notix pixel id

Evenimentele zilei din sport, joi 9 decembrie. România ratează sferturile la CM de handbal feminin. CFR Cluj, victorie cu Jablonec

FANATIK vă prezintă într-un rezumat al zilei cele mai importante evenimente sportive de joi 9 decembrie. CFR Cluj a câștigat ultimul meci din actuala campanie europeană. România a ratat calificarea în sferturile CM.
10.12.2021 | 00:00
Evenimentele zilei din sport joi 9 decembrie Romania rateaza sferturile la CM de handbal feminin CFR Cluj victorie cu Jablonec
Fază de joc din meciul România - Olanda. Sursa: IHF

Naționala feminină de handbal a României a pierdut la limită în fața Olandei, într-un meci de la Campionatul Mondial și a ratat astfel, calificarea în sferturile de finală.

La ultima apariție în actuala ediție a Conference League CFR Cluj a obținut o victorie de palmares în fața celor de la Jablonec. Ardelenii încheie grupa pe ultimul loc.

România a pierdut dramatic cu Olanda, la CM

Echipa națională feminină de handbal a României a pierdut cu 30-31 meciul cu Olanda de la Campionatul Mondial. ”Tricolorele” au fost aproape de o surpriză în disputa cu deținătoarea titlului.

România a avut o repriză a doua foarte bună, a refăcut ecartul de -5 goluri și a fost aproape să obțină o remiză. La ultimul atac însă, portărița Tess Wester a parat aruncarea Laurei Moisă.

În urma acestui rezultat, româncele nu mai au nicio şansă de a ajunge în primele opt chiar dacă obţine patru puncte din meciurile cu Puerto Rico şi Suedia.

Dubla lui Debeljuh a salvat onoarea CFR-ului în Europa

CFR Cluj a obținut prima, și ultima victorie în grupa D din Conference League 2-0 cu Jablonec. Succesul vișiniilor s-a conturat greu.

Prima mare ocazie de gol le-a aparținut oaspeților, dar căpitanul Mario Camora a scos de pe linia porții și și-a salvat echipa.

Gabriel Debeljuh avea să deschidă scorul în minutul 45 și tot el a punctat pentru 2-0 în minutul 81 cu o execuție de efect, scăriță peste portarul advers.

Cu 4 puncte, CFR Cluj încheie actuala campanie europeană pe ultimul loc al grupei, câștigată de AZ Alkmaar. Pe locul 2 încheie Randers.

Sezon de coșmar pentru echipele din Liga 1, în Europa. Coeficientul e șifonat rău

CFR Cluj a câștigat meciul cu Jablonec, ultimul în acest sezon al cupelor europene, pentru o echipă din România, dar succesul nu ajută prea mult reprezentantele Ligii 1.

Campioana CFR a adus fotbalului românesc un coeficient de 2,000 care, însă, se împarte la numărul de reprezentante din actualul sezon, iar acest lucru înseamnă 0,500 puncte la coeficientul UEFA.

Astfel, România se clasează pe poziția a 37-a în acest clasament al coeficienților, cu 2, 250 puncte, cea mai slabă poziție din ultimele două decenii.

Coeficientul amintit plasează țara noastră pe o poziție extrem de periculoasă în ceea ce privește numărul de echipe și, mai ales faza în care acestea vor intra în competițiile continentale.

Locul 28, spre exemplu, este ultima poziţie de pe care o ţară trimite direct trei echipe în turul 2 preliminar al Conference League. Ţara de pe poziţia a 29-a are două echipe în turul 2 şi una în turul 1.

Un mijlocaș de 22 de ani este prima țintă a FCSB în campania de transferuri din iarnă

Nicolae Păun de la Sepsi Sfântu Gheorghe este fotbalistul plasat în capul listei de achiziții a vicecampioanei FCSB, așa cum FANATIK a dezvăluit în exclusivitate.

Fotbalistul a primit referințe excelente din partea fostului său antrenor, Leo Grozavu care a avut numai cuvinte de laudă pentru mijlocașul central care a impresionează mai ales datorită forței fizice.

Cota de piață a lui Păun este de doar 200.000 de euro, dar fotbalistul mai are contract cu gruparea covăsneană încă trei ani, ceea ce înseamnă că FCSB va trebui să achite și o sumă de bani pentru transferul lui.

Villareal, ultima echipă calificată în optimile Ligii Campionilor

Meciul dintre Atalanta Bergamo și Villareal ar fi trebuit să se dispute, miercuri, dar a fost amânat pentru 24 de ore din cauza ninsorii abundente care a început să cadă cu puțin timp înaintea startului partidei.

Cele două oponente au oferit un veritabil spectacol fotbalistic, câștigat în cele din urmă de Villareal cu 3-2. La pauză era deja 2-0 pentru ”Submarinul galben” care a mai înscris odată în debutul reprizei a doua.

Italienii au avut un forcing de final în care au reușit să înscrie de două ori, insuficient, însă, pentru a întoarce rezultatul. Victoria din Italia le-a asigurat spaniolilor calificarea în optimile de finală a Ligii Campionilor.

Dinamo a obținut a treia victorie în Liga Campionilor la handbal masculin

Campioana României la handbal masculin, Dinamo, a obținut al treilea succes în cea mai importantă competiție continentală intercluburi (Champions League) 33-29 cu Motor Zaporoje.

Meciul contra ucrainenilor a fost al 100-lea al ”dulăilor” în Liga Campionilor. Grație acestui succes, Dinamo păstrează șanse de calificare în optimile competiției.

După nouă etape, Dinamo Bucureşti se situează, temporar, pe locul 7 al grupei cu 6 puncte. Acesta a fost ultimul meci al anului, în Liga Campionilor. Dinamoviștii vor reveni în competiție anul viitor, pe teren propri, într-un meci cu Barcelona.