După ce a avut o prestație fabuloasă în fața lui Al Hilal, Florin Niță a comis o gafă uriașă în partida pe care formația sa, Damac, a pierdut-o, pe teren propriu cu Al Ahli, scor 0-2, în etapa a 21-a a campionatului Arabiei Saudite.
Întâlnirea a început cum nu se poate mai prost pentru portarul care fost desemnat tricolorul anului la Super Gala Fanatik 2024. Era abia minutul 4 când Florin Niță a comis o eroare care nu îl caracterizează.
Un fundaș al lui Damac a jucat cu pasă înapoi la Niță, iar internaționalul român, presat de un atacant advers, a scăpat mingea de sub control care s-a dus spre poarta goală. Într-un plonjon disperat, el a respins balonul de pe linia porții.
Ghinionul lui Niță a fost că cei care au urmărit atent faza au fost alți doi jucători de la Al Ahli. Brazilianul Galeno a recuperat, i-a pasat în fața porții goale lui Ivan Toney, iar atacantul englez a îndeplinit o simplă formalitate.
Scorul final a fost în cele din urmă 2-0 pentru Al Ahli, care a mai punctat odată la ultima fază, după încă o eroare în defensiva celor de la Damac. În minutul 90+5, un fundaș a trimis mingea cu capul înapoi la Niță, dar a făcut-o prea încet și Galeno pe fază a înscris cu un lob peste portarul român.
În urma gafei comise, Florin Niță a primit cea mai mică notă dintre jucătorii de pe teren, 6,3, la fel ca și coechipieri săi Mohammed Alkhaibari și Faisal Al-Sibyani. În schimb, Nicolae Stanciu a primit cea mai mare notă de la Damac, 7,1, la fel ca și Habib Diallo.
După această înfrângere, echipa celor doi români ocupă locul 11, cu 24 de puncte, la 8 puncte peste prima poziție retrogradabilă. Al Ahli este pe 5, cu 41 de puncte, însă este la 11 puncte în spatele liderului Al Ittihad.