FCSB a deschis scorul în meciul cu Farul din etapa a 20-a după o fază de manual. Trei dintre fotbaliștii ofensivi ai campioanei au înscris ca la antrenament.
Minutul 18 al meciului Farul – FCSB a oferit o fază care a arătat cât de simplu poate fi fotbalul uneori. Mingea a ajuns la juniorul Mihai Toma, care i-a centrat excelent lui Marius Ștefănescu.
Mingea a ajuns la fostul fotbalist de la Sepsi, care, aflat în preajma punctului de la 11 metri, i-a pasat frumos cu pieptul lui Darius Olaru. Căpitanul roș-albaștrilor a reluat balonul din prima și l-a executat pe Buzbuchi. Este al 6-lea gol pe care Olaru îl marchează în acest sezon de SuperLiga. – vezi VIDEO
Pe lângă cele 6 goluri din SuperLiga, Darius Olaru se mai laudă în această ediție cu 3 assist-uri în campionat, 7 goluri și 4 pase decisive în cupele europene.
În schimb, Marius Ștefănescu, cel care i-a pasat decisiv lui Olaru la reușita împotriva Farului, a ajuns la cota 3 în ceea ce privește assist-urile din SuperLiga.
Fotbalistul pentru care Gigi Becali a plătit 1,3 milioane de euro mai are în cont și 5 goluri marcate în toate competițiile.
Și omul de la care a plecat faza golului marcat de FCSB, Mihai Toma, este într-o formă bună. El are deja 3 assist-uri, 1 în SuperLiga și 2 în Cupa României. Deși are doar 17 ani, mijlocașul ofensiv a devenit unul dintre preferații patronului Gigi Becali.
„Pe Toma nu mai vreau să îl laud că am fost tot timpul așa și cu George Popescu și cu alții pe care i-am făcut, dar eu cred că Toma…
Nu, nu-l mai laud, gata. Îl las. Nu că mi-a plăcut, este extraordinar. Nu că mi-a plăcut. Pasează peste tot și cutare, nu pierde o minge și uite așa”, a declarat patronul FCSB la FANATIK SUPERLIGA.