FCSB nu e Steaua! Mesajul umilitor al fanilor austrieci, dar și al rapidiștilor pentru echipa lui Dică

24.08.2018 | 00:15
FCSB nu e Steaua! Mesajul umilitor al fanilor austrieci pentru echipa lui Dică afișat în prima repriză

FCSB nu e Steaua! Mesajul umilitor al fanilor austrieci pentru echipa lui Dică face deja furori în mediul online. Roș albaștrii au fost luați tare de fanii gazdelor, nu doar de coechipierii lui Andrei Ivan. În tribune, suporterii vienezi s-au alăturat celor care susţin că echipa pe care o deține Gigi Becali nu este Steaua. “FCSB is not Steaua” a fost banner-ul afișat de ultrașii austrieci chiar în timpul primei reprize a partidei pierdută d FCSb cu scorul de 3-1.

De remarcat că gestul fanilor austrieci nu reprezintă o premieră. Și anul trecut fanii cehilor de la Viktoria Plzen au afișat același mesaj. Mai mult de atât, banner-ul suporterilor vienezi vine într-un context deloc încurajator în care juristul Talpan  a trimis la UEFA mai multe documente, prin care solicită forului european să interzică FCSB să se folosească de palmaresul Stelei.

Și suporterii rapidiști au fost prezenți la meciul FCSB-ului. Au avut și ei un mesaj aparte pentru rivali.

FCSB nu e Steaua! Mesajul umilitor al fanilor austrieci pentru echipa lui Dică

Rapid Viena – FCSB, contând pentru manșa tur din play-off-ul Europa League, s-a terminat 3-1 pentru echipa gazdă, care a devenit astfel favorită la calificare. Rezumatul video al acestei partide îl puteți vedea în continuare. Golul marcat de Gnohere în minutul 47 păstrează însă speranțele și în tabăra roș-albastră. Returul are loc joia viitoare, pe Arena Națională, conducerea clubului bucureștean punând deja  biletele în vânzare la prețuri accesibile.

Rapid Viena a început tare partida cu FCSB și, după două șanse bune de gol, a deschis scorul în minutul 4 prin Knasmullner, care a profitat de gafe în lanț pe tranziția negativă a roș-albaștrilor. Cel de-al doilea gol a venit în minutul 40 din fază fixă, marea problemă a lui Dică și a jucătorilor săi. Același Knasmullner i-a pus mingea pe cap lui Sonnleitner, care a venit nemarcat la colțul scurt și a trimis mingea în plasă. Repriza secundă a început mult mai bine pentru FCSB, asta și după ce Dică a introdus pe teren doi jucători noi, pe Coman și pe Tănase. Gnohere a redus din diferență în minutul 47, servit fiind ideal în careu de nou-venitul Alexandru Stan. Bucuria oaspeților a durat doar două minute, căci în minutul 49 Schwab a punctat din nou pentru gazde.

Eliminarea lui Berisha pentru cumul de cartonașe galbene, venită în minutul 84, a schimbat dramatic economia jocului. FCSB a trecut la control și și-a creat trei ocazii uriașe, mai întâi prin Raul Rusescu, iar apoi prin Florinel Coman și Romario Benzar, ale căror șuturi au izbit bara!