05.12.2020 | 15:40
FC Argeș vrea să depună memoriu împotriva lui Marian Barbu: „La Dinamo nu sunt jucători corecți”. FOTO: sportpictures.eu

FC Argeș contestă vehement faza din minutul 90+1 al meciului pierdut cu Dinamo, scor 0-1, în urma căreia piteștenii trebuiau să primească o lovitură de pedeapsă.

În faza pe o reclamă FC Argeș, Ricardo Grigore l-a dărâmat pe Stephan Drăghici în careul lui Dinamo, dar arbitrul Marian Barbu nu a dictat penalty, ci fault în atac. Centralul din Făgăraș a considerat că fundașul roș-albilor a fost împins anterior de Mediop Ndiaye.

Reluările TV au arătat însă că Ricardo Grigore nu a fost faultat, ci s-a împiedicat, iar decizia corectă ar fi fost lovitură de pedeapsă pentru piteșteni.

FC Argeș, revoltă după eșecul cu Dinamo: „Acum ce să facem? Să plătim noi pentru alții?”

„Am revăzut faza de 100 de ori și de 100 de ori nu ne dăm seama de ce nu am primit penalty. Am mai făcut un apel, vrem ce e al nostru, nu să fim ajutați. Nu ne interesează nici ce zic dinamoviștii, cât au fost ei de dezavantajați. Acum ce să facem? Să plătim noi pentru alții?

Grav nu e numai că nu am primit penalty, grav e că arbitrul era foarte bine poziționat. A văzut tot. Mai e și arbitru FIFA! Ok, nu vedea, înțelegeam. E și el om. Referitor la ce a spus Grigore, ce să facem? La Dinamo nu sunt jucători corecți ca la FC Argeș. Aduceți-vă aminte cum Matei a recunoscut că a făcut penalty cu Viitorul.

Păi, la Grigore e placaj ca la rugby! Vom face memoriu la CCA. E al 3-lea meci la rând când se greșește grav împotriva noastră”, a declarat pentru gsp.ro, președintele lui FC Argeș, Bogdan Stoica.

Cine e Marian Barbu, arbitrul care nu a dat un penalty clar în FC Argeș – Dinamo 0-1

Marian Barbu (32 de ani) este cel mai controversat arbitru al momentului în Liga 1. Centralul făgărășean s-a remarcat în mod negativ, după ce nu a dictat o lovitură de pedeapsă clară ca lumina zilei în meciul FC Argeș – Dinamo, scor 0-1. Faza a fost cu atât mai importantă cu cât s-a petrecut în primul minut de prelungiri al partidei din Trivale, la scorul de 1-0 pentru oaspeți.

În ciuda formei slabe pe care o traversează, Barbu tocmai a fost trecut pe lista FIFA de către Comisia Centrală a Arbitrilor, el și Andrei Chivulete luându-le locul lui Marius Avram și lui Sebastian Colțescu.

Nu este prima dată când Marian Barbu comite o gafă de proporții. În ediția 2017-2018 a Cupei României, el s-a aflat la centru la meciul dintre FC Hermannstadt și FC Voluntari, scor 1-0. La acel joc, goalkeeperul gazdelor, Horațiu Moldovan, i-a rupt piciorul lui Alexandru Tudorie.

Deși ar fi trebuit să acorde în mod evident lovitură de pedeapsă pentru ilfoveni și cartonaș roșu pentru portarul gazdelor, Barbu a lăsat jocul să continue și sibienii au obținut calificarea în optimi.