Florin Andone, un gol cât o calificare în Cupa Angliei! Video. Brighton e-n optimi!

Alin Miu
în Fotbal international
07/02/2019, 00:21
Florin Andone, gol important pentru Brighton în Cupa Angliei

Florin Andone a reușit cel de-al patrulea său gol de la transferul la Brighton. Românul a marcat din nou în Cupa Angliei, acolo unde echipa sa a avut rejucarea cu West Brom, din șaisprezecimile de finală. Partida s-a încheiat cu victoria lui Brighton cu 3-1, prin golurile lui Murray din extratime. Brighton va juca în optimi cu Derby County.

După 0-0 în tur, cele două echipe s-au întâlnit pe terenul lui West Brom, formație de top în Championship. Florin Andone a evoluat încă din primul minut și a fost cel mai periculos om al oaspeților pe toată durata jocului.

Andone a avut o șansă mare de gol și chiar un gol anulat pentru ofsaid în prima repriză.

Gazdele au deschis scorul în minutul 77 prin Bartley și părea că vor câștiga partida în timpul regulamentar de joc. Totuși, la doar cinci minute distanță, Florin Andone a egalat pentru Brighton și a împins meciul în prelungiri.

Andone mai înscrisese până acum două goluri în campionat și unul în Cupa Angliei, în turul precedent, cu Bournemouth.

În această iarnă s-a vorbit despre plecarea sa de la Brighton cu destinație sigură Fenerbahce. Presa din Turcia a mers atât de departe încât a anunțat că Andone se afla la un moment dat la Istanbul pentru a efectua vizita medicală.

În aceeași zi, Florin Andone a lămurit lucrurile pe Instagram, dezvăluind că se află în Anglia și că nu va pleca de la actuala sa echipă.