Ciprian Postolache
în Fotbal international
10/12/2018, 09:24
Faza serii în finala Cupei Libertadores! Ce a făcut un jucător la de Boca în fața celor de la River Plate! Video GALERIE FOTO
Dario Benedetto a oferit faza serii în finala Cupei Libertadores

Finala Cupei Libertadores a avut un moment senzațional pe teren. După ce a marcat pentru Boca Juniors, Dario Benedetto a oferit faza serii. Argentinianul a scos limba și s-a strâmbat la un adversar. Cel pe care l-a șicanat jucătorul celor de la Boca Juniors este Gonzalo Montiel. Benedetto s-a oprit la timp astfel că incidentul nu a degenerat și a rămas memorabil doar pentru camerele TV și fotoreporterii care nu au ratat momentul.

Faza s-a petrecut imediat după ce Boca Juniors a deschis scorul, chiar înainte de pauză, în minutul 44. Uruguaianul Nahitan Nandez a pasat magistral, iar apărarea celor de la River Plate a fost făcută jaloane de Dario Benedetto, care deschidea scorul în returul finalei Cupei Libertadores de pe Santiago Bernabeu. Golul celui poreclit Pipa nu a fost de ajuns. River Plate a câștigat până la urmă cu 3-1 în prelungiri.

Fanii au oferit și ei una dintre fazele serii cu sărbătoarea de la golul Bocăi Juniors din finala Cupei Libertadores!

Golul lui Dario Benedetto prin care cei de la Boca Juniors au deschis scorul și la care argentinianul s-a strâmbat la adversar a fost sărbătorit ca un gol de finală de Mondial în Argentina de fanii Bocăi. Echipa antrenată de Schelotto nu a rezistat și a fost egalată de marea rivală când mai erau 22 de minute de joc din timpul regulamentar. A marcat Pratto, după o fază de tiki-taka a celor de la River Plate. A fost 1-1 după 90 de minute și s-a intrat în prelungiri.

În ultima repriză, înainte să se ajungă la penalty-urile de departajare, columbianul Quintero a decis meciul pentru River Plate cu un șut fabulos de pe loc, din marginea careului. S-a terminat 3-1 cu portarul Bocăi Juniors în atac și cu cei de la Rive Plate marcând de 3-1 cu poarta goală. A fost al doilea trofeu de Copa Libertadores câștigat de River Plate în ultimii 4 ani.

Dario Benedetto sărăbătorind golul din finala Cupei Libertadores într-un mod original