Valeriu Tache    Traian Terzian
în Politehnica Iasi
01/03/2019, 16:51
Flavius Stoican atacă CFR Cluj înaintea ultimei etape din Liga 1 Betano: ”Nu o să le meargă la infinit” GALERIE FOTO
Flavius Stoican, a lansat un atac la adresa liderului CFR Cluj înaintea ultimei etape din Liga 1 Betano

Antrenorul echipei Poli Iaşi, Flavius Stoican, a lansat un atac la adresa liderului CFR Cluj înaintea ultimei etape din Liga 1 Betano. Tehnicianul consideră că formaţia sa a pierdut nemeritat jocul direct disputat în runda precedentă şi îi avertizează pe campionii en titre că nu le va merge la infinit să aștepte greșeala adversarului. Stoican a dezvăluit și de ce vrea ca ieșenii să ajungă în play-off.

Flavius Stoican atacă CFR Cluj înaintea ultimei etape din Liga 1 Betano: ”O să vină momentul să ne luăm revanșa”

”A fost tristeţe după meciul contra CFR-ului, pentru că am revăzut partida, poate după meci am fost mai diplomat, dar am fost echipa care a controlat meciul de la cap la coadă. Nu o să mai meargă la infinit doar să ai şansa asta să stai să greşească adversarul. Se întoarce roata cum s-a întors roata şi cu Mediaşul”, a fost atacul lansat de Flavius Stoican la adresa celor de la CFR Cluj în conferința de presă susținută înaintea ultimei etape a sezonului regulat.

”Îmi doresc atât de mult să intrăm în play-off ca să îi mai întâlnim. Cu toţi jucătorii lor mari o să vină momentul când o să ne luăm revanşa. Sper să se alinieze planetele, să batem noi ce avem de bătut, să fie bine şi în partea cealaltă”, a mai spus tehnicianul formației Poli Iași despre jocul pierdut cu CFR Cluj în etapa cu numărul 25 a Ligii 1 Betano, în urma căruia moldovenii nu mai sunt la mâna lor pentru accederea în play-off.

Flavius Stoican îl salută pe Andrei Burlacu după ce l-a schimbat în meciul FC Viitorul - Poli Iași
Flavius Stoican îl salută pe Andrei Burlacu după ce l-a schimbat în meciul FC Viitorul – Poli Iași

Poli Iași e obligată să învingă Hermannstadt

CFR Cluj a învins în deplasare Poli Iași cu scorul de 1-0 printr-un gol marcat de atacantul George Țucudean în minutele de prelungire. La acea întâlnire, liderul din clasamentul Ligii 1 Betano a evoluat în inferioritate numerică încă din minutul 17, după eliminarea argentinianului Juan Emmanuel Culio. Imediat după încheierea meciului, Flavius Stoican a avut un discurs plin de fair-play și nu a dat vina pe arbitraj, deșii ieșenii au cerut un penalty.

În ultima etapă a sezonului regulat, Poli Iași este obligată să câștige partida din deplasare cu Hermannstadt, dar are nevoie și ca la întâlnirea FC Viitorul – FC Botoșani să nu se încheue la egalitate. Liga Profesionistă de Fotbal a decis ca aceste două partide să se dispute în același timp, ele fiind programate duminică, de la ora 17:00. Toate calculele pentru ultimul loc care asigură participarea în play-off-ul Ligii 1 Betano le găsiți aici.