FC Botoșani, celebră în Siria! Fanii au luat-o razna după primul gol marcat de Al Mawas

Autor: Andrei Șchiopu | 27.01.2021 | 19:33
Botoșani, celebră în Siria! Fanii au luat-o razna după primul gol marcat de Al Mawas. Sursă foto: sportpictures.eu

FC Botoșani a pierdut meciul cu Academica Clinceni, 1-2, însă pentru moldoveni a marcat Mahmoud Al Mawas, sirianul aflându-se la primul gol în tricoul formației lui Marius Croitoru.

Fanii lui Al Mawas din Siria au reacționat la postarea de pe pagina de Facebook a Botoșaniului, aceștia lăsând mii de like-uri și sute de comentarii în mai puțin de 3 ore de la marcarea golului.

Astfel, FC Botoșani devine din ce în ce mai cunoscută în Siria, după transferul lui Al Mawas, jucător supranumit și „Messi al Siriei”.

Fanii sirieni au luat-o razna după primul gol al lui Al Mawas în Liga 1

Mahmoud Al Mawas a marcat golul egalizator al Botoșaniului în minutul 27, asta după ce Adi Popa deschisese scorul în minutul 14. Din nefericire pentru moldoveni, Alin Șeroni a fost eliminat pentru cumulul de cartonașe galbene, iar trupa lui Ilie Poenaru a dat lovitura prin Tsvetelin Chunchukov în minutul 73.

Fanii sirieni al lui Al Mawas au luat cu asalt pagina de Facebook a Botoșaniului, reacționând la aflarea veștii ca acesta a marcat. Un fan al echipei lui Marius Croitoru a observat numărul mare de like-uri și comentarii într-un scurt timp la postarea respectivă.

„Când a mai avut Botosaniul 4000 aprecieri și 2000 comentarii în 20 minute?! Bravo băieții!!”, a scris suporterul.

GOOOOOLLLL FC Botosani! GOOOOOOLLLL Mahmoud Al Mawas!!

Academica Clinceni 1️⃣1️⃣ FC Botosani

Publicată de Fotbal Club Botoșani pe Miercuri, 27 ianuarie 2021

Peste 10.000 de like-uri în mai puțin de 4 ore

Postarea respectivă a înregistrat peste 10.000 de like-uri, 4.200 de comentarii și 58 de distribuiri, majoritatea venind de la fanii sirieni al lui Mahmoud Al Mawas, care o simpatizează acum și pe FC Botoșani.

Mahmoud Al Mawas a venit la FC Botoșani în luna noiembrie a anului 2020, însă nu reușise să înscrie până acum. Mijlocașul sirian a mai avut o ocazie mare în partida anterioară, cu Dinamo, 4-0, însă portarul „câinilor” s-a opus la o lovitură liberă executată foarte bine.

Astfel, Al Mawas are un gol și o pasă de gol în 7 meciuri jucat până acum în Liga 1, fiind și unul dintre jucătorii simpatizați de patronul Valeriu Iftime.