Carousel hot news

VIDEO. Faza care ar fi putut întoarce soarta meciului. Benzar, iertat de un cartonaş roşu: “Să evite pe viitor!”

FCSB a învins-o cu 1-0 pe Dinamo Bucureşti în etapa a 12-a din Liga 1 Betano. Marko Momcilovic le-a adus cele trei puncte steliştilor, iar formaţia antrenată de Nicolae Dică a urcat pe locul 2,...
25.09.2017 | 00:00

FCSB a învins-o cu 1-0 pe Dinamo Bucureşti în etapa a 12-a din Liga 1 Betano. Marko Momcilovic le-a adus cele trei puncte steliştilor, iar formaţia antrenată de Nicolae Dică a urcat pe locul 2, la un punct în spatele lui CFR Cluj, echipă care va juca luni, de la ora 20:30, cu Astra Giurgiu în epilogul rundei. VEZI AICI FAZELE MECIULUI FCSB-DINAMO 1-0.

În prima repriză a meciului, dinamoviştii au fost mai periculoşi decât rivalii lor, însă golul a venit în poarta lui Jaime Penedo. Marko Momcilovic a marcat în minutul 31 după o centrare perfectă a lui Dennis Man. Soarta meciului putea să fie alta dacă Istvan Kovacs ar fi luat o altă decizie în minutele de prelungiri ale primei reprize. Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi

Crăciunescu, despre faultul lui Benzar din FCSB – Dinamo 1-0

La o fază petrecută la mijlocul terenului, Nascimento a fost faultat dur de Romario Benzar. Fundaşul dreapta al FCSB a intrat cu talpa sus la jucătorul dinamovist, însă Istvan Kovacs i-a arătat fotbalistului de 25 de ani doar cartonaşul galben, cu toate că jucătorii dinamovişti, dar şi banca tehnică a formaţiei din Şoseaua Ştefan cel Mare au cerut eliminarea.

Decizia corectă pe care trebuia să o ia Istvan Kovacs era eliminarea jucătorului stelist, lucru confirmat şi de Ion Crăciunescu la pauza meciului de pe Arena Naţională. Fostul arbitru internaţional a declarat că Nascimento a avut noroc că a sărit la acea fază. “Norocul jucătorului de la Dinamo a fost că a sărit şi nu a fost prins cu piciorul pe pământ. Pe Benzar îl sfătuiesc să evite pe viitor aşa ceva. A fost de roşu”, a declarat Ion Crăciunescu pentru o televiziune de sport.