România – Australia 32-13: Ciuciulete, cea mai bună!

România va disputa următorul meci de la Cupa Mondială marţi, de la ora 18:00, împotriva Germaniei....
09.12.2013 | 20:00
Romania  Australia 3213 Ciuciulete cea mai buna

Capture

Alexandra Ciuciulete este desemnată jucătoarea meciului. Ea a înscris 7 goluri din 9 aruncări.

Final. ”Tricolorele” se impune la 19 goluri diferenţă. România – Australia 32-13

Min 2 GOOOL România. Perianu! 1-0

Naţionala de handbal feminin a României a avut o prestaţie excelentă în primul meci de la Mondialul din Serbia, cel cu Tunisia. Atunci fetele noastre au cîştigat, scor 27-17. Aşadar la o diferenţă de 10 goluri. Astăzi urmează Australia, iar scorul va avea proporţii mult mai mari decît cel cu africancele. Australia este una dintre cele mai slabe echipe de la mondial şi nu poate emite nici o pretenţie în faţa ”tricolorelor”

Gheorghe Tadici va folosi mai multe jucătoare tinere la această partidă. Dincă, Buceschi, Perianu, Marin, Ţăcălie, Pîrvuţ, Pintea Ciuciulete şi Dedu vor juca multe minute. În schimb, Neagu, Manea, Nechita, Brădeanu şi Ardean vor fi odihnite în vederea meciurile cu Germania şi Ungaria. Chiar şi în astfel de condiţii, România s-ar putea impune cu lejeritate la o diferenţă mai mare de 15 goluri. Să ne amintim de repriza secundă a meciului cu Tunisia. Atunci, Tadici a folosit mai multă vreme jucătoarele de rezervă, iar acestea au avut evoluţii excelente. Surpriza plăcută a fost Gabriela Perianu (19 ani). Ea a marcat 6 goluri în meciul cu Tunisia, la fel de multe ca Neagu.