CUPA AFRICII / S-au stabilit cele două semifinale. Meciuri strînse pentru ultimul act

UPDATE / În ultimul sfert de finală al Cupei Africii, Coasta de Fildeş a trecut de Algeria cu 3-1, golurile partidei fiind marcate de Bony, o dublă, şi Gervinho, respectiv Soudani....
Autor: Adrian Căpriţă | 01.02.2015 | 23:57

Astfel, s-au stabilit cele două semifinale:

R.D. Congo – Coasta de Fildeş
Ghana – Guineea Ecuatorială

Echipa naţională a Ghanei s-a calificat în semifinalele Cupei Africii pe Naţiuni, după ce a învins cu 3-0 reprezentativa Guineei, în sferturile de finală ale competiţiei.

Guineea se calficase în sferturile de finală după o tragere la sorţi cîştigată în faţa celor din Mali, acesta fiind criteriul de departajare după ce au terminat grupa la egalitate perfectă.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Atsu ‘4, ’61 şi Appiah ’44. În semifinalele Cupei Africii pe Naţiuni, Ghana va întâlni joi, de la ora 21.00, selecţionata Guineei Ecuatoriale, care a trecut, cu scorul de 2-1 după prelungiri, de formaţia Tunisiei.
În ultimul meci al zilei Coasta de Fildeş va juca împotriva Algeriei pentru ultimul loc din semifinale.