciurile de joi din barajele de calificare în Europa Europei și Conference League.

La meciul PAOK – Midtjylland, antrenorul Răzvan Lucescu l-a folosit pe mijlocașul Alexandru Mitriță din minutul 71, după ce l-a scos din teren pe Diego Biseswar.

Meciul a avut nevoie de prelungiri pentru a-și stabili învingătoarea, deoarece la finalul celor 90 de minute a fost 2-1. Conform site-ului sport24.gr, Mitriță a contribuit la prima fază periculoasă din prelungiri.

El a primit mingea pe dreapta, la marginea careului mare, i-a psat înapoi lui Felipe Soares, dar șutul acestuia a trecut peste poartă. La loviturile de departajare, Mitriță a fost al patrulea jucător al echipei lui care a marcat, PAOK calificându-se cu 5-3.

Ștefan Radu a fost titular în meciul Lazio – FC Porto, scor final 2-2. El a primit un cartonaș galben în minutul 4, pentru un fault la Otavio, dar a avut o evoluție bună. A fost înlocuit în minutul 54 cu Danilo Cataldi, iar pentru evoluția sa tuttomercatoweb.com l-a notat cu 6.

Mihăilă a fost rezervă la Olympiacos – Atalanta 0-3, fiind trimis în teren în minutul 84, în locul lui Ruslan Malinovskyi, autorul a două goluri. A jucat prea puțin pentur a fi notat de site-ul italian.

24-02-2022
20:21

Barajul de promovare în optimile Europa League și Conference League, program și rezultate

Europa League

• Dinamo Zagreb – Sevilla* 0-0 (1-3 în tur)
  • Lazio – FC Porto* 2-2 (Immobile 19, Cataldi 90+5 / Taremi 31 pen. Uribe 68) (1-2 în tur)
  • Olympiakos Pireu – Atalanta* 0-3 (Maehle 40, Malinovskyi 67, 69) (1-2 în tur)
  • Real Sociedad – RB Leipzig* 1-3 (Zubimendi 65 / Orban 39, Silva 59, Forsberg 89 pen.) (2-2 în tur)
  • Napoli – Barcelona* 2-4 (Insigne 23 pen., Politano 87 / Alba 8, F. de Jong 13, Pique 45, Aubameyang 58) (1-1 în tur)
  • Betis Sevilla* – Zenit Sankt Petersburg 0-0 (3-2 în tur)
  • Braga* – Sheriff Tiraspol 2-0, 3-2 după penalty-uri (Medeiros 17, Horta 43) (0-2 în tur)
  • Glasgow Rangers* – Borussia Dortmund 2-2 (Tavernier 22 pen., 57 / Bellingham 31, Malen 42) (4-2 în tur)

Conference League

• Bodo Glimt* – Celtic Glasgow 2-0 (Solbakken 9, Vetlesen 69) (3-1 în tur)
  • Maccabi Tel Aviv – PSV Eindhoven* 1-1 (Saborit 90+1 / Vertessen 85) (0-1 în tur)
  • Partizan Belgrad* – Sparta Praga 2-1 (Gomes 7, 24 / Hlozek 85) (1-0 în tur)
  • Qarabag – Marseille* 0-3 (Gueye 12, Guendouzi 77, De La Fuente 90+2 ) (1-3 în tur)
  • Randers – Leicester* 0-1 (Odey 84 / Barnes 1, Maddison 70, 74) (1-4 în tur)
  • PAOK Salonic* – Midtjylland 2-1, 5-3 după penalty-uri (Zivkovic 20, Vieirinha 26 / Hoegh 80) (0-1 în tur)
  • Slavia Praga* – Fenerbahce 3-1 (Schranz 19, Sor 27, 63 / Yandaș 39) (3-2 în tur)
  • Vitesse* – Rapid Viena 2-0 (Grbic 3, Bero 19) (1-2 în tur)
24-02-2022
20:11

Napoli - Barcelona 2-4 (Insigne 23 pen., Politano 87 / Alba 8, F. de Jong 13, Pique 45, Aubameyang 58)

Min. 87: GOOOL Napoli! Politano profită de erorile în lanț ale apărării catalane și reduce din handicap cu un șut din 10 metri.

