EXCLUSIV FANATIK
Marian Popovici
in Universitatea Craiova
02/08/2019, 00:02
Filmul reluării partidei de la Craiova! Ce au discutat arbitrul şi delegaţii echipelor la vestiare. EXCLUSIV EXCLUSIV FANATIK
Filmul reluării partidei de la Craiova! Ce au discutat arbitrul cu delegaţii echipelor la vestiare. EXCLUSIV

Universitatea Craiova s-a calificat în turul trei preliminar din Europa League după ce a învins după loviturile de departajare pe Honved cu 3-1. Însă, în finalul prelungirilor a izbucnit o bătaie generală între jucătorii celor două echipe, din care arbitrul Arnold Hunter a ieşit cel mai şifonat. “Centralul” a fost lovit din tribune de o brichetă şi o petardă a explodat lângă el.

Filmul reluării partidei de la Craiova! S-a stabilit dinainte poarta la care se bat penalty-urile

Ambulanţa a intrat pe teren şi i-a acordat îngrijiri medicale, iar după câteva minute, nord-irlandezul s-a consultat cu observatorul şi a luat hotărârea să plece la vestiare. FANATIK vă prezintă cum s-a hotărât reluarea meciului.

Nord-irlandezul a fost comoţionat când a intrat la vestiare, acolo unde a mers cu delegaţiile celor două echipe, cu şeful dispozitivului şi observatorul meciului. În această şedinţă s-a discutat cum se va continua această partidă.

Arnold Hunter i-a lăsat locul arbitrului de rezervă, Robertson. Cele două delegaţii au convenit ca meciul să se reia din minutul 119, să se joace încă un minut, fără pic de prelungiri, în care echipele să plimbe mingea, astfel încât centralul să fluiere finalul meciului şi să se treacă direct la loviturile de departajare.

La penalty-uri s-a convenit ca poarta la care să se execute să fie cealaltă faţă de cea la care s-au întâmplat evenimentele reprobabile. Astfel, nici nu a mai avut loc o tragere la sorţi pentru stabilirea porţii, ci s-a trecut direct spre poarta de la Peluza Sud, opusă celei în care s-a petrecut incidentul.

Meciul cu AEK Atena se va disputa cu suporteri în tribune

Astfel, meciul a fost dus la bun sfârşit. Chiar dacă au făcut presiuni la adresa arbitrilor, maghiarii au fost în cele din urmă de acord cu decizia continuării meciului. Pigliacelli a fost eroul oltenilor, reuşind să apere trei penalty-uri şi a calificat echipa în turul trei preliminar.

U Craiova va juca în turul trei preliminar din Europa League cu AEK Atena. Meciul tur va avea loc joia viitoare, 8 august, pe “Ion Oblemenco”. Meciul se va disputa cu fani în tribune, în condiţiile în care UEFA nu va putea lua o decizie finală referitoare la incidente până la ora meciului.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!