News

Femeie din București, condamnată la închisoare după ce a încercat să-și ucidă fiul vitreg. Ce a împins-o la acest gest

Caz de-a dreptul șocant în București, aici unde o femeie a încercat să-și ucidă fiul vitreg. A fost condamnată la închisoare.
15.05.2024 | 13:54
Femeie din Bucuresti condamnata la inchisoare dupa ce a incercat sasi ucida fiul vitreg Ce a impinso la acest gest
O femeie din București a încercat să-și ucidă fiul vitreg. Foto Hepta.ro
ADVERTISEMENT

Caz de-a dreptul șocant în București, aici unde o femeie a încercat să-și ucidă fiul vitreg, pe care l-a crescut de mic. Aceasta credea că adolescentul, în vârstă de 17 ani, i-a abuzat fiica naturală. Fără să stea pe gânduri, a decis să îl omoare.

O femeie din București a încercat să își ucidă fiul vitreg. A ajuns în spatele gratiilor

Totul s-a întâmplat în locuința familiei, în cartierul Giulești din Capitală. Femeia a pus la cale un plan pentru a-și ucide fiul. Ea l-ar fi chemat în baia casei, spunând că i-a pregătit o surpriză, conform Știrile Pro TV.

ADVERTISEMENT

I-a cerut să se așeze pe un scaun și l-a legat la ochi. După ce l-a imobilizat, mama vitregă a încercat să îl omoare pe băiatul de 17 ani. Victima s-a zbătut și a reușit să scape din mâinile femeii, apoi s-a închis într-o cameră.

Disperat, băiatul a ieșit pe geam, încercând să scape de nebunia agresoarei. Înainte să apuce să strige după ajutor, adolescentul s-a prăbușit de la etajul cinci, ajungând pe capota unei mașini. Ca prin minune a fost găsit în viață de echipajele medicale solicitate la fața locului.

ADVERTISEMENT

Minorul s-a ales cu mai multe răni, însă a reușit să atenționeze polițiștii cu privire la intenția mamei sale. Prin urmare, oamenii legii au intrat în locuință și au reținut-o pe femeia care îl crescuse pe băiat de la vârsta de 6 ani.

Aceasta a declarat că bănuia că adolescentul ar fi abuzat-o pe una dintre fiicele ei naturale, care este bolnavă. În fața judecătorilor a spus că nu ar fi intenționat să îl ucidă. În ciuda celor declarate, femeia a fost arestată pentru tentativă de omor.

ADVERTISEMENT

Abuzul nu s-a confirmat, conform medicilor

Fata femeii a fost dusă la un control, însă investigațiile medicilor au arătat că agresiunea sexuală nu se confirmă. Acum, femeia care a încercat să-și ucidă fiul vitreg a fost condamnată la șase ani de închisoare, fiind vinovată pentru tentativă de omor calificat.

ADVERTISEMENT

De asemenea, după ce va ieși din spatele gratiilor, în următorii patru ani nu va avea voie să se apropie de victimă la o distanță mai mică de 200 de metri. Decizia nu este definitivă, putând fi atacată la Curtea de Apel București.

În urmă cu aproximativ o jumătate de an, un caz terifiant avea loc în Ploiești. Un bărbat de 74 de ani și-a ucis fiul, în urma unui conflict izbucnit între cei doi. Bătrânul a pus mâna pe un cuțit și l-a înjunghiat pe fiul său, apoi a sunat la 112 și a mărturisit crima.