Ciprian Postolache
în Fotbal international
19/12/2018, 16:16
Faza zilei vine din Cupa Olandei! Un coleg al lui Dorin Rotariu a reușit o lovitură incredibilă! Video GALERIE FOTO
AZ Alkmaar - Zwolle 5-0

Fază incredibilă reușită de un coleg al lui Dorin Rotariu în Cupa Olandei. Era minutul 15 al partidei dintre AZ Alkmaar – Zwolle, când Mats Seuntjens l-a lobat superb din marginea careului pe portar, mingea a picat pe linia porții, dar nu a ajuns în plasă datorită efectului. A fost una dintre cele mai ciudate faze care pot avea loc pe un teren de fotbal.

Echipa lui Dorin Rotariu, AZ Alkmaar a câștigat lejer întâlnirea cu Zwolle, 5-0, și s-a calificat în sferturile competiției. Cel care a avut raterea incredibilă, Mats Seuntjens a reușit până la urmă să marcheze în minutul 48. A fost o partidă facilă pentru Alkmaar, care a punctat de trei ori în prima repriză și de două ori în a doua.

Faza zilei la meciul echipei lui Dorin Rotariu! Un fotbalist de la Alkmaar a reușit o lovitură incredibilă!

Faza din minutul 15, în care Mats Seuntjens dă atât de mult efect mingii, încât aceasta cade pe linia porții și nu intră în poartă a devenit virală. Norocul portarului oaspeților, Diederik Boer, nu a mai ținut prea mult, pentru că după numai 3 minute, Oussama Idrissi marca pentru 2-0. Alkmaar e o obișnuită a Cupei Olandei, competiție în care sezonul trecut a fost finalistă.

Dorin Rotariu vrea să plece de la AZ Alkmaar

La AZ, Dorin Rotariu a fost din nou pe bancă, dar nu a jucat niciun minut. Românul are mari probleme la olandezi, unde nu a reușit să strângă decât 144 minute în Eredivisie și alte 90 în Cupă. Chiar dacă la pauză scorul era de 3-0 pentru gazde, antrenorul John van den Brom nu a apelat la român. Impresarul fotbalistului, Dragoș Boboc, a anunțat dealtfel că atacantul vrea să plece de la Alkmaar încă din această iarnă, iar FCSB este una variantele fostului dinamovist.