FC Viitorul U19 merge în Youth League după ce a învins-o pe Dinamo! S-au înscris 4 goluri. VIDEO+FOTO

01.06.2019 | 14:11
FC Viitorul U19 merge in Youth League dupa ce a invinso pe Dinamo Sau inscris 4 goluri VIDEOFOTO

FC Viitorul U19 a învins-o pe Dinamo U19, scor 3-1 (Alexandru Pop 36, Gabriel Nedelea 49, Louis Munteanu 81/ Alin Lazăr 24) în finala Ligii Elitelor, iar formația deținută de Gică Hagi a devenit campioana României la Juniori U19 (fotbaliști născuți după 1 ianuarie 2000) și va merge în Youth League.

FC Viitorul U19 merge în Youth League după ce a învins-o pe Dinamo

Alin Lazăr a deschis scorul în minutul 24 pentru Dinamo U19, dar FC Viitorul 19 și-a revenit rapid și a reușit egalarea prin Alexandru Pop (min. 36). Gabriel Nedelea și-a trecut numele rapid pe tabela de marcaj după startul reprizei a 2-a, iar Louis Munteanu a înscris golul de 3-1 în minutul 81). VEZI MAI MULTE IMAGINI ÎN GALERIA FOTO DE MAI SUS!

Astfel, după victoria obținută de FC Viitorul U19 în fața celor de la Dinamo U19, gruparea antrenată de Cristian Cămui și Vasile Mănăilă au câștigat al 7-lea titlu național U19 în 10 ani de existență ai clubului. Mai mult, constănțenii și-au câștigat și dreptul de a reprezenta România în sezonul 2019 – 2020 al UEFA Youth League (Liga Campionilor pentru juniori).

Gepostet von Viitorul FC am Samstag, 1. Juni 2019

Iată echipele folosite în Viitorul U19 – Dinamo U19:

FC Viitorul Constanța U19: Mușat – Georgescu, Leca, Ștefănescu, Nedelea – Tucaliu, Călin, Haită – Pitu, Pop, Halep
Dinamo U19: Fara – Zamfir, Brat, Cheia, Oltay – Lazăr, Stan, Crețu, Longher – Spînu, Măgureanu
Pentru Viitorul au mai jucat R. Ghiță (min. 83), Mureșan (min. 89), Negrean (min. 83), Matiș (min. 63) și Munteanu (min. 63), iar pentru Dinamo U19 au mai intrat Bani (min. 67), Mitran (min. 76) și Răducan (min 59).

Partida dintre Viitorul U19 și Dinamo U19 din finala Ligii Elitelor a fost arbitrată de Marius Avram (București). Acesta a fost ajutat de asistenții George Neacșu (Câmpulung Muscel), Gabriel Stroe (Pitești). Arbitru de rezervă a fost delegat Sergiu Anton din București.