Fază genială reușită de polonezi împotriva Belgiei la EURO U21. Video cu golul care a decis partida

Alin Miu
în Tineret Stalinskaya
16/06/2019, 21:57
Fază genială reușită de polonezi împotriva Belgiei la EURO U21

Primul meci de la EURO U21 a adus și prima surpriză, Polonia învingând Belgia cu 3-2. Punând la socoteală și jocurile de pregătire, a fost cel de-al patrulea meci consecutiv în care belgienii au primit trei goluri. Reușita meciului i-a aparținut lui Szymanski.

Belgia a deschis scorul după numai 16 imnute de joc prin Leya și părea că va avea o partidă facilă. Totuși, avansul belgienilor nu a durat decât 9 minute, Zurkowski egalând în minutul 25. Polonia a întors rezultatul în minutul 52 prin Bielik, însă golul marcat în minutul 79 de Szymanski a atras toate privirile și a stabilit totodată câștigătoarea meciului.

Zurkowski, autorul primului gol, a reușit o acțiune superbă în banda dreaptă, iar Szymanski a mai avut de îndeplinit decât o simplă formalitate. Belgienii au redus diferența în minutul 84 prin Cools, dar nu au mai putut face nimic în final. Astfel, Polonia speră în continuare la semifinale, în timp ce Belgia este obligată acum să câștige următoarele două jocuri. „Dracii roșii” se vor duela însă cu țara gazdă Italia și cu Spania, echipe superioare valoric.

Belgia a dat semne de slăbiciune în apărare încă din perioada de pregătire, când a primit câte trei goluri în fiecare dintre cele trei amicale disputate. Inclusiv România i-a marcat trei goluri. S-a întâmplat la Cluj, când belgienii ne-au condus cu 3-1, dar s-au relaxat în prelungiri, încasând neașteptat două goluri.

Polonia a ajuns la EURO U21 după ce a eliminat în baraj naționala Portugaliei, cea cu care România s-a luptat în grupa preliminară. Modul în care polonezii s-au calificat a fost unul impresionant. După 0-1 pe teren propriu, aceștia au avut tăria de a reveni și s-au impus le retur cu 3-1, marcând toate golurile în primele 24 de minute de joc.

Următorul meci al Poloniei este programat miercuri, 19 iunie, cu Italia.