Bogdan Vintilă „a irosit” doi jucători în prima repriză din FCSB – Karlsruher 1-0. S-a trecut de la „Ce-i cu țăcăneala asta?” la „Bravo, Darius!, Bravo, Moru!” ANALIZĂ FANATIK

18.01.2020 | 20:10
Bogdan Vintila a irosit doi jucatori in prima repriza din FCSB  Karlsruher 10 Sa trecut de la Cei cu tacaneala asta la Bravo Darius Bravo Moru ANALIZA FANATIK

FCSB a disputat a doua partidă amicală în stagiul de pregătire din Spania. Adversara echipei antrenate de Bogdan Vintilă a fost formația germană Karlsruher, locul 15 după 18 etape în Zweite Bundesliga.

FCSB a învins cu 1-0, grație unui gol de autor realizat de Florinel Coman în partea a doua a întâlnirii disputate la Estepona. Roș-albaștrii au jucat modest în prima repriză, poate și din cauza irosirii a doi jucători plasați de poziții cu randament mai slab: Darius Olaru în spatele vârfurilor și Olimpiu Moruțan inter dreapta. La pauză, Vintilă le-a schimbat posturile și s-a văzut în evoluție și pe tabelă.

• (P) Cota BETANO pentru CFR Cluj – FCSB: 3,15 este cota pentru „2”. Vezi aici mai multe cote!

Bogdan Vintilă nu a fost inspirat cu Darius Olaru în spatele vârfurilor și Olimpiu Moruțan inter stânga: „Ce-i cu țăcăneala asta?”

FANATIK a urmărit evoluția celor 21 de jucători ai lui Bogdan Vintilă contra nemților de la Karlsruher. Așa cum site-ul nostru a anunțat cu o zi înainte, Florin Tănase resimte dureri la tendon și nu a intrat deloc în acest meci.

Pe postul căpitanului a jucat, puțin surprinzător, Darius Olaru, care totuși s-a simțit destul de stingher acolo. De fapt, față de eșecul cu Basel, Vintilă a făcut două modificări în primul 11: Nedelcu în locul lui Ovidiu Popescu și Olaru în locul lui Tănase.

Prima repriză nu a fost mulțumitoare pentru roș-albaștri. De la nemulțumirea lui Vali Crețu în minutul 20 la adresa colegilor („Noi nu ajungem la poartă!”la cuvintele dure adresate de Vintilă propriilor jucători undeva spre finalul celor 45 de minute: „Ce-i cu țăcăneala asta?

Cum a evoluat FCSB în prima repriză (4-3-1-2):

Bălgrădean – Crețu, Cristea, Planic, Panțîru – Moruțan, Nedelcu, Oaidă – Olaru – Man, Coman.

Dar „țăcăneala” a avut legătură cu neinspirația tehnicianului de a „irosi” doi jucători: nici Olaru nu e ok acolo în spatele atacanților, în 4-3-1-2, nici Moruțan nu dă randament maxim unde a fost pus.

FCSB a fost așezată destul de defensiv în primele 45 de minute ale meciului cu nemții de la Karlsruher

Vintilă a schimbat cele două poziții greșite la pauză și jocul a arătat altfel: „Bravo, Darius! Bravo, Moru!”

Până la urmă, Vintilă a încercat să vadă cum se descurcă Olaru în acea poziție de „regista”. Este partidă de verificare și exersezi. Experimentul nereușit l-a făcut pe tehnician să modifice pozițiile celor doi, Moruțan cu Olaru, la startul părții secunde.

Cum a intrat FCSB din minutul 46:

Bălgrădean – Crețu, Cristea, Planic, Panțîru – Olaru, Nedelcu, Ov. Popescu – Moruțan – Man, Coman.

Iar acest lucru s-a simțit rapid în fluiditatea jocului celor de la FCSB. Au apărut mult mai multe situații de gol, ratate totuși cu nonșalanță, dar și golul de kinogramă a lui Florinel. Rombul din partea secundă a așezat altfel tot jocul roș-albaștrilor.

Modul în care, după pauză, s-a exprimat echipa și cei doi vizați l-au făcut pe Vintilă să aplaude și să-și laude elevii: „Bravo, Darius! Bravo, Moru!” În minutul 72, au intrat nouă jucători, după ce Popescu îl înlocuise pe Oaidă înainte de pauză, astfel că FCSB a terminat meciul cu un singur integralist: Dragoș Nedelcu!

Cum a arătat FCSB din minutul 72 până la final:

Vlad – Manea, Perianu, Nedelcu, Momcilovici – Popescu, Filip, Vână – Niță – Cr. Dumitru, Ad. Popa

Bogdan Vintilă s-a consultat la multe faze cu managerul sportiv Meme Stoica, aflat pe bancă lângă tehnician

Câteva lucruri de reținut după FCSB – Karlsruher 1-0

1. Se simte absența unui vârf de careu, clasicul număr 9, pentru că sunt situații când pe acea poziție apar și Olaru, și Moruțan, și Man, și Coman.

2. Crețu e plin de viață și de energie, Panțîru ceva mai crispat, dar activ după pauză. Momcilovic, cel intrat pe postul lui, putea în minutul 86 să dea un assist important, ba chiar să marcheze, dar reflexele i se reîntorc mai greu.

3. Defensiva a dat câteva rateuri, chiar dacă adversarul nu a marcat. Au fost măcar două situații în care cei de la Karlsruher puteau marca din 10 metri, cu capul, iar vina stă pe umerii lui Cristea și Planic. Mai ales sârbul, cam neconcentrat și cu capul în nori.

4. Răzvan Oaidă a suferit o accidentare stupidă, lovitura unui adversar făcându-l să nu-și mai simtă piciorul! Poate fi o pierdere importantă pentru ultima parte a stagiului spaniol.

5. Dennis Man produce multă panică în defensiva adversă, dar are și momente când nu mai poate „scăpa” de minge. O ține până o pierde… Iar faptul că nu dă gol îi creează o stare permanentă de iritare.

6. Florinel Coman are lipici la execuții spectaculoase. Dă super-goluri și când nu are o evoluție excelentă, iar acest lucru este îmbucurător pentru el și pentru echipă.

7. Niciunul dintre cei 9 jucători intrați în minutul 72 nu pot juca titulari în acest moment la FCSB!

Pentru echipa lui Vintilă mai urmează două jocuri amicale la Marbella, luni 20 ianuarie cu Lokomotiv Moscova și miercuri, 22 ianuarie cu Jeonbuk. Echipa revine pe 23 ianuarie la București.