Denis Alibec, harlem gnohere, Liga 1 Betano, FCSB-Dinamo

FCSB-Dinamo Bucureşti este derby-ul etapei a 12-a din Liga 1 Betano. "Câinii roşii" au nevoie de o victorie pentru a se întoarce pe locul şase, poziţie care le-ar permite accesul în play-off. Formaţia antrenată de Vasile Miriuţă a pus presiune pe apărarea rivalilor încă din primul minut, dinamoviştii având prima mare ocazie de gol a meciului. VEZI AICI TOATE FAZELE DIN MECIUL FCSB-DINAMO.

La pauză, Nicolae Dică a făcut prima schimbare. Denis Alibec a fost înlocuit de Harlem Gnohere. Atacantul de 26 de ani nu a avut o prestaţie foarte bună în prima repriză, acesta având mai multe momente în care a fost vizibil iritat de deciziile luate de Istavan Kovacs, arbitrul partidei FCSB-Dinamo. Astfel, Denis Alibec rămâne fără gol marcat în actualul sezon din Liga 1 Betano. În minutul 69, Alibec a fost chemat de fanii lui FCSB şi apoi a luat loc pe banca de rezerve. Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi

Duel al galeriilor în FCSB - Dinamo

Denis Alibec a fost schimbat şi în meciul din etapa trecută, CFR Cluj-FCSB 1-1. Atacantul stelist a avut atunci o ieşire nervoasă imediat după ce a fost schimbat - VEZI DETALII AICI. Fotbalistul de 26 de ani le-a făcut semne obscene fanilor clujeni, după ce cu doar câteva momente înainte refuzase să dea mâna cu Nicolae Dică şi Mihai Stoica.

Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de astăzi

Chiar dacă Dinamo a fost echipa mai periculoasă, FCSB a fost formaţia care a deschis scorul pe Arena Naţională. Marko Momcilovic, jucătorul preferat de Nicolae Dică în dauna lui Junior Morais, a marcat, în minutul 31, cu o lovitură de cap după centrarea din corner a lui Dennis Man. Dinamoviştii au ripostat prin May Mahlangu, sud-africanul şutând în bară de la 30 de metri.

Suporterii celor două echipe au făcut show în startul partidei de pe Arena Naţională, galeria lui FC Dinamo a avut o coregrafie care a marcat comemorarea a 145 de ani de la moartea lui Avram Iancu. Steliştii au avut un răspuns prompt şi au afişat următorul mesaj: "Voi ca Avram Iancu? Mai bine priviţi pe bancă". Rivalii făceau aluzie la faptul că Vasile Miriuţă, noul antrenor al lui Dinamo, a jucat în echipa naţională a Ungariei.