Min 45: GOOOL Barcelona! Aubameyang înscrie spectaculos, cu un șut din marginea careului, direct la  vinclu.

Min 45: GOOOL Barcelona! Pique preia elegant în careu și înscrie cu un șut din vole.

Min. 23: GOOOL Napoli! ter Stegen îl faultează în careu pe Osimhen, iar Insigne transformă fără emoții lovitura de la 11 metri.

Min 13: GOOOL Barcelona! F. de Jong trimite mingea la vinclu cu un șut din afara careului

Min. 9: GOOOL Barcelona! Jordi Alba deschide scorul în minutul 9, după o fază creată de Traore

Napoli: Meret – Di Lorenzo, Rrahmani, Koulibaly, Mario Rui – Demme, Ruiz – Elmas, Zielinski, Insigne – Osimhen. Rezerve: Idaslak, Ospina – Jesus, Ghoulam, Zanoli Mertens, Politano, Ounas, Petagna. Antrenor: Luciano Spalletti

Barcelona: ter Stegen – Dest, Araujo, Pique, Jordi Alba – Pedro, Busquets, F. De Jong – Traore, Aubameyang, Torres. Rezerve: Neto, Tenas – Mingueza, Garcia, Puig, Gonzalez, Gavi, Dembele, Braithwaite, L. De Jong. Antrenor: Xavi Hernandez

24-02-2022
20:08

Golul marcat cu mâna de un jucător al lui Qarabag a fost anulat după intervenția antrenorului

Minutul 37 al meciului dintre Qarabag și Olympique Marseille, din manșa a a doua a barajului de calificare în optimile Conference League, a fost marcat de un incident.

Atacantul gazdelor, Ibrahima Wadji, a marcat cu mâna, dar arbitrul nu a văzut acest lucru, deoarece faza s-a desfășurat cu rapiditate. Jucătorul s-a bucurat și, pentru că în această competiție nu există tehnologia VAR, golul a fost validat.

Ibrahima Wadji
Ibrahima Wadji a marcat cu mâna în poarta lui Marseille. Sursa foto: Ali Tweedale twitter

O scurtă perioadă de timp golul a apărut ca fiind valabil inclusiv pe site-ul oficial al competiției, dar până la urmă a fost anulat. Și asta numai la inițiativa antrenorului echipei gazdă, Gurban Gurbanov, care i-a cerut elevului lui să recunoască faptul că a marcat cu mâna.

Joi, 24 februarie, au loc meciurile din cadrul manşei retur a barajelor de promovare în faza optimilor de finală, atât în Europa League cât şi în Conference League. După care vor urma partidele din cadrul optimilor de finală manşa tur, programate pe 10 martie, şi returul o săptămână mai târziu, pe 17 martie.

Programul meciurilor retur din barajele de promovare în optimile Europa League

Joi, 24 februarie

• ora 19:45 Dinamo Zagreb – Sevilla (1-3 în tur)
  • ora 19:45 Lazio – FC Porto (1-2 în tur)
  • ora 19:45 Olympiakos Pireu – Atalanta (1-2 în tur)
  • ora 19:45 Real Sociedad – RB Leipzig (2-2 în tur)
  • ora 22:00 Napoli – Barcelona (1-1 în tur)
  • ora 22:00 Betis Sevilla – Zenit Sankt Petersburg (3-2 în tur)
  • ora 22:00 Braga – Sheriff Tiraspol (0-2 în tur)
  • ora 22:00 Glasgow Rangers – Borussia Dortmund (4-2 în tur)

Programul meciurilor retur din barajele de promovare în optimile Conference League

• ora 19:45 Bodo Glimt – Celtic Glasgow (3-1 în tur)
  • ora 19:45 Maccabi Tel Aviv – PSV Eindhoven (0-1 în tur)
  • ora 19:45 Partizan Belgrad – Sparta Praga (1-0 în tur)
  • ora 19:45 Qarabag – Marseille (1-3 în tur)
  • ora 19:45 Randers – Leicester (1-4 în tur)
  • ora 22:00 PAOK Salonic – Midtjylland (0-1 în tur)
  • ora 22:00 Slavia Praga – Fenerbahce (3-2 în tur)
  • ora 22:00 Vitesse – Rapid Viena (1-2 în tur)

