Tecău, 3 titluri consecutive la Bucureşti! Prima REACŢIE

Tecău a mulţumit publicului la finalul meciului: "Vă mulţumesc că aţi fost alături de noi la fiecare meci şi că aţi făcut o adevărată tradiţie să veniţi la acest turneu şi să ne...
27.04.2014 | 12:57
Tecau 3 titluri consecutive la Bucuresti Prima REACTIE

Tecău a mulţumit publicului la finalul meciului: “Vă mulţumesc că aţi fost alături de noi la fiecare meci şi că aţi făcut o adevărată tradiţie să veniţi la acest turneu şi să ne încurajaţi” a declarat românul.

Este al 3-lea titlu consecutiv pentru Horia Tecău la Bucureşti, după ce în anul 2012 s-a impus alături de Robert Lindsted şi în 2013 cu Max Mîrnîi.

S-a terminat! Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer au cîştigat titlul la dublu în turneul de la Bucureşti după o evoluţie entuziasmantă. Cuplul româno-olandez s-a impus cu scorul de 6-4, 6-4 în faţa polonezilor.

Rojer fără emoţii la serviciu şi e 2-2

Fyrstenberg îşi face serviciul şi scorul este acum 2-1 pentru polonezi în setul 2

Horia îşi face serviciul la zero

Polonezii încep bine setul 2, 1-0

A început setul 2 cu Matkovski la serviciu

Tecău închide setul cu un serviciu perfect, 6-4

Minge de set după un smash foarte bun al lui Rojer

Revin polonezii şi fac 5-4

Schimburi spectaculoase de mingi pe serviciul polonezilor. Tecău şi Rojer fac spectacol. 0-30.

Rojer serveşte perfect şi este 5-3

Cuplul româno-olandez a pierdut doar 3 puncte pe primul serviciu pînă acum

Mingi de break pentru Tecău. Dublă greşeală pentru Fyrstenberg şi e 4-3 în primul set pentru Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer.

Tecău a servit perfect şi este 3-3

Matkovsky a avut cîteva dificultăţi pe primul serviciu, dar conduc cu 3-2

Jucătorii şi-au făcut fără emoţii serviciul pînă acum

Tecău e impresionant la fileu, 2-2

Rojer începe bine pe propriul serviciu, însă vîntul îi dă cîteva bătăi de cap.

Game la zero pentru cuplul polonez

Tecău e la serviciu în game-ul 2 şi îşi face lejer serviciul

1-0 pentru cuplul polonez

A început meciul. Serveşte Matkosvsky.

UPDATE / Jucătorii au ieşit pe teren, în cîteva minute va începe finala de dublu a turneului de la Bucureşti

Horia Tecău va juca a 3-a finală consecutivă la turneul ATP de la Bucureşti. Cuplul româno-olandez (cap de serie numărul 1) va juca împotriva polonezilor Fyrstenberg/Matkosvsky, cap de serie numărul 3 de la ora 12:30.

Românul a vorbit despre adversarii din finala de azi:“Împărţim acelaşi antrenor, cred că antrenorul nostru poate să plece acasă din noaptea asta. Ştim ce trebuie să facem împotriva lor. Vom fi mai pregătiţi pentru mâine, iar publicul este un avantaj pentru noi.” a declarat Tecău.

Rojer a declarat că adversarii din finală sunt incomozi: “Polonezii sunt foarte puternici, vrem să ne odihnim şi sperăm să fim pregătiţi pentru mâine” a spus Rojer la terminarea meciului.

Tecău va juca a 3-a finală la turneul ATP de la Bucureşti din ultimii 3 ani. În precedentele ediţii în care a ajuns în finală, Horia Tecău a cîştigat turneul de fiecare dată cu parteneri diferiţi. În anul 2012, Tecău a cîştigat cu Robert Lindsted, iar în 2013, românul s-a impus alături de bielorusul Max Mîrnîi.

Cuplul româno-olandez, Horia Tecău/Jean-Julien Rojer  a trecut în semifinale de perechea britanică J. Murray/ J. Peers cu scorul de 2-6, 7-6, 10-8.

Horia Tecău a declarat că aportul publicului a fost decisiv pentru calificarea în finală: “Jules a fost cel care a tras echipa în meci, a reuşit o serie de lovituri câştigătoare pentru a salva mingile de meci şi apoi publicul ne-a purtat mai departe“, a spus Horia Tecău la conferinţa de presă de la finalul partidei.