Florinel Coman a marcat unul dintre cele mai tari goluri de la EURO U21. Execuție senzațională cu Anglia. VIDEO

Alin Miu
in Tineret Stalinskaya
25/06/2019, 21:57
Florinel Coman i-a umilit pe englezi

România a reușit o victorie senzațională în faza grupelor la EURO U21, învingând Anglia cu 4-2 în etapa a 2-a din grupa C. A fost poate cea mai mare surpriză de la acest turneu final, mai ales că englezii au fost eliminați după acest rezultat.

Florinel Coman a marcat unul dintre cele mai tari goluri de la EURO U21

După o primă repriză fără goluri, Mirel Rădoi a decis să facă unele schimbări în actul secund. L-a introdus pe Florinel Coman în minutul 63, iar apariția sa a schimbat complet meciul. Jucătorul de la FCSB a obținut penalty-ul din care Pușcaș a deschis scorul în minutul 76. Apoi, în minutul 89, Coman a dus scorul la 3-2 pentru România, profitând de o eroarea a portarului englez. În minutul 90+3, Coman a reușit un gol de poveste, stabilind scorul final, un neverosimil România – Anglia 4-2.

„A fost un meci foarte greu, cu intensitate, ne bucurăm că am ieșit cu capul sus. Am fost împinși de la spate de public. N-am trăit niciodată așa ceva. Rezultatul e cel mai important. A fost o seară fantastică pentru noi. Acum ne gândim la meciul cu Franța, nu la semifinale. Acela e următorul pas” – a spus Florinel Coman pentru TVR 1.

România s-a clasat pe primul loc într-o grupă imposibilă, cu Anglia, Franța și Croația. La startul turneului porneam cu ultima șansă, având cota 100.00 la trofeu și cota 10.00 să ajungem în semifinale. Am învins Croația cu 4-1, apoi am trecut de Anglia cu 4-2, pentru ca în ultima etapă să remizăm alb împotriva Franței, rezultat cu ajutorul căruia ambele formații au ajuns în semifinale.

Ne vom duela cu Germania pentru un loc în finală, joi, de la ora 19:00. Nemții sunt singura echipă care s-a descurcat mai bine decât noi în faza grupelor, adunând tot șapte puncte, dar cu un golaveraj superior. În cealaltă semifinală se vor întâlni Spania și Franța.