Fără cele 14 puncte obținute după minutul 90, FCSB era OUT din lupta la titlu! La Pitești, a opta ispravă!

Andrei Dumiter a adus victoria FCSB la Pitești cu un gol marcat în minutul 90+4 și își apropie echipa la doar 5 puncte de CFR Cluj. Formația lui Toni Petrea are în play-off același atu din sezonul regulat: prelungirile!
21.03.2022 | 10:06
Fara cele 14 puncte obtinute dupa minutul 90 FCSB era OUT din lupta la titlu La Pitesti a opta isprava
FCSB a mai obținut o victorie în prelungiri, la Pitești, și este acum la doar 5 puncte de liderul CFR Cluj. Sursă foto: Sportpictures.eu
21-03-2022
08:01

FCSB, salvată pentru a opta oară în prelungiri! 14 puncte din golurile decisive de după minutul 90!

Golul marcat de Dumiter la ultima fază a meciului de la Pitești este a opta situație în care FCSB înscrie decisiv în prelungiri. Pentru a aduce victoria sau pentru a salva măcar un punct.

Un sfert din victoriile obținute de FCSB în acest sezon de Liga 1, 5 din 20, au venit în prelungiri! De asemenea, 3 din cele 8 remize din sezonul regulat au venit după ce FCSB reușea să egaleze în prelungiri. O situație aproape incredibilă, care l-a făcut pe Dumitru Dragomir să reacționeze nu într-un mod deloc academic:

„Ăștia de la FCSB sunt copiii norocului. Mereu câștigă în ultimele secunde. Bine, titlul e luat deja de CFR Cluj, e luat și locul doi, de FCSB. Sunt niște ‘bulangii’ ăștia de la FCSB. Mă rog, mă iertați, spun așa, în termeni fotbalistici, că au avut noroc. Adică au avut ‘bulan'”, a spus Dragomir la Gsp Live.

O exprimare suburbană, dar esența mesajului este cât se poate de corectă. FCSB chiar a fost salvată de golurile în prelungiri. Și, chiar dacă Dragomir nu mai crede asta, FCSB este în lupta la titlu. În primul rând datorită golurilor din prelungiri, care au adus nu mai puțin de 14 puncte! Astfel, sunt doar cinci puncte distanță de CFR Cluj, diferență care poate fi anulată în ultimele 8 etape de play-off.

Octavian Popescu a marcat în minutul 90+4 în partida cu FC Voluntari pentru o victorie cu 2-1 a FCSB. Echipa lui Toni Petrea păstrează șanse măcar teoretice la titlu cu aceeași rețetă care a salvat-o întregul sezon: golurile în prelungiri!

Pregătire fizică superioară, concentrare în momentele cheie sau pur și simplu noroc. Greu de spus care este motivul, cert este că FCSB a fost salvată în actualul sezon de golurile marcate pe finalurile de meci, în special după minutul 90. La fel cum a făcut-o Octavian Popescu în partida cu Voluntari.

FCSB a făcut 12 puncte doar datorită golurilor marcate în minutul 90 și după. Iar pe ultimele 15 minute ale meciurilor are 19 puncte câștigate

Fără astfel de reușite, FCSB nu ar mai fi fost de mult timp în lupta pentru titlu în Liga 1. Ba chiar probabil ar fi luat loc în play-out pentru a doua parte a acestui sezon. Doar din goluri marcate în minutul 90 sau după, FCSB a reușit să obțină nu mai puțin de 12 puncte în acest sezon regulat de Liga 1.

Au fost șapte partide cu goluri decisive marcate de FCSB în minutul 90 sau după, din totalul de 30 disputate. În plus, nu s-a întâmplat niciodată în acest sezon ca FCSB să primească un gol după 90 care să schimbe în vreun fel soarta învingătoarei. Ba mai mult, FCSB nu a încasat niciun gol în urma căruia să piardă puncte în ultimele 15 minute ale meciurilor.

Asta în vreme ce, în afara celor 7 partide salvate după minutul 90, FCSB a mai avut alte patru partide în care a reușit să treacă în avantaj cu goluri marcate după minutul 75. Astfel, mai mult de o treime din meciurile disputate de FCSB în acest sezon regular de Liga 1 (11 din 30) au fost decise cu goluri marcate după minutul 75. Iar golurile care au adus puncte au fost mereu pentru FCSB. Cascini a marcat singurul gol încasat de FCSB după minutul 80, în 89, dar FCSB avea 3-1 și câștiga meciul cu 3-2.

