Florinel Coman, one-man show pentru FCSB în meciul cu Hermannstadt! Două goluri și două pase decisive. Una a fost de colecție. VIDEO

26.10.2019 | 21:28
Florinel Coman oneman show pentru FCSB in meciul cu Hermannstadt Doua goluri si doua pase decisive Una a fost de colectie VIDEO

Florinel Coman se află într-unul dintre cele mai bune momente ale carierei. Mijlocașul stânga a deschis scorul pentru FCSB în meciul cu Hermannstadt și a contribuit decisiv și la al doilea gol, înscris de Adi Popa. Coman, aflat cu spatele la poartă și marcat de doi adversari, a pasat superb cu călcâiul și Popa l-a învins pe Cristiano, portarul sibienilor. La doar cinci minute de la pauză, Florinel a dus scorul la 3-0 cu un șut la vinclu din interiorul careului. Mai mult, a mai pasat o dată decisiv împotriva sibienilor în repriza secundă

Florinel Coman, goluri și pase decisive cu Hermannstadt

Florinel Coman a ajuns la șase goluri marcate pentru FCSB în această stagiune, după reușitele din meciul cu Hermannstadt. Mijlocașul nu doar a marcat, ci l-a și pus pe Adi Popa în situație ideală pentru golul doi.

Coman era într-o poziție aproape imposibilă, cu spatele la poartă și flancat de doi fundași adverși, dar a găsit singura soluție prin care putea scoate maximum din fază. A trimis mingea cu călcâiul în mijlocul careului, iar Adi Popa a profitat de pasa excelentă trimisă de Coman și l-a învins cu o execuție plasată pe Cristiano (Video). Coman a recidivat și în startul reprizei secunde, când a marcat pentru 3-0 cu o execuție la vinclu.

Florinel Coman este în acest sezon unul dintre cei mai importanți fotbaliști de la FCSB. După jocul cu Hermannstadt de la Târgu Mureș, Coman a ajuns la șase goluri și patru pase decisive în cele 10 meciuri în care a evoluat în Casa Pariurilor Liga 1. Forma bună arătată la echipa de club a fost remarcată și de selecționerul Cosmin Contra, care l-a convocat pe Coman în premieră la prima reprezentativă, pentru dubla cu Insulele Feroe și Norvegia.