De ce a fost schimbat Florentin Matei la pauza meciului Concordia Chiajna – FCSB

Andrei Trifan    Cristi Coste    Eduard Popa
în FCSB
18/02/2019, 21:33
Florentin Matei a fost schimbat la pauza meciului cu Chiajna

FCSB întâlnește Concordia Chiajna în etapa a 24-a din Liga 1 Betano. Antrenorul Mihai Teja a pregătit o formulă cu Mihai Pintilii titular la închidere, iar căpitanul FCSB l-a avut alături pe Florentin Matei, unul dintre jucătorii care au ajuns în această iarnă la roș-albaștri. Matei a fost însă schimbat la pauza meciului cu Chiajna.

Florentin Matei a fost criticat destul de des de Gigi Becali, în ciuda victoriei clare în fața celor de la Hermannstadt, scor 3-0. Patronul FCSB a spus la sfârșitul meciului contra sibienilor: „Eu cred că Hora este cel mai reușit transfer al meu din această iarnă, din toate trei. Matei m-a dezamăgit.” Cu toate acestea, Matei nu a fost schimbat la insistențele lui Becali, ci datorită problemelor medicale.

Florentin Matei, schimbat la pauza meciului Concordia Chiajna – FCSB

Florentin Matei s-a accidentat în prelungirile primei reprize ale meciului cu Concordia Chiajna. Astfel, mijlocașul român a fost înlocuit cu un fotbalist croit pe același stil cu al său. Este vorba tânărul internațional U21 Olimpiu Moruțan.

Matei, alături de Ioan Hora și Adrian Stoian, sunt cei trei fotbaliști care au fost transferați de FCSB în această iarnă. Până acum nu s-a întâmplat ca cei trei să fie titulari în același timp la FCSB: în partida cu Dunărea Călărași a fost Adrian Stoian, în partida contra lui Heramnnstadt din runda precedentă, Ioan Hora și Florentin Matei au fost în primul 11 și contra ilfovenilor numai Matei.