Meci de POVESTE pe Rod Laver, încheiat într-un mod NEAŞTEPTAT!

Novak Djokovic şi Andy Murray au realizat un meci de poveste în finala de la Australian Open. Cei doi au încheiat primele două seturi la tie-break. Nu a fost un meci ca oricare altul, cei doi au...
01.02.2015 | 13:57
Meci de POVESTE pe Rod Laver incheiat intrun mod NEASTEPTAT

Novak Djokovic şi Andy Murray au realizat un meci de poveste în finala de la Australian Open. Cei doi au încheiat primele două seturi la tie-break. Nu a fost un meci ca oricare altul, cei doi au ajuns la tie-break în condiţiile în care au cîştigat punctele importante pe serviciul adversarului. Primele două seturi au durat 2 ore şi 35 de minute! 7-6, 6-7 era scorul după primele două seturi, echilibru perfect. Chiar dacă a avut probleme musculare, sîrbul a întors meciul în favoarea sa. Al 3-lea game l-a cîştigat cu 6-3, iar în al 4-lea l-a demolat pe Murray – 6-0! Aşadar, Nole cîştigă cel de-al 5-lea trofeu la Australian Open!

”Îl felicit pe Andy Murray. E un foarte bun competitor. Te felicit şi pentru logodna ta cu Kim! Nimic n-ar fi fost posibil fără ajutorul staff-ului meu”, a spus Djokovic după finală.

”Îl felicit pe Nole. A fost incredibil. Bravo! Am avut un turneu foarte consistent. Am muncit mult!”, a spus Andy Murray după finală.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

6-0. Nole cîştigă ediţia din 2015 a Australian Open

5-0. Încă un BREAK pentru Djokovic. Va servi pentru meci!

4-0 Djokovic este de neoprit în setul 4!

3-0 Andy Murray este căzut din punc de vedere psihic, iar Nole culege punct după punct… BREAK din nou!

2-0 Nole are o evoluţia net superioară în setul al 3-lea

1-0 Djokovic începe cu BREAK setul al 4-lea!

6-3 Set Nole! Cel mai scurt al meciului, doar 40 de minute!

5-3 Din nou BREAK pentru Djokovic!

4-3 Djokovic îşi face serviciul şi preia conducerea.

3-3 Murray restabileşte egalitatea exact cînd meciul a intrat în cea de-a 3-a oră!

3-2 Djokovici îşi face serviciul

2-2 Djokovic face BREAK, al 11 din meci!

1-2 Sîrbul nu-l lasă pe Murray să se depărteze şi cîştigă pe propriul serviciu

0-2 Murray îşi face serviciul şi se distanţează.

0-1 Djokovic îşi pierde serviciul în primul game din setul 3.

Un fan a pătruns pe teren, fiind placat de un om de ordine.

herald

7-6. Setul a durat o oră şi 21 de minute. Murray a restabilit egalitatea la seturi: 1-1

6-6. Partida merge din nou în tie-break.

5-6 Murray a salvat două mingi de break şi preia conducerea în setul secund.

5-5. Game de 10 minute! Djokovic a salvat o minge de set, după un schimb foarte frumos de mingi.

4-5 Britanicul preia conducerea şi reuşeşte un game alb.

4-4 Din nou BREAK în finala Openului Australian. Murray restabileşte egalitatea

4-3. Murray serveşte foarte bine şi se apropie la un break în spatele lui Djokovic.

4-2. Djokovic reuşeşte să cîştige la 0, pe propriul serviciu!

3-2 Cei doi tenismeni nu mai reuşesc să-şi facă serviciul în acest set. Din nou BREAK, de data aceasta Djokovic îl reuşeşte… la 0!

2-2. Murray face şi el BREAK.

1-2. Sîrbul revine şi face RE-BREAK!

0-2. Djokovici are probleme la piciorul drept, iar în aceste condiţii, Murray reuşeşte BREAK-UL!

0-1 Andy Murray nu acuză pierderea primului set şi cîştigă fără probleme primul game din setul secund.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

7-6. După 72 de minute disputate în primul set, Djokovici se impune!

6-6. Game alb pentru Murray, iar meciul ajunge în tie break.

6-5. Djokovici îşi face serviciul şi preia din nou conducerea.

5-5. Murray reuşeşte un game alb şi rămîne în set!

5-4 Din nou BREAK. De data aceasta Murray cîştigă pe serviciul sîrbului.

5-3. Djokovic face RE-BREAK!

4-3. Djokovic face o greşeală neforţată şi îi facilitează lui Murray BREAK-UL!

4-2 Game vital cîştigat de Andy Murray.

4-1. Game solid pentru Djokovici. Acesta se dinstanţează în primul set!

3-1. Djokovic reuşeşte primul BREAK al partidei.

2-1 Murray a avut şansă de break, dar Djokovici a cîştigat două mingi importante şi a cîştigat ultimul punct cu un vole.

1-1. Game maraton! Djokovici a fost aproape să facă break-ul, însă ”tancul” britanic s-a ţinut bine şi s-a impus într-un final.

1-0 Djokovic controlează primul game şi îşi face în siguranţă serviciul. Sîrbul începe bine!

A început finala!

A venit ziua aşteptată de toată suflarea tenisului. Finala masculină de la Australian Open se dispută astăzi, începînd cu ora 10:30, între Novak Djokovic şi Andy Murray. Partida va putea fi urmărită în format LIVESCORE pe FANATIK.RO.

Toată lumea se gîndeşte dacă Andy Murray, scoţianul care joacă a patra finală la turneul australian, poate să cîştige un nou Mare Şlem, după o pauză de 18 luni. Britanicul este comparat de presa engleză cu un tanc, iar întrebarea este dacă sîrbul poate învinge această maşinărie.

giffff

Djokovic, în avantaj

Cei doi finalişti s-au mai întîlnit de 23 de ori, iar sîrbul este în avantaj. Scorul este 15-8 în favoarea liderului mondial, dar două dintre victoriile scoţianului au avut loc în singurele turnee de Mare Şlem din cariera sa cîştigate.

În anul 2014 cei doi jucători au disputat 4 dueluri, toate fiind cîştigate de Novak Djokovic. Mai mult, scoţianul a luat un singur set!

murray djoko

Cum au ajuns în finală

Novak Djokovic, capul de serie numărul 1 al turneului, a ajuns în finală după un parcurs aproape perfect. A pierdut două seturi în semifinale, cu Stanislas Wawrinka, iar pînă acolo a reuşit să cîştige toate meciurile la 0. Printre victimele sale, Bedene, Kuzneţov, Verdasco, Muller sau Raonic.

novak_2929922b

De partea cealaltă, Andy Murray este considerat cel mai în formă jucător al momentului, mai ales datorită victoriilor incredibile pe care le-a reuşit în acest prim Mare Şlem. 3-0 cu Bhambri, 3-0 cu Matosevic, 3-0 cu Sousa, 3-1 cu Dimitrov, 3-0 cu Kyrgios şi 3-1 cu Berych în semifinale.

Mauresmo, elementul surpriză?

Toată lumea încearcă să caute motivul datorită căruia Andy Murray a devenit unul dintre cei mai buni jucători ai momentului. Deşi toată lumea a rîs la început, se pare că noua colaborare cu Amelie Mauresmo a avut un efect incredibil asupra scoţianului. Acesta a căpătat din nou încredere în jocul său, mai ales în momentele cheie, cum s-a văzut în duelul cu Berdych, cînd a explodat imediat după ce a pierdut primul set.