FCSB – Botoșani 2-2. Mihai Roman le-a “furat” victoria “roş-albaştrilor”! Video

02.09.2018 | 21:24
FCSB  Botosani 22 Mihai Roman lea furat victoria rosalbastrilor Video

FCSB – FC Botoșani au remizat, scor 2-2, în etapa a 7-a a Ligii 1 Betano, ediția 2018 – 2019. Dennis Man și Harlem Gnohere au înscris pentru formația antrenată de Nicolae Dică, iar Enriko Papa și Mihai Roman pentru moldoveni. Hristo Zlatinski a debutat pentru vicecampioana României. Bulgarul a evoluat în prima repriză. Vezi toate detaliile partidei accesând aplicaţia de mai jos: echipele de start, comentariul LIVE TEXT minut cu minut, marcatorii etc.

Min. 90+3. FINAL.

Min.90. Raul Rusescu a fost la un pas de gol, dar Eduard Pap a scos de pe linia porţii.

Min. 75. GOL BOTOŞANI! Rodriguez trece fără probleme de Bogdan Planic, îi pasează lui Mihai Roman, iar atacantul îl învinge pe Andrei Vlad. VIDEO

Min. 72. GOL ANULAT! Dennis Man trimite în poarta lui Eduard Pap, dar golul a fost anulat de Horaţiu Feşnic pentru poziţie de ofsaid. VIDEO

Min. 67. FAZĂ CONTROVERSATĂ! FC Botoşani a cerut penalty pentru un henţ făcut de Dragoş Nedelcu. Golofca a trimis bine spre Mihai Roman, care era flancat de Nedelcu, iar fotbalistul FCSB-ului a reuşit să respingă. Oaspeţii au acuzat că balonul a fost atins cu mâna. Feşnic a lăsat jocul să continue. VIDEO

Min. 62. Andrei Vlad a fost destul de evaziv la şutul trimis de Patache pe colţul lung.

Min. 54. Morais a primit în apropierea careului de 16 metri, lateral stânga, după care a şutat la colţul lung, dar balonul a trecut pe lângă poartă. VIDEO

Min. 53. CARTONAŞ GALBEN ENRIKO PAPA!

Min. 46. A ieşit Zlatinsk, a intrat Filip!

Min. 46. A început a doua repriză!

Min. 45+2. Pauză!

Min. 45+1. CARTONAŞ GALBEN NEDELCU!

Min. 44. GOL BOTOŞANI! Enriko Papa trimite pe spate, cu capul, iar apărarea FCSB-ului a fost surprinsă .VIDEO

Min. 42. CARTONAŞ GALBEN JAKOLIS!

Min. 40. Mihai Bălaşa şi Filipe Teixeira au ieşit la încălzire.

Min. 23. CARTONAŞ GALBEN CHITOŞCĂ!

Min 21. GOL FCSB! Harlem Gnohere execută sigur lovitura de la 11 metri şi îl învinge pe Pap. VIDEO

Min. 20. Penalty! Florinel Coman cade în careu după un duel cu Piţian, iar Horaţiu Feşnic a arătat punctul de la 11 metri. VIDEO

Min. 5. Andrei Vlad a ieşit neinspirat la marginea careului pentru a reţine un balon, s-a lovit de Junior Morais, iar mingea a fost recuperată de Cătălin Golofca. Acesta i-a trimis lui Chitoşca, iar faza s-a stins. VIDEO

Min. 4. GOL FCSB! Gnohere îi trimite lui Florinel Coman, acesta încearcă să-l învingă pe Pap, dar balonul a ajuns la Dennis Man, cel care a trimis în poartă. VIDEO.

UPDATE, ora 21.30. Start de meci pe stadionul “Anghel Iordănescu”.

UPDATE, ora 20.00. Echipele de start:

FCSB: Andrei Vlad – Jakolis, Bogdan Planic, Nedelcu, Morais – Pintilii, Zlatinski – Dennis Man, Rusescu, Coman – Gnohere

Rezerve: Ducan, Bălaşa, Filip, Moruţan, Roman, Stan, Teixeira

FC Botoșani: Pap – Patache, Pițian, Burcă, Soiledis – Rodriguez, Oaidă – Chitoșcă, Papa, Golofca – Roman

Rezerve: Fraisl, Ongenda, Brekao, Chindriș, Piftor, Corban, Florescu

Echipa lui Nicolae Dică a pierdut dramatic calificarea în grupele Europa League, eliminată fiind cu 3-4 la general de austriecii de la Rapid Viena. FCSB a condus cu 2-0 în prima repriză, dar o gravă eroare a lui Andrei Vlad, în repriza secundă, a făcut ca oaspeții să marcheze golul de care aveau nevoie pentru a merge mai departe.

FCSB – Botoșani. Cum vezi meciul online

Partida poate fi urmărită în direct online pe platforma Telekom Sport, dar și pe Digi SportÎn același timp, cele mai tari faze din meci vor putea fi văzute live și peFANATIK.RO.Totodată, partida se vede și pe Look TV

Sătui de starea gazonului de pe Arena Națională și de indiferența administratorilor de pe cel mai mare stadion al țării, conducătorii de la FCSB au decis să mute echipa la Voluntari pentru o perioadă. Gazonul le-a dat bătăi de cap roș-albaștrilor și în preliminariile UEFA Europa League, unde s-au oprit în playoff. La mijlocul săptămânii, echipa lui Nicolae Dică a ratat calificarea în grupe, deși s-a impus cu 2-1 în fața lui Rapid Viena. În tur, echipa lui Andrei Ivan se impusese cu 3-1. Eșecul din Austria a reprezentat doar a doua înfrângere a echipei din acest sezon, după eșecul cu Astra din prima etapă a Ligii I, scor 0-1.

FCSB – Botoșani live stream pe Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look TV

În ciuda startului ratat de sezon, materializat în eșecul de la Giurgiu și remiza de pe teren propriu cu Dinamo, scor 3-3, echipa lui Nicolae Dică a urcat pe primul loc în Liga I. În ultimele patru etape, echipa a obținut maximum de puncte, după ce le-a învins pe Poli Iași (4-1), Gaz Metan Mediaș (3-1), Sepsi (2-0) și Viitorul (4-1). Roș-albaștrii se laudă și cu cel mai bun atac din campionat, cu 16 goluri marcate în șase meciuri.

FC Botoșani este una dintre victimele preferate ale roș-albaștrilor. De la promovarea echipei pe prima scenă a fotbalului românesc, petrecută în 2013, moldovenii nu au reușit niciodată să o învingă pe FCSB. Au fost 11 meciuri, în care palmaresul a fost de o remiză și zece înfrângeri. Și mai îngrijorător este că echipa din nordul României nu a reușit să marcheze gol decât în trei din cele 11 meciuri.

Parcurs de coșmar pentru Botoșani cu FCSB

FC Botoșani are acum speranțe mari de la acest meci, deși startul de sezon nu a fost deloc pe măsura așteptărilor. Echipa antrenată de Costel Enache a obținut un singur succes, 2-0 cu Hermannstadt, tocmai în etapa a doua. La fel de adevărat este că a și pierdut un singur meci, 1-2 cu Poli Iași, în etapa a cincea. În rest, au fost patru remize: 1-1 cu CFR Cluj și cu Astra, 2-2 cu Universitatea Craiova și 0-0 cu Sepsi OSK. Astfel, cu șapte puncte acumulat, moldovenii se situează pe locul 9 în clasament. Profită însă și ei de pe urma rezultatelor surpriză din startul acestui sezon și păstrează contactul cu zona de playoff, de care îi desparte un singur punct.