Marian Popovici
în STIRI INTERNATIONALE
09/03/2015, 23:50
SERIE A / VIDEO: Golul lui Pogba încheie socotelile la titlu! Lazio SPULBERĂ Fiorentina pe Olimpico GALERIE FOTO

FINAL DE MECI! Juventus cîştigă cu 1-0 şi se distanţează la 11 puncte în faţa Romei. Echipa lui Allegri se apropie de al 4-lea titlu de campioană. Vezi clasamentul:

juve

Vrei să citești acasă, în siguranță, TAIFASURI, revista ta preferată? Abonează te ACUM doar la oficiile Poștei Române! Surprize + CD urile preferate doar pentru ABONAŢII TAIFASURI

GOOOL Juventus! Paul Pogba deschide scorul în minutul 82

Loading the player…

A început repriza secundă

PAUZĂ! Juventus e ţinută în şah pe teren propriu. La pauză e 0-0

START DE MECI!

UPDATE 21:52 / Ne pregătim de ultimul meci al etapei: Juventus – Sassuolo. Echipele de start:

djdjdj

FINAL DE MECI! Lazio administrează un eşec usturător Fiorentinei, scor 4-0. Atacul echipei lui Pioli a mers formidabil, însă gafele Fiorentinei din defensivă au fost impardonabile. Cu acest rezultat, Lazio urcă pe locul 3 cu 46 de puncte, la egalitate cu Napoli.

GOOOOOOL LAZIO! Klose face dubla în minutul 85. Defensiva Fiorentinei a fost la pămînt în acest meci

GOOOOOOL LAZIO! Klose marchează pentru 3-0 cu o lovitură de cap

GOOOOOOOL LAZIO! Candreva transformă penalty şi din minutul 65, scorul e 2-0 pentru romani

PAUZĂ! Lazio domină autoritar prima repriză, iar Klose şi Mauri au ratat mai multe ocazii uriaşe

GOOOOOOL LAZIO! Biglia deschide scorul în minutul 5 cu un şut superb

START DE MECI

UPDATE 19:59 / Lazio – Fiorentina începe în cîteva momente. E unul dintre cele mai interesante meciuri ale rundei, între două echipe care au obiectiv, calificarea echipei în Liga Campionilor.

Echipele de start:

ddsa

FINAL DE MECI! Napoli şi Inter încheie la egalitate, 2-2, un meci extrem de spectaculos. Napoli rămîne pe locul 3 cu acest egal, în timp ce Inter îşi păstrează poziţia a 9-a în clasament.

GOOOOOOL Inter! Icardi egalează cu o scăriţă din penalty în minutul 85

GOOOOOL Inter! Palacio reduce din handicap în minutul 72 cu un şut din careu

GOOOOOOL Napoli! Higuain marchează golul 2 în minutul 64 cu un şut superb

GOOOOOL Napoli! Hamsik deschide scorul în minutul 51 cu o lovitură de cap

Start în repriza secundă!

Napoli şi Inter sînt la egalitate, 0-0, după 45 de minute. Gonzalo Higuain a avut cea mai bună şansă, Inter fiind deficitară în defensivă.

UPDATE 21:35 / Ne pregătim de meciul serii: Napoli – Inter. George Puşcaş este pe rezervă la nerrazurri:

echipe

UPDATE 17:50 / FINAL în meciurile de la 16:00. Roma încheie la egalitate, scor 0-0 meciul de la Chievo şi îşi ia ADIO de la titlu. Udinese a cîştigat cu 3-2 cu Torino, în cel mai spectaculos meci al zilei. Rezultatele de azi:

ceeeeeee

UPDATE 17:24 / Barba egalează pentru Empoli în meciul cu Genoa în minutul 66. Torino reduce din handicap la Udinese prin Benassi în minutul 69.

UPDATE 17:03 / Udinese conduce cu 3-1 în meciul cu Torino. Wague marchează golul 3 în minutul 49

UPDATE 16:49 / Genoa conduce la Empoli cu 1-0 prin golul lui Kone din minutul 27. Rezultatele la pauză:

prprpr

UPDATE 16:24 / Udinese preia conducerea prin golul lui Kone. În minutul 25 e 2-1 cu Torino

UPDATE 16:15 / Meci spectaculos la Udinese. Quagliarella deschide scorul în minutul 15, iar Di Natale aduce egalarea două minute mai tîrziu.

