Fază scandaloasă în Young Boys – CFR Cluj! Penalty inventat şi „roşu” gratuit pentru Bălgrădean

10.12.2020 | 22:26
Fază scandaloasă în Young Boys - CFR Cluj! Penalty inventat şi „roşu” gratuit pentru Bălgrădean. FOTO: captură Digi Sport 1

CFR Cluj a fost victima unei decizi scandaloase luate de Benoît Bastien. În minutul 90+1, la scorul de 1-0 pentru ardeleni, arbitrul francez a dat penalty la un duel pentru balon între Bălgrădean și Zesiger.

Elvețienii au centrat în careul de șase metri al campioanei României, Bălgrădean a ieșit să boxeze, dar centralul a acordat lovitură de pedeapsă, motivul invocat fiind acela că „Pufy” a lovit capul adversarului și nu mingea. VEZI FAZA PENALTY-ULUI

Pe reluările TV se vede însă foarte clar cum goalkeeperul lui CFR Cluj joacă mingea și nu merita să fie sancționat. Mai mult, arbitrul francez l-a dat și afară pe Bălgrădean pentru protestele vehemente ulterioare deciziei.

CFR Cluj, eliminată din Europa League după un penalty controversat

În locul lui Bălgrădean a intrat rezerva Sandomierski. Polonezul i-a luat locul lui Ciprian Deac, a ghicit locul în care a executat Nsame, dar nu a reușit să oprească mingea din drumul spre gol.

Finalul a fost și mai tensionat. La doar un minut după marcarea golului egalizator, Nsame a văzut și el cartonașul roșu. Cum un rău nu vine niciodată singur, CFR a mai primit un gol. Ardelenii s-au aruncat în ofensivă și au fost surprinși pe contraatac. Gaudino a marcat în minutul 90+6 și a stabilit scorul final, Young Boys – CFR Cluj 2-1.

Până la ultimul fluier al lui Benoît Bastien, echipa lui Edward Iordănescu a mai primit un cartonaș roșu. La fel ca Bălgrădean, Damjan Djokovic a fost eliminat în urma unui conflict verbal cu centralul francez.

Bălgrădean: „Probabil a dat penalty pentru că suntem români”

CFR Cluj avea nevoie de o victorie pentru a merge pentru al doilea an la rând în „primăvara” Europa League. La finalul meciului, Cristi Bălgrădean a explodat de nervi la flash interview. Portarul lui CFR Cluj a adus acuzații grave la adresa arbitrului în vârstă de 37 de ani.

„Suntem prea mici. Probabil a dat penalty pentru că suntem români. E o dezamăgire mare în rândul echipei, în rândul României, cred. E o dezamăgire foarte mare pentru că meritam calificarea. Acest arbitru ne-a făcut sa pierdem calificarea.

Nici nu am ajuns la el și mi-a dat roșu. Mi-a zis că îmi dă roșu pentru proteste. I-am zis doar ‘cum să dai un asemenea penalty? Ce proteste? Nici nu am ajuns la tine să te întreb’. Eu cred că suntem prea mici. Suntem prea mici! Trebuia să meargă Elveția, nu România. După aspectul jocului trebuia să meargă CFR Cluj în 16-imile Europa League.

Penalty aiurea cu Roma, penalty aiurea acum… Doar că ăsta a fost decisiv, ce să facem, mergem mai departe… Am încercat să îl încurajez pe Sandomierski Azi dimineață am făcut o analiză video cu jucătorii lor care bat penalty și știa și el că va executa acolo. Acolo a bătut, a bătut bine, nu ai ce să îi reproșezi lui Sandomierski”, a declarat Cristian Bălgrădean.