FCSB, serie dezastruoasă cu Andrei Vlad în poartă: 15 goluri primite în opt meciuri și cinci înfrângeri consecutive. Urmează Universitatea Craiova și CFR Cluj

04.03.2020 | 13:47
FCSB serie dezastruoasa cu Andrei Vlad in poarta 15 goluri primite in opt meciuri si cinci infrangeri consecutive Urmeaza Universitatea Craiova si CFR Cluj

Gigi Becali a anunțat că Andrei Vlad este noul titular al postului de portar de la FCSB după ce Cristi Bălgrădean a semnat cu CFR Cluj. Internaționalul de tineret a prins opt partide în acest sezon de campionat, în care a primit nu mai puțin de 15 goluri.

• (P) Cota BETANO pentru FCSB – Universitatea Craiova: 2,45 este cota pentru „Universitatea Craiova deschide scorul”. Vezi aici toate cotele!

Andrei Vlad, noul titular al postului de portar la FCSB

FCSB a început sezonul cu Andrei Vlad în poartă, dar, după o serie parcă interminabilă de gafe, titularul postului i-a revenit lui Cristi Bălgrădean.

În vară, în chiar prima etapă din Liga 1, Vlad a primit trei goluri de la Hermannstadt, în victoria 4-3 obținută de FCSB, dar după ce a stat pe banca de rezerve în runda secundă, 0-0 cu Sepsi, a revenit în poartă și a fost „actor principal” în seria neagră avută de roș-albaștri, cinci înfrângeri consecutive care au dus la ocuparea ultimului loc în clasament.

După meciul cu Gaz Metan, pierdut de FCSB cu 0-4, în care Vlad a fost înlocuit în minutul 34, la 0-1, când a acuzat o accidentare, portarul naționalei de tineret nu a mai evoluat la club până în octombrie, o pauză de aproape două luni.

La partida de la Ploiești, cu Chindia, jucată pe 20 octombrie, Andrei Vlad a revenit în poartă și a primit un gol, FCSB reușind să se impună cu 2-1.

După acel meci, pentru Vlad a urmat o nouă perioadă lungă de pauză, în care a apărat doar în meciul de Cupă cu „U” Cluj și la naționala de tineret, care s-a încheiat abia pe 22 februarie, la returul cu Chindia Târgoviște, în care a primit un gol, în minutul 91, care a consemnat și rezultatul final, 1-1.

Evoluțiile lui Andrei Vlad în campionat:

• Etapa 1. FCSB – Hermannstadt 4-3
  • Etapa 3. FCSB – FC Botoșani 0-2
  • Etapa 4: Astra Giurgiu – FCSB 2-1
  • Etapa 5: FCSB – FC Voluntari 1-3
  • Etapa 6: FCSB – Poli Iași 1-2
  • Etapa 7: Gaz Metan – FCSB 4-0 (a fost înlocuit în minutul 34, la 1-0)
  • Etapa 13: Chindia – FCSB 1-2
  • Etapa 26: FCSB – Chindia 1-1

În cele șapte partide de campionat în care a evoluat integralist, la care se adaugă și jumătatea de oră petrecută pe gazonul de la Mediaș, Andrei Vlad a primit 15 goluri, nereușind în niciun meci să păstreze poarta „intactă”.

• 15 goluri a primit Andrei Vlad în cele opt partide de campionat

Evoluții solide în Europa League

Dacă în campionat statisticile nu oferă o perspectivă pozitivă înaintea reintrării lui Andrei Vlad în rolul de titular, evoluțiile tânărului portar din vară, din preliminariile Europa League, pot oferi speranțe.

În cele șase meciuri jucate, într-adevăr, în fața unor adversari mai degrabă modești, Vlad a primit patru goluri, reușind patru „clean sheet-uri”. Totuși, prestațiile din campionat l-au scos din poartă pentru „dubla” din play-off-ul de Europa League, cu Vitoria Guimaraes.

• Mlada Boleslav – FCSB 0-1

În primul meci de la dezvăluirea lui Gigi Becali despre Bălgrădean, că a semnat cu CFR Cluj fără să înștiințeze clubul „roș-albastru”, FCSB întâlnește Hermannstadt în sferturile de finală ale Cupei României.

Primele două meciuri pentru Andrei Vlad în poarta celor de la FCSB în campionat după ce a redobândit statutul de titular vor fi cu Universitatea Craiova, pe Arena Națională, și la Cluj, cu CFR.