în Premier League
05/12/2018, 09:13
Florin Andone și Balogun au scris istorie în Premier League! Nimeni nu a mai reușit performanța asta GALERIE FOTO
Florin Andone și Balogun au scris istorie în Premier League

Florin Andone și coechipierul său de la Brighton, Leon Balogun, au scris istorie în Premier League! Cei doi au început partida cu Crystal Palace pe banca de rezervă și au intrat în teren pe parcursul primei reprize, reușind să marcheze amândoi înainte de pauză.

A fost pentru prima dată în istoria primei ligi din Anglia când două rezerve intră în joc în prima repriză și marchează înainte de pauză. În plus, golul lui Balogun a fost al doilea cel mai rapid gol marcat de o rezervă în acest sezon, venind la doar 25 de secunde după ce jucătorul nigerian a fost introdus pe teren. Brighton a câștigat cu scorul de 3-1 partida jucată împotriva celor de la Crystal Palace, deși a jucat în 10 oameni din minutul 28 (de la scorul de 1-0), după eliminarea lui Shane Duffy.

Leon Balogun a intrat în teren în minutul 31 în locul lui Pascal Gross, după ce Shane Duffy a fost eliminat pentru că și-a lovit un adversar intenționat. Brighton conducea cu scorul de 1-0 în momentul în care fotbalistul nigerian a fost introdus pe teren. Fundașul de 30 de ani a reușit să marcheze primul gol în tricoul lui Brighton la doar 25 de secunde după ce l-a înlocuit pe Gross.

Tehnicianul Chris Hughton a fost nevoit să mai facă o schimbare în minutul 35, când Glenn Murray s-a accidentat. Britanicul l-a aruncat în luptă pe Florin Andone, care în etapa trecută a jucat titular și a reușit să marcheze primul gol pentru Brighton. Atacantul român și-a trecut în cont a doua reușită pentru gruparea din Premier League, în al patrulea minut de prelungiri din prima repriză.

Florin Andone și Leon Balogun vor rămâne în istoria Premier League cu cele două goluri marcate în poarta lui Crystal Palace. Jucătorii lui Brighton au devenit primele două rezerve introduse în teren în prima repriză care reușesc să marcheze înainte de pauză.