Francisc Oprea
în Dinamo
27/07/2019, 23:40
Filip, declaraţia zilei: “Am pierdut, da… E păcat, pentru că am făcut atâţia kilometri până la Cluj!” :D + acuze la adresa arbitrajului! GALERIE FOTO
Fotbalistii dinamovisti la o pauza de hidratare in meciul de fotbal dintre CFR Cluj si Dinamo Bucuresti, din cadrul Ligii 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Dr. Constantin Radulescu din Cluj Napoca, sambata 27 iulie 2019. © FOTO:Flaviu Buboi/SPORT PICTURES

Dinamo a piedut și al treilea meci din acest sezon al Ligii 1. După 0-5 cu Viitorul și 0-2 cu Craiova, alb-roșii au pierdut și la Cluj, unicul gol al partidei fiind marcat de Billel Omrani în minutul 83, din penalty. Chiar dacă clujenii au evoluat din minutul 88 în 10 oameni, după eliminarea lui Sebastian Mailat, formația condusă de Sebastian Moga a rămas și după etapa a treia fără gol marcat în Liga 1.

Jucătorii lui Dinamo se plâng de deplasarea lungă până la Cluj + acuze la adresa arbitrajului!

Dinamoviștii Deian Sorescu și Ioan Filip au declarat după meciul de la Cluj, pierdut 0-1, că penalty-ul care a stabilit scorul final al partidei a fost eronat acordat, iar rezultatul este nedrept. Mai mult, “alb-roșiii” și-ar fi dorit victoria pentru a i-o dedica fostului antrenor Eugen Neagoe.

Este frustrant să pierzi în ultimele minute. Ne pare rău că nu am reușit să-l mulțumim pe mister, avea nevoie. Nu îmi vine să cred în ce situație am ajuns, dar cred că azi am făcut un meci mai bun decât celelalte. Din punctul meu de vedere nu a fost penalty, nu poți să dai asemenea penalty. Noi am vrut să fim acolo sus, dar acum avem mult de muncă, trebuie să vorbim pe teren. Am vorbit cu secunzii despre domnul Neagoe, am aflat că este bine, dar ne pare rău că nu ne va mai fi antrenor”, a declarat Deian Sorescu după meciul de la Cluj.

Arbitrul nu a putut să ne explice de ce a dat penalty, e păcat că am muncit mult, am venit atâția kilometri și noi și suporterii. Cred că meritam un egal, am făcut un joc bun, am avut posesie. Este o rușine că suntem ultimii în clasament, sper să reușim să aducem puncte“, a spus mijlocașul Ioan Filip.

Sebastian Moga, antrenorul lui Dinamo în meciul cu CFR

De asemenea, Sebastian Moga, cel care a stat pe banca lui Dinamo, la meciul de la Cluj consideră că Dinamo a făcut un joc bun, iar lovitura de pedeapsă a fost acordată greșit. În ceea ce privește continuitatea pe banca tehnică, la Dinamo încă nu se cunoaște o soluție.

Am arătat altfel față de până acum, am arătat un fotbal bun, un rezultat de egalitate era echitabil. Din ce am văzut nu a fost penalty. A fost o perioadă tulbure, băieții o să își revină, nu am avut nici relații de joc, nu poți să ai rezultate imediat. Vreau să continui la Dinamo. Vom vedea ce urmează să se întâmple.“, a declarat Sebastian Moga după CFR – Dinamo 1-0.