Flamengo a câştigat dramatic Copa Libertadores! Brazilienii au învins-o pe River Plate cu goluri marcate în minutele 89 şi 90+2! VIDEO

23.11.2019 | 23:56
Flamengo a castigat dramatic Copa Libertadores Brazilienii au invinso pe River Plate cu goluri marcate in minutele 89 si 902 VIDEO

Flamengo a câștigat finala Copei Libertadores cu 2-1 în fața lui River Plate, deși argentinienii au condu cu 1-0 încă din minutul 14 prin golul lui Rafael Borre. Gabriel Barbosa a adus egalarea pentru brazilieni în minutul 89, pentru ca tot el să marcheze golul victoriei în minutul 90+2.

VIDEO CU GOLURILE AICI

Știre Inițială:

Finala Copei Libertadores dintre Flamengo și River Plate

River Plate vrea să-și păstreze trofeul câștigat anul trecut în fața rivalilor de la Boca Juniors, mai ales că tot împotriva Bocăi au trecut în semifinale. De cealaltă parte, Flamengo a câștigat o singură Copa Libertadores îm 1981 și simte că a venit momentul unui nou succes și se bazează pe faptul că River Plate nu a câștigat niciodată două titluri de Copa Libertadores la rând.

În afară de gloria pe care o pot cuceri, fotbalștii ambelor echipe mai au o miză mare pentru care să dea totul pe teren în duel și anume câștigătoarea finalei Copei Libertadores va merge direct în semifinalele Campionatului Mondial al Cluburilor, care se va ține în Qatar.

Duelul antrenorilor de renume în finala Copei Libertadores

Finala Copei Libertadores îi va aduce față în față pe doi antrenori de renume în fotbalul și anume Marcelo Gallardo, tehnicianul lui River Plate și Jorge Jesus, antrenorul lui Flamengo. Gallardo este un tânăr tehnician foarte apreciat în Argentina și se află pe lista Barcelonei, în cazul în care Ernesto Valverde va fi dat afară de șefii clubului catalan.

De cealaltă parte, Jorge Jesus este un antrenor mult mai experimentat și care a făcut performanță în Portugalia cu mai multe formații precum: Benfica, Sporting sau Braga. Înainte de a ajunge pe banca tehnică a brazilienilor, Mendes a antrenat-o și pe Al-Hilal, formație unde i-a fost luat locul de Răzvan Lucescu.

Jucătorii cheie din ambele formații

Brazilienii de la Flamengo au reușit să-l revitalizeze pe Gabriel Barbosa, pe care l-au împrumutat de la Inter Milano. „Gabigol” a revenit la forma care l-a consacrat și a reușit să marcheze nu mai puține de 29 de goluri în 37 de meciuri. Împrumutul la Flamengo îi va expira în decembrie, iar atacantul nu vrea să-și părăsească echipa „adoptivă” fără să câștige Copa Libertadores.

În cazul echipei pregătite de Marcelo Gallardo, nu au un golgheter atât de activ precum Gabriel Barbosa, dar compensează prin spirtul de echipă și prin sarcinile bine trasate de tehnician. Juan Quintero este unul dintre mijlocașii care coordonează jocul echipei și care anul trecut a marcat golul de 3-1 în finala de la Madrid împotriva rivalilor de la Boca Juniors.

• 18.000.000 de euro este cota de piață a lui Gabriel Barbosa, conform transfermarkt.com

Poliția este în stare de alertă

Poliția este în stare de alertă înaintea partidei dintre Flamengo și River Plate și sunt pregătiți să intervină în forță în cazul în care lucrurile vor degenera cum s-a întâmplat în sezonul trecut la finala dintre River și Boca Juniors, atunci când fanii câștigătoarei Copei Libertadores au spart geamurile autocarului rivalilor. Înainte cu 3 zile de finală, peste 100 de stații de amplificare și alte dispozitive audio au fost furate de la stadionul din Lima.

Din cauza acestui incident, finala s-a jucat la Madrid pe „Santiago Bernabeu”, iar conducerea Bocăi Juniors a fost foarte supărată pentru că se așteptau ca trofeul să fie câștigat la masa verde, mai ales că mai mulți dintre jucătorii echipei au fost accidentați în urma violențelor.