După un 2024 memorabil, FCSB are așteptări și mai mari de la 2025. Florin Tănase, revenit la campioana României în vara acestui an, vrea să câștige titlul cu orice preț.
După ce a câștigat campionatul la o distanță de 9 ani de la ultima reușită de acest gen, FCSB luptă și în acest sezon pentru supremația în Superliga. Bucureștenii au terminat anul 2024 pe locul 2 după victoria cu Poli Iași (2-0 scor final), cu 37 de puncte, la egalitate cu liderul U Cluj.
Florin Tănase nu a făcut parte din echipa care reușea stagiunea trecută să câștige titlul, astfel că jucătorul de 29 de ani are o mare ambiție în a reuși și el această performanță în 2025.
„Să fiu sincer, încă nu m-am gândit la obiectivele din 2025, m-am gândit doar la prima lună, când ne vor aștepta două meciuri foarte dificile în Europa League.
Ne dorim să le câștigăm și să ne calificăm în primele 8. Titlul este automat, este obiectivul principal care a fost stabilit de la început.
Cred că avem 90 la sută șanse să câștigăm campionatul și 5 la sută pentru trofeul Europa League. Anul ăsta am zero șanse să mai ies golgheterul campionatului”, a spus Florin Tănase, pentru Orange Sport.
Despre rivala Dinamo, aflată în mare formă în acest sezon, Florin Tănase le-a acordat doar „30 la sută șanse” în ceea ce privește câștigarea titlului. Experimentatul fotbalist nu i-a uitat nici pe cei de la Steaua, echipa din Liga 2.
„Cred că avem atmosferă mai frumoasă decât pe vremuri. Cred că sunt zero la sută șanse să se împace. Noi nici nu ni-i dorim”, a spus Florin Tănase despre fanii Stelei București, conform sursei precizate.
După remiza cu Hoffenheim în deplasarea din etapa a 6-a din Europa League, Florin Tănase a dat dovadă de o nouă doză de optimism: „Sunt fericit că am făcut față cu brio și am luat un punct.
Sper să mai acumulăm puncte în ultimele două partide. Vrem mai mult! Vrem să terminăm grupa între primele 8”, spunea jucătorul după meci la DigiSport.