EMOŢIONANT! Federer a plîns ca un copil după ce a pierdut în faţa sîrbului!

FINAL DE MECI! Novak Djokovic face break-ul şi cîştigă finala de la Wimbledon în 5 seturi extrem de disputate în faţa lui Roger Federer:  7-6, 4-6, 6-7, 7-5, 4-6...

Începe setul decisiv cu Nole la serviciu

SET FEDERER! Elveţianul a luat setul cu 7-5 şi avem set decisiv. Nole a servit pentru meci şi a avut o minge de meci

u

BREAK ROGER FEDERER! ELVEŢIANUL REVINE INCREDIBIL DE LA 2-5 LA 6-5 ŞI VA SERVI PENTRU SET!

5-5. Roger Federer egalează la 5 şi pune presiune pe sîrb, care a ratat o minge de meci

BREAK Roger Federer! Elveţianul rezistă în meci şi serveşte pentru 5-5

rogerrrrrrrrrrrrrrrrrr

5-3, Djokovic va servi pentru al doilea titlu la Wimbledon

5-2 şi Nole e la un pas de titlu

DIN NOU BREAK DJOKOVIC! Sîrbul face un nou break şi conduce cu 4-2 în setul 4

REBREAK Roger! Elveţianul face primul său break în setul 4 şi revine în set

BREAK Djokovic! Nole face break-ul şi este foarte aproape de titlu. E abia al doilea break al meciului, 3-1

2-1 Djokovic, serveşte Federer

A început setul 3 cu sîrbul la serviciu

SET DJOKOVIC! Sîrbul cîştigă tiebreak-ul setului 3 cu 7-4

Avem tiebreak în setul 3

Elveţianul salvează o minge de break şi conduce cu 6-5 în setul 3. Ambii jucători au cîte 45 de lovituri cîştigătoare

Federer conduce cu 5-4 după ce a dat 4 aşi în game. Incredibil!

Echilibru în continuare, 4-4 şi în acest ritm ajungem din nou la tiebreak

Game-urile sînt cîştigate repede pe propriile servicii. Elveţianul e în faţă, 3-2

2-1 Federer. Se merge cap la cap

1-1 Nole serveşte foarte bine astăzi

1-0 Federer care îşi face serviciul

Începe setul 3 cu elveţianul la serviciu!

SET DJOKOVIC, 6-4! Novak Djokovic salvează o minge de break şi cîştigă setul secund!

5-4. S-a mers cap la cap pînă acum şi sîrbul serveşte pentru setul secund!

4-3. Federer îşi face serviciul

4-2 Djokovic serveşte bine

3-2. Roger îşi face serviciul, dar sîrbul are avantajul unui break

3-1. Djokovic se distanţează în setul secund

Nole a avut nevoie de intervenţia medicului după ce a căzut. Sîrbul nu pare să resimtă dureri

23232

2-1 BREAK Djokovic! Sîrbul face primul break al meciului şi preia conducerea în setul secund

1-1. Djokovic egalează

1-0. Roger Federer începe bine setul secund pe serviciu. Elveţianul a salvat două mingi de break.

Începe setul doi cu elveţianul la serviciu!

Statistica primului set:

statttttt

SET ROGER FEDERER! Elveţianul cîştigă primul set după 8-6 în tiebreak. Djokovic a ratat două mingi de set!

6-6 şi avem tiebreak în primul set!

6-5 Djokovic! Sîrbul a fost pus în dificultate de elveţian, dar a servit bine în momentele importante

5-5. Din nou emoţii pentru Federer pe serviciu, dar, fără mingi de break

5-4 Djokovic. Jucătorii merg cap la cap şi setul merge spre tiebreak

4-4: Federer are emoţii pe primul serviciu, dar rezolvă

Djokovic are 100% procentaj pe primul serviciu

O privire de ansamblu de pe terenul Central:

4-3 Djokovic. Schimburile sînt scurte, două, maxim 3 lovituri

3-3 şi serviciul funcţionează excepţional pentru ambii.

Familia Beckham şi actorul Samuel L. Jackson urmăresc finala

beck

3-2 Djokovic serveşte ceas

2-2. Se merge cap la cap, fără mingi de break

1-2 Djokovic. Sîrbul e mai stăpîn pe propriul serviciu

1-1. Elveţianul are probleme pe propriul serviciu, dar reuşeşte să cîştige în cele din urmă

1-0 Djokovic. Sîrbul îşi face serviciul fără probleme

16:10 / Începe finala cu sîrbul la serviciu

UPDATE 16:00 / Jucătorii intră pe teren în acest moment! Federer este la a 9 finală de Wimbledon, în timp ce Djokovic se află pentru a 3-a oară în ultimul act

1

Roger Federer şi Novak Djokovic se luptă în finala de la Wimbledon din acest an. Disputa a ajuns la episodul 35 între cei doi jucători, iar echilibrul între cei doi jucători este dat de raportul meciurilor cîştigate 18-16 pentru Federer.

Elveţianul conduce la întîlnirile pe iarbă şi zgură, scorul fiind egal la meciurile pe hard. Şi mai interesant este raportul meciurilor din turneele de Mare Slem unde Roger Federer conduce cu 7-5. Novak Djokovic a cîştigat însă ambele dispute de 5 seturi cu elveţianul şi conduce la capitolul meciurilor jucate în finale cu 5-4.

Roger Federer este în căutarea celui de al 8-lea titlu la Wimbledon şi dacă îl va obţine, va reuşi să îl depăşească pe americanul Pete Sampras, care a cîştigat de 7 ori pe iarba de la Londra. Novak Djokovic s-a impus o singură dată la Wimbledon, în anul 2011 după o finală cu Rafael Nadal.