Dică, temător şi după succes: “Lazio păstrează prima şansă!”

FCSB - Lazio 1-0, dar Nicolae Dică rămâne sceptic în privinţa şanselor de calificare. Îi vede pe italieni cu prima şansă pentru returul de la Roma.
16.02.2018 | 00:28
Dică, temător şi după succes:

Înainte de meci, Dică a spus că îşi doreşte o victorie fără gol primit. A ieşit exact aşa cum visa, dar tot nu este suficient pentru ca antrenorul celor de la FCSB să creadă cu adevărat în calificare.

“Am obţinut victoria după un meci bun din toate punctele de vedere. Au fost unele probleme pe faza defensivă, dar adversarul a fost puternic. Am pregătit jocul cu pressing avansat cu atacanţii noştri. În retur, Lazio va fi mult mai motivată.

Pleacă tot cu prima şansă, sunt foarte puternici. Dar noi ne jucăm şansa până la final şi să reuşim calificarea în care puţină lume credea. Ştiam că Steaua e un club mare, care vrea performanţă şi sper să scoatem maximum. Mă bucur că Gnohere a marcat, a făcut mult efort, şi-a ajutat echipa.

Din minutul 55 îmi cerea schimbare, dar nu aveam soluţii. Nedelcu avea crampe şi mi-a spus să aştept câteva minute şi până la urmă a fost OK. Vlad are calităţi foarte bune, important este să rămână modest şi va ajunge sus. Atmosfera foarte bună, oricine şi-ar dori să joace pe un asemenea stadion”, a declarat Nicolae Dică la Pro X.

Harlem Gnohere, minutul 29, a marcat singurul gol al partidei cu Lazio, din 16-imile Europa League. Partida retur va avea loc pe 22 februarie, la Roma, pe Stadio Olimpico.