FCSB – FC Basel 0-1, în primul amical în Spania. Echipa lui Vintilă a pierdut cu un gol încasat în finalul meciului

16.01.2020 | 12:38
FCSB  FC Basel 01 in primul amical in Spania Echipa lui Vintila a pierdut cu un gol incasat in finalul meciului

FCSB a pierdut primul meci amical al anului cu FC Basel. A fost o partidă echilibrată în care elevii lui Vintilă au ratat câteva şanse bune în prima repriză. Unicul gol al meciului a venit în minutul 84 şi a fost marcat de Zhegrova.

• (P) Cota BETANO pentru CFR Cluj – FCSB: 7.45 este cota pentru ”0-0 scor corect” Vezi aici toate cotele!

FCSB – FC Basel, primul amical al vicecampioanei în Spania. LIVE Video

Echipa de start a celor de la FCSB din prima repriză: Bălgrădean – Crețu, Planic, Cristea, Panțîru – Moruțan, Popescu, Oaidă – Tănase, Coman, Man. Rezerve: Niga, Vlad, Manea, Nedelcu, Filip, Momcilovic, Vină, Dumitru, Olaru, Perianu, Popa, Niță.

Echipa de start aliniată de Vintilă după pauză: Vlad – Manea, Perianu, Filip, Momcilovic – Vină, Nedelcu, Olaru – Nita, Dumitru, Popa.

VEZI VIDEO PARTIDA FCSB – FC BASEL

În primul test din 2020, elevii lui Bogdan Vintilă vor înfrunta ocupanta locului 2 din Elveţia, FC Basel. Partida va începe la ora 11:30, ora României și va avea loc în incinta Marbella Football Center.

FCSB și FC Basel se aseamănă din punct de vedere al performanțelor pe plan intern. La fel ca FCSB, care a pierdut supremația în fotbalul românesc și FC Basel trece prin aceeași situație în Superliga.

FC Basel este vicecampioana Elveţiei şi este pregătită de Marcel Koller. Printre vedetele echipei se numără Xhaka, Kuzmanovic şi Van Wolfswinkel.

Programul amicalelor FCSB în cantonamentul din Spania

După duelul cu vicecampioana Elveției, pentru FCSB urmează alte trei meciuri de pregătire tari cu echipe din Germania, Rusia și Coreea de Sud.

18 ianuarie – FCSB – Karlsruher SC – 15:00 (16:00 ora României) – Centro Deportivo Arroyo Enmedio, Estepona
20 ianuarie – FCSB – FC Lokomotiv Moscova – 16:00 (17:00 ora României) – Centro Deportivo Dama de Noche, Puerto Banus
22 ianuarie – FCSB – Jeonbuk Hyundai FC – 16:00 (17:00 ora României) – Centro Deportivo Dama de Noche, Puerto Banus

Condiții de cinci stele pentru FCSB în cantonament

Vicecampioana României are condiții de top la hotelul “Melia Marbella Banus”, acolo unde pregătește reluarea sezonului. Locația este situată la doar 100 de metri de Marea Mediterană. Până pe 23 ianuarie vor stat aici elevii lui Vintilă.

FCSB, speranțe la un nou titlu

Abonată la locul secund în Liga 1 în ultimele patru sezoane, FCSB speră ca finalul sezonului 2019-2020 să-i aducă un nou trofeu suprem în întrecerea internă.

Roș-albaștrii nu au mai câștigat campionatul intern din 2014-2015, atunci când, cu Costel Gâlcă pe bancă, realizau tripla istorică.

FCSB ocupă locul 3 în Liga 1 după 21 de etape, cu 39 de puncte. Elevii lui Bogdan Vintilă au și un meci mai puțin disputat.