Claudiu Surmei
în Premier League
05/12/2018, 09:52
Florin Andone, eroul lui Brighton, lăudat de antrenor și coechipieri: “Este golul sezonului pentru noi!” GALERIE FOTO
Florin Andone este eroul lui Brighton

Florin Andone a devenit eroul lui Brighton după ce a marcat al doilea gol în Premier League pentru gruparea engleză, în partida câștigată cu scorul de 3-1 în fața lui Crystal Palace. Atacantul român a fost lăudat de antrenorul Chris Hughton după meci, de coechipieri, dar și de publicațiile din Marea Britanie.

Tehnicianul lui Brighton a fost de părere că golul de 2-0 marcat de Leon Balogun a fost cel mai important al partidei, pentru că a venit într-un moment greu pentru echipă, care rămăsese în 10 oameni după o eliminare. Hughton l-a lăudat și pe Andone: Cred că acela a fost cel mai important gol. A făcut diferența ceva mai mare și ei aveau de urcat un munte în acel moment. Al lui Andone a fost cu siguranță cel mai frumos gol, dar al lui Leon a fost cel mai important”, a declarat antrenorul englez.

“A trebuit să muncim din greu după ce am rămas în 10 oameni, dar am arătat caracter și am arătat ce poate echipa prin modul în care am răspuns și am câștigat meciul. Cred că jucătorii intrați în prima repriză au avut o contribuție cheie și când ești într-o situație dificilă, vrei ca jucătorii veniți de pe bancă să vină și să aibă un impact asupra meciului. Cred că Florin a fost cel mai bun jucător de pe teren, și-a dat viața pentru noi și a ținut mingea foarte bine când aveam nevoie de asta. Golul lui a venit când ne apărăm și a plecat pe contraatac. Aș spune deja că este golul sezonului pentru noi”, a declarat căpitanul echipei, Lewis Dunk.

Florin Andone a fost introdus în teren în minutul 35 al partidei cu Crystal Palace și a marcat un gol în minutul 4 de prelungiri din prima repriză. Atacantul român este la al doilea gol pentru Brighton în Premier League.