FCSB a marcat de fiecare dată ultima în cele 11 partide din sezonul regulat care au fost decise după minutul 75

• FCSB – Voluntari 1-0 – etapa 30 – Oct Popescu 90+4 (+19)
  • FCSB – Chindia 3-2 – etapa 26 – V. Gheorghe 77 (+17)
  • FCSB – FC U Craiova 2-2 – etapa 24- Keșeru 90+2 pen. (+15)
  • FCSB – CFR Cluj 3-3 – etapa 22 – Iulian Cristea 90+3 (+14)
  • FCSB – Rapid 3-1 – etapa 20 – Tănase 90+3 pen., I Stoica 90+6 (+13)
  • FCSB – UTA 2-1 – etapa 18 – Tănase 81 pen. (+11)
  • Universitatea Craiova – FCSB 2-3 – etapa 17 – Cordea 90+1 (+9)
  • FCSB – FC Botoșani 3-1 – etapa 16 – Ianis Stoica 86, Florin Tănase 90+4 (+7)
  • Chindia – FCSB 0-1 – etapa 11 – Budescu 90+7 pen. (+5)
  • FCSB – Gaz Metan 2-1 etapa 4 – Oct. Popescu 79 (+3)
  • UTA – FCSB 1-1 – etapa 3 – I. Stoica 90 (+1)

După minutul 90: +12 puncte

După minutul 75: +19 puncte

CFR Cluj nu a avut la fel de mult noroc: mai degrabă pierde puncte pe final. A câștigat o singură partidă în prelungiri și a fost egalată de două ori

Deși a avut un parcurs aproape perfect în acest sezon de Liga 1, CFR Cluj nu are cele mai frumoase amintiri din prelungirile partidelor. Au fost doar trei goluri decisive marcate după minutul 90 în partidele jucate de campioană, iar două dintre ele au fost încasate de ardeleni. CFR Cluj s-a scos în etapa 26, când a învins la Mediaș cu un gol în minutul 90+4 marcat de Neguț.

Și golurile încasate de CFR Cluj după minutul 90 au venit tot în 2022, ambele sub comanda lui Dan Petrescu. În etapa 24, CFR Cluj era egalată de Universitatea Craiova, în Bănie, scor 1-1, de un gol marcat de Gustavo în minutul 90+6. Și mai dureros, în etapa a 22-a, CFR Cluj era egalată chiar de FCSB, pe Arena Națională. Iulian Cristea marca pentru 3-3 în minutul 90+3.

CFR Cluj, mai bună pe finaluri sub comanda lui Marius Șumudică. A câștigat pe final în primele două etape de campionat

CFR Cluj este la -2 dacă ținem cont de balanța golurilor decisive de după minutul 90, dar trece la limită pe plus dacă includem și golurile decisive de după minutul 75. Și aici mai mult datorită mai norocosului Marius Șumudică. În prima etapă, cu FCU Craiova 1948, CFR Cluj marca în minutul 75 golul victorie, prin Petrila. Iar în etapa a 2-a, la Clinceni, Latovlevici aducea victoria în minutul 87.

Tot în 2021, în etapa a 14-a, cu Petrescu pe bancă, CFR Cluj bătea pe Voluntari cu un gol marcat în minutul 89 de Omrani. În 2022, CFR Cluj iese pe minus și la goluri decisive după minutul 75. Pentru că rămâne tot în acea reușită a lui Neguț la Mediaș. În vreme ce la capitolul goluri încasate, pe lângă Iulian Cristea și Gustavo ar mai fi și reușita lui Dawa. Prin acel gol din minutul 81, Dawa aducea un punct pentru Botoșani în Gruia, scor 1-1.

După minutul 75: +2 puncte

Dacă nu am fi avut goluri decisive în ultimul sfert de oră în partidele disputate de FCSB și CFR Cluj, ardelenii ar fi terminat sezonul regular la +31 puncte!

Astfel, FCSB a adunat 19 puncte în ultimele 15 minute ale partidelor, în vreme ce CFR Cluj doar două. Fără aceste 17 puncte recuperate pe finalurile de meci, FCSB ar fi fost la 31 de puncte de liderul CFR Cluj. Și, probabil, în play-out. Mai mult, 14 dintre aceste 17 puncte au fost, practic, recuperate după minutul 90!

După înjumătățirea punctelor, FCSB intră cu doar șapte puncte deficit față de liderul CFR Cluj, diferență cel puțin teoretic remontabilă. Doar că va fi cu siguranță nevoie ca echipa lui Toni Petrea să joace mult mai bine în primele 75 de minute ale partidelor. Iar ultimul sfert să îl țină la același nivel.

1… gol a primit FCSB în acest sezon de Liga 1 după minutul 80. Reușita lui Cascini, din FCSB – Academica Clinceni 3-2

• (P) Cota BETANO pentru FCSB – Farul Constanța: 2,18 este cota pentru „peste 2,5 goluri în meci”. Vezi aici toate cotele!