Barcelona, emoții mari pentru calificare după 1-1 din turul cu Napoli

În Europa League, de departe showul serii se va derula pe stadionul San Paolo din Napoli, acolo unde gazdele, după 1-1 pe Nou Camp, pot elimina Barcelona din competiţie. Oaspeţii au probleme în apărare, unde sunt trei absenţe. Antrenorul Xavi Hernandez a declarat că pentru echipa sa este foarte importantă o calificare în faza optimilor de finală ale Europa League.

Şi la Napoli există destule semne de întrebare asupra unor jucători, dacă vor putea juca sau nu. În această categorie intră vedeta locală Lorenzo Insigne, dar şi mexicanul Lozano sau mijlocaşul Anguissa. Luciano Spalletti spune că pentru el există o serioasă dilemă, pentru că la Napoli lupta la titlu sau măcar pentru calificarea în grupele Champions League sunt prioritare, dar un joc cu Barcelona este şi el un eveniment special.

Ciro Immobile, marele semn de întrebare pentru Lazio înainte de meciul retur cu Porto

Nu aceleaşi probleme să joace sau nu cu toţi titularii le are antrenorul altei echipe italiene, Lazio, echipă care a pierdut în tur cu 2-1 la Porto şi va încera acum sa refacă acest handicap. Maurizio Sarri spune că partida cu Porto este foarte importantă şi vor intra pe teren cei mai buni jucători, bineînţeles şi în funcţie de cât de apţi fizic sunt.

Marea problemă a lui Sarri este dacă va juca golgeterul echipei, Ciro Immobile, care a fost bolnav şi un meci cu Porto nu este deloc o partidă uşoară din toate punctele de vedere, inclusiv al intensităţii jocului. Fără Immobile este clar că forţa de atac a lazialilor nu ar mai fi aceeaşi.

Misiune aproape imposibilă pentru Dortmund, fără Halland, la Glasgow

Pentru Borussia Dortmund urmează o deplasare în căutarea imposibilului la Glasgow, unde Rangers pleacă de la un formidabil 4-2 în tur reuşit în Germania şi absenţa noevegianului Halland, golgeterul galben-negrilor sigur va conta foarte mult pentru o echipă care trebuie să câştige cu 2-0 pentru a intra în prelungiri.

Românii, cu cuţitul la os în Conference League

Foarte interesante se anunţă a fi şi meciurile Olympiakos Pireu – Atalanta, Real Sociedad – Leipzig şi Betis Sevilla – Zenit Sankt Petersburg, în timp ce Braga e nevoită să atace în valuri din primul minut în returul cu Sheriff Tiraspol, după ce echipa care a reprezentat Moldova s-a impus cu 2-0 în meciul tur.

În Conference League echipele unde există români sunt în mare pericol de a fi eliminate. PAOK Salonic, formaţia pregătită de Răzvan Lucescu şi cu Alex Mitriţă în lot, a pierdut în Danemarca, 0-1 cu Midtjylland şi acum trebuie cel puţin să câştige, pentru a intra, în cel mai rău caz, în prelungiri. La Belgrad Florin Niţă poate reveni între buturile Spartăi Praga, dar faptul că aceasta a pierdut acasă cu 0-1 prima manşă complică mult lucrurile.

PSV Eindhoven, listă lungă de absenţe la Tel Aviv

Norvegienii de la Bodo Glimit continuă să facă senzaţie în Conference League. În grupe au topit Roma cu un scor imposibil de anticipat, 6-1 iar acum, în primul joc au câştigat clar acasă la Celtic Glasgow. Ar trebui un miracol ca liderul campionatului scoţian să mai poată întoarce rezultatul din tur, 3-1 pentru vikingi pe Celtic Park.

PSV Eindhoven nu a reuşit decât o victorie la limită acasă cu Maccabi Tel Aviv şi acum la retur riscă foarte mult, pentru că are opt jucători indisponibili. Maccabi poate încerca să împingă meciul în prelungiri în cazul în care s-ar impune acum la rândul ei, la o lungime.