Carousel hot news

VIDEO Iordache a terminat pe 4. Vezi cum a căzut la bîrnă

Gimnasta Larisa Iordache (17 ani) a ratat podiumul, terminînd pe locul 4 la Campionatul Mondial de gimnastică, la individual compus de la Antwerp (Belgia)....
Autor: Roxana Brănişteanu | 05.10.2013 | 12:31

Larisa a început rotaţia la paralele, considerat punctul său nevralgic. După un exerciţiu în care a avut cîteva ezitări, Larisa a fost notată cu 14.200. Au urmat bîrna, unde Larisa a şi căzut şi a primit cea mai mică notă, 13.833, şi solul, 14.700. Larisa Iordache şi-a încheiat evoluţia la sărituri, unde a fost notată cu 15.033, încheind concursul cu un total de 57.766 puncte.

Medalia de aur a fost cîştigată de Simone Biles (SUA), cu un total de 60.216 puncte, urmată de podium de compatrioata sa, Kyla Ross (59.332 puncte) şi de Aliya Mustafina (Rusia, 58.856 puncte). Biles a devenit prima campioană mondială afro-americană din istoria competiţiei.

România nu a mai obţinut vreo medalie la Campionatele Mondiale de gimnastică din 2010, cînd Ana Porgras a luat aur la bîrnă, iar Diana Chelaru – argint la sol.