FCSB dezmembrează Dinamo cu cea mai mare diferență all-time. Două note de 10 în echipa lui Edi Iordănescu

FCSB a învins-o pe Dinamo cu scorul de 6-0, înregistrând cea mai mare diferență de scor într-o partidă directă contra formației din „Ștefan cel Mare”.
13.09.2021 | 00:25
FCSB dezmembreaza Dinamo cu cea mai mare diferenta alltime Doua note de 10 in echipa lui Edi Iordanescu

Jucătorii FCSB-ului s-au distrat în derby-ul cu Dinamo, marcând nu mai puțin de șase goluri. Reușitele roș-albaștrilor au fost semnate de: Keșeru, Octavian Popescu, Vinicius, Cordea, Gheorghe și Miron.

De cealaltă parte, fotbaliștii lui Dinamo au prestat un joc slab, fiind depășiți de tehnica și viteza adversarilor.

Notele FANATIK după FCSB – Dinamo. Elevii lui Edi Iordănescu, prestație perfectă contra marii rivale

A. Vlad – 8 – Nu a avut ce apăra.

V. Crețu – 8 – A jucat bine în faza defensivă. S-a implicat foarte mult și în planul ofensiv, trimițând numeroase centrări în careul advers.

P. Vinicius – 9 – Și-a făcut treaba bine în defensivă și a marcat cu capul la golul de 3-0, după o lovitură liberă executată perfect de Olaru.

A. Miron – 9 – A fost ca un stâlp în centrul defensivei roș-albastre. S-a implicat și în faza ofensivă, reușind să marcheze golul de 6-0, după o nouă lovitură liberă executată splendid de Olaru.

R. Radunovic – 8 – A ținut bine flancul stâng al FCSB-ului și a participat la multe faze de atac.

D. Olaru – 10 – A fost un adevărat „balaur” în ofensiva FCSB-ului. Acesta a executat loviturile libere la golurile lui Vinicius și Miron. În plus, a obținut penalty-ul, de pe finalul primei reprize, în urma căruia Cordea a dus scorul la 4-0.

I. Cristea – 8 – A oferit stabilitate în zona de mijloc.

Oct. Popescu – 9 – I-a chinuit pe fundașii adverși prin driblingurile sale și a marcat golul de 2-0, din pasa lui Cordea.

A. Cordea – 9 – A combinat bine cu Olaru pe flancul drept.  A transformat în gol penalty-ul din finalul primei reprize și i-a oferit o pasă decisivă lui Octavian Popescu.

C. Keșeru – 10 – A deschis tabela de marcaj printr-o „torpilă” trimisă din lovitură liberă și i-a hărțuit în mod constant pe fundașii dinamoviști. Acesta a fost primul său meci, după revenirea la FCSB.

V. Gheorghe – 9 – A marcat golul de 5-0 după ce l-a ridiculizat pe Giafer cu o fentă superbă. Acesta a fost primul său meci pentru FCSB.

Au mai jucat:

D. Haruț – 7 – A intrat în minutul 64 și nu a avut probleme în defensivă.

Ov. Popescu – 7 – L-a substituit bine pe Iulian Cristea, în locul căruia a intrat în minutul 65.

I. Stoica – 7 – A intrat în minutul 68. Pe final de meci, a șutat slab din fața porții dinamoviste, iar Ricardo Grigore a deviat mingea în afara terenului.

A. Șut – 7 – A intrat în minutul 76. A încercat mai multe șuturi de la distanță, însă nu a reușit să înscrie.

A. Musi – 7 – A intrat în minutul 76. Și-a arătat tehnica în mai multe faze ofensive, fără să înscrie însă.

Edi Iordănescu – 9 – Antenorul FCSB-ului a pregătit foarte bine partida cu Dinamo. Însă, trebuie ținut cont de faptul că Dinamo trece prin momente cumplite, din punct de vedere sportiv și financiar.

Jucătorii lui Dinamo, aproape inexistenți pe teren

M. Eșanu – 3 – Prestație slabă, în nota echipei. În debutul meciului, a dat mai multe pase la adversar și în afara terenului. Totodată, a avut câteva ieșiri bune, stopând mai multe contraatacuri ale FCSB-ului.

A. Radu – 3 – A fost depășit în multe momente de tehnica și viteza lui Vali Gheorghe.

D. Giafer – 3 – A fost ridiculizat la golul de 0-5, marcat de Vali Gheorghe.

R. Grigore – 4 – A deviat mingea în poartă, la șutul lui Andrei Miron. Totodată, a reușit să salveze poarta lui Dinamo, în minutul 82, la șutul lui Stoica, reușind să devieze mingea în afara terenului.

I. Amzar – 4 – Depășit în mod clar de viteza lui Cordea. A încercat mai multe driblinguri în jumătatea adversă, însă nimic notabil.

C. Itu – 4 – A comis faultul în urma căruia Keșeru a marcat din lovitură liberă.

A. Răuță – 4 – A avut câteva intervenții bune pe faza defensivă, însă jocul său, per total, a fost unul slab.

S. Filip – 3 – Și-a lăsat echipa în inferioritate numerică, în minutul 37, după ce l-a faultat pe Vali Gheorghe.

C. Matei – 3 – A avut un joc șters, motiv pentru care, în debutul reprizei secunde, a fost înlocuit cu Ivanovski. Acesta a fost primul său meci după revenirea la Dinamo.

G. Torje – 3 – A arătat multă dorință de a înscrie, însa pasele venite de la coechipieri nu au fost de folos. Acesta a fost primul său meci după revenirea în „Ștefan cel Mare”.

D. Sorescu – 4 – Nu a reușit în niciun moment să le pună probleme fundașilor de la FCSB.

M. Ivanovski – 3 – A fost introdus în debutul reprizei secunde, însă nu a reușit nimic notabil.

G. Crețu – 3 – A fost introdus în minutul 78, fără să aducă nimic în plus, în plan ofensiv.

Dario Bonetti – 3 – Jocul lui Dinamo a fost unul dezastruos, motiv pentru care inclusiv antrenorul echipei a primit o notă rușinoasă. Schimbările făcute în repriza a doua nu au adus niciun plus echipei.

• (P) Cota BETANO pentru FCU Craiova – FCSB: 1,53 este cota pentru „peste 1,5 goluri”. Vezi aici toate cotele!