Video. Wozniacki pierde în faţa numărului 82 mondial de la 6-0 în primul set!

Gabriel Esanu    Irina Aldea
in Sporturi
24/03/2018, 07:36

UPDATE / Caroline Wozniacki părăseşte turneul din Florida încă din turul secund, iar Simona Halep se distanţează şi mai mult în fruntea ierarhiei mondiale. Daneza a fost eliminată la finalul unui meci incredibil de Monica Puig, ocupanta locului 82 WTA. Scorul final a fost 0-6, 6-4, 6-4 în favoarea jucătoarei din Puerto Rico, după o oră şi 58 de minute. Wozniacki a câştigat primul set cu 6-0 în doar 27 de minute şi nimic nu părea să o deranjeze, dar ce a urmat pentru ea, a fost cu adevărat de necrezut. Daneza s-a prăbuşit pur şi simplu şi a pierdut partida din turul secund. Pentru Puig, aceasta a fost una dintre cele mai mari victorii din carieră, după succesul de la Rio.

Osaka ratează astfel şansa de a intra în istorie cu titluri consecutive la Indian Wells şi Miami, celebra “Sunshine Double”. A pierdut în minimum de seturi cu Elina Svitolina, care o va înfrunta în turul 3 al turneului pe Daria Gavrilova, din Australia.

Nu doar Naomi Osaka a părăsit turneul vineri, ci şi adversara ei din finala de la Indian Wells, Daria Kasatkina. Rusoaica ar fi trebuit să aibă o misiune facilă în faţa Sofiei Kenin, 19 ani, locul 94 WTA. Totuşi, Kenin s-a impus în trei seturi, scor 3-6, 6-2, 6-2, şi o va înfrunta pe Kvitova în runda următoare.

Petra Kvitova, Johanna Konta, Venus Williams şi Jelena Ostapenko au obţinut victorii prin care îşi asigură prezenţa în turul 3, în vreme ce Coco Vandeweghe, locul 16 în clasamentul WTA, părăseşte şi ea competiţia, după eşecul cu Danielle Collins.