FCSB, privată de un penalty în minutul 26 al derby-ului cu CFR Cluj! Balaj: “11 metri şi galben!” FOTO

23.09.2019 | 00:21
FCSB privata de un penalty in minutul 26 al derbyului cu CFR Cluj Balaj 11 metri si galben FOTO

Prima repriză a derby-ului etapei a 10-a din Casa Pariurilor Liga 1, FCSB – CFR Cluj, a avut o fază în care gazdele trebuiau să primească un penalty. Arbitrul Ovidiu Hațegan nu a văzut o infracțiune în careul oaspeților, atunci când Planic a fost lovit de Arlauskis, portarul lui ardelenilor.

UPDATE, 22 septembrie, ora 23:18 / Cristi Balaj a comentat faza din minutul 26 şi a susţinut că decizia corectă era acordarea unei lovituri de la 11 metri. În plus, fostul arbitru a comentat şi alte două faze discutabile. “L-a lovit cu braţul. Penalty şi cartonaş la Arlauskis. E mai greu în suprfaţa de pedeapsă. La VAR era uşor de sesizat. În rest, arbitrajul lui Ovidiu Haţegan a fost unul bun. La simularea lui Gnohere nu i-a dat galben pentru că s-a ridicat repede. La ultima fază, din prelungiri, nu am niciun dubiu. Chiar dacă mingea ar fi atins mâna lui Deac, el şi-a tras mingea din calea mingii şi distanţa este foarte mică şi nu se poate acordat 11 metri”, a spus Cristi Balaj la Telekom Sport.

UPDATE, 22 septembrie, ora 21:46 / În minutul 55, Harlem Gnohere a simulat că a fost faultat în careu, dar arbitrul Ovidiu Hațegan nu s-a lăsat păcălit și a dat doar aut de poartă. Totuși, centralul nu i-a arătat cartonașul galben francezului.

Tabela de marcaj a meciului dintre FCSB și CFR Cluj putea fi dezghețată în minutul 26. La un corner al echipei gazdă, fundașul central Bogdan Planic a urcat în careul advers și a fost lovit dur cu pumnul de portarul lituanian al CFR-ului, Giedrius Arlausikis.

În dorința de a boxa balonul, portarul campioanei l-a nimerit cu pumnii pe fundașul sârb al celor de la FCSB. Acesta din urmă a necesitat îngrijiri medicale, însă brigada de arbitri condusă de Ovidiu Hațegan nu a luat nicio măsură.

FCSB trebuia să primească penalty în minutul 26 al derby-ului cu CFR Cluj. Arlauskis l-a lovit cu pumnul pe Planic. Captură foto: Telekomsport

Hațegan, cel mai bun arbitru român, nu a văzut incidentul

Considerat cel mai bun arbitru român al momentului, Ovidiu Hațegan nu a văzut fault la intervenția lui Arlauskis și a lăsat jocul să continue. Ulterior, fundașul celor de la FCSB, Bogdan Planic, și-a revenit și a continuat partida.

În ultimul său meci arbitrat, un duel de cinci stele din UEFA Champions League, Borussia Dortmund – FC Barcelona, Ovidiu Haţegan a dat un penalty pentru germani în minutul 55, atunci când Nelson Semedo l-a faultat pe Jadon Sancho în careu. Faza a fost vizionată de cei din camera VAR, care au anunțat că decizia lui Haţegan a fost una corectă.