UPDATE 8 martie, ora 16:00 / De la această oră au loc 4 meciuri din Serie A. În primul meci al zilei Cesena a încheiat la egalitate, 0-0 cu Palermo pe teren propriu.

4

UPDATE 7 martie, ora 23:38 / AC Milan şi Hellas Verona au oferit un meci de infarct în etapa a 26-a din Serie A. Meciul s-a încheiat 2-2, oaspeţii reuşind egalarea în minutul 90+4 prin Lopez. Acest egal este o continuare a formei slabe a Milanului din campionat, care poate cădea pînă pe locul 11 după această etapă.

Verona a deschis scorul prin Luca Toni din penalty în minutul 18. Menez a readus egalitatea înainte de pauză tot dintr-un penalty. Repriza secundă a început foarte bine pentru Milan, care a preluat conducerea după autogolul lui Tachtidis din minutul 47. Presiunea Veronei de pe final a avut roade în minutul 90+4 cînd Lopez a reuşit egalarea. VEZI REZUMATUL MECIULUI:

În primul meci al etapei, Sampdoria a cîştigat cu 2-0 împotriva lui Cagliari, într-un meci în care Samuel Eto’o a dat un gol superb.

************************************

Fotbalul italian este în colaps în acest moment. Acum un deceniu, Serie A era cel mai puternic campionat din lume avînd cluburi bogate, cei mai buni jucători şi tribunele pline. 10 ani mai tîrziu peisajul e dezolant. Tribune goale, echipe care îşi pun jucătorii să îşi spele acasă echipamentul şi doar cîteva echipe care mai ţin steagul sus.

AC Parma este clubul aflat în cea mai dificilă situaţie. Clubul are datorii de 170 de milioane de euro şi este intrat în faliment. Creditorii au luat autocarul clubului şi echipamentul medical în valoare de 500.000 de euro. Jucătorii sînt neplătiţi de la începutul sezonului şi ultimele două meciuri au fost amînate din cauze financiare.

Datoriile cresc în ritm alarmant

Parma este doar vîrful iceberg-ului. Din fericire, nici un alt club nu e ameninţat de un scenariu apocaliptic similar Parmei. Însă capitalul investit în fotbalul italian scade mult de la an la an. Gazzetta dello Sport scrie că în sezonul 2013-2014, acţionarii şi partenerii echipelor au investit 220 de milioane de euro în cluburile din Serie A, sumă cu 60 de milioane de euro mai mică decît în sezonul 2012-2013.

Lipsa de investiţii este coroborată şi cu majorarea alarmantă a datoriilor pe care le au cluburile. Astfel, în sezonul 2013-2014, cluburile au avut datorii de 1,7 miliarde de euro, cu peste 200 de milioane mai mari decît cu o stagiune în urmă.

Liderii la capitolul datorii sînt Inter şi AS Roma. Inter are datorii de peste 230 de milioane de euro, în timp ce AS Roma are 175 de milioane de euro datorie. Există însă şi cluburi care înregistrează profit, printre cele mai stabile financiar sînt Napoli, + 20 de milioane, Lazio +7  milioane şi Verona +5,3 milioane.

Clasamentul financiar în sezonul trecut

Gazzetta dello Sport a publicat rezultatele financiare ale echipelor în sezonul 2013-2014. Inter este şi în acest clasament echipa care suferă cel mai mult:

1. Atalanta +10.000 de euro

2. Bologna -16 milioane de euro

3. Cagliari – 4 milioane de euro

4. Catania -10.000 de euro (retrogradată)

5. Chievo + 300.000 de euro

6. Fiorentina + 1,4 milioane de euro

7. Genoa + 400.000 de euro

8. Inter -102,4 milioane de euro

9. Juventus -6,7 milioane de euro

10. Lazio +7,1 milioane de euro

11. Livorno -2,1 milioane de euro (retrogradată)

12. Milan -15, 7 milioane de euro

13. Napoli + 20 de milioane de euro

14. Parma -13, 7 milioane de euro (în faliment)