VIDEO. 8 goluri în meciul lui Loţi! Anderlecht, cu Chipciu integralist, pusă la colţ

UPDATE. Cu Alex Chipciu integralist şi Nicuşor Stanciu pe teren din minutul 63, Anderlecht a pierdut cu 0-2 meciul de la Charleroi şi a coborât pe locul 10 după 3 etape (o victorie, un egal, o...
13.08.2017 | 19:08
VIDEO 8 goluri in meciul lui Loti Anderlecht cu Chipciu integralist pusa la colt

UPDATE. Cu Alex Chipciu integralist şi Nicuşor Stanciu pe teren din minutul 63, Anderlecht a pierdut cu 0-2 meciul de la Charleroi şi a coborât pe locul 10 după 3 etape (o victorie, un egal, o înfrângere). Gazdele, în schimb, au 3 victorii şi sunt pe 2, după Club Brugge, la golaveraj, „doar” 8-2 faţă de 9-2.

Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real

*************************************************************************************************************

UPDATE. În minutul 90+3 Charleroi a pus bomboana pe coliva lui Anderlecht: 2-0 după o acţiune superbă a peruanului Cristian Benavente.

UPDATE. În minutul 88 Alex Chipciu a luat un cartonaş galben.

UPDATE. Nicuşor Stanciu a  intrat pe teren în minutul 63, în locul lui Kums.

UPDATE. Din minutul 55 este 1-0 pentru Charleroi, a marcat senegalezul Amara Baby.

UPDATE. A început meciul Charleroi – Anderlecht. Aşa cum v-a informat FANATIK.RO, Alex Chipciu este titular (cu numărul 11), în timp ce Nicuşor Stanciu a rămas pe banca de rezerve (cu numărul 10).

Anvers a fost condusă da capo al fine

Nou-promovata Royal Anvers, antrenată de Loţi Boloni, a început bine campionatul: 0-0 „acasă” cu Anderlechtul lui Chipciu şi Stanciu, apoi 1-0 în deplasarea de la Gent. Al treilea meci a „rupt” seria: 3-5 la Anvers cu Genk.

Gazdele au început dezastruos şi erau conduse cu 3-0 în minutul 21: Samata 8, Trossard 16, Schrijvers 21. Dequevy a „spart” monopolul oaspeţilor, 1-3 în minutul 24, dar până la pauză s-a refăcut diferenţa: din nou Samata (41). În repriza a doua, nimic nou: 1-5 în minutul 59 (autogol Arslangic, de parcă mai era nevoie şi de un autogol!), doar finalul îndulcind un pic gustul amar al „regalilor”: s-a făcut 3-5 în minutele 79 (Owusu) şi 81 (iarăşi Arslangic, de data asta în poarta care trebuia…). În ultimele minute, echipa lui Boloni a sperat la o revenire fabuloasă, dar Jaadi şi Hairemans au ratat două mari ocazii.

Echipele de start

Antwerp: Bolat – Duplus, Arslanagic, Batubinsika, Corryn – Haroun, Kone – Jaadi, Hairemans, Dequevy – Oulare

Genk: Vukovici – Maehle, Brabec, Colley, Khammas – Berge, Malinovsky – Buffel, Schrijvers, Trossard – Samata

Experimentatul mijlocaş Faris Haroun avea sentimente… amestecate după meci: „Am arătat că avem mentalitate, dar ne-am făcut jocul dificil după un început slab, în care am luat repede trei goluri. Am mers apoi cu ele în spate. Împotriva unei echipe bune, erorile individuale pot fi pedepsite rău. Înfrângerea asta este un apel de trezire, pentru că nu suntem încă terminaţi”.

După acest rezultat, Anvers a coborât pe locul 10 (de unde poate fi coborâtă doar de Saint Trond, care are meci greu „acasă” cu Standard Liege, de la ora 21:00), iar Genk (fără victorie în primele două etape) a urcat pe 7.

Chipciu titular la Charleroi, Stanciu doar rezervă

De la ora 19:00, campioana Anderlecht are meci greu la Charleroi, care a început în forţă campionatul, cu două victorii: 1-0 cu Kortijk pe teren propriu şi 5-2 la Mouscronul lui Mircea Rednic. Ca de obicei în ultima vreme, Alex Chipciu este anunţat titular, Nicuşor Stanciu doar rezervă. Anderlecht este neînvinsă în ultimele 7 meciuri, Charleroi numai de 3.

Echipele probabile

Charleroi (4-4-2): Penneteau – Marinos, Martos, Dessoleil, Fortuna – Lukebakiom, Hendrickx, Diandy, Baby – Pollet, Bedia. Antrenor: Felice Mazzu

Anderlecht (4-2-3-1): Sels – Appiah, Mbodji, Spajic, Obradovic – Kums, Dendocker – CHIPCIU, Hanni, Onyekuru – Teodorczyk. Antrenor: Rene Weiler

Standard Liege, formaţia la care este legitimat Răzvan Marin, joacă de la ora 21:00 în deplasare, la Saint Trond.