Florinel Coman, penalty ratat în minutul 93! Încă un moment trist în Danemarca la fix 16 ani de la “Drama de la Copenhaga”

Marian Popovici
in Echipa nationala
10/09/2019, 21:39
Florinel Coman, penalty ratat în minutul 93! Încă un moment dramatic în Danemarca la fix 16 ani de la Drama de la Copenhaga FOTO: Florinel Coman in meciul de fotbal dintre Germania U21 si Romania U21 din semifinalele Campionatului European 2019, disputat pe stadionul Renato Dall'Ara din Bologna, Italia,

Danemarca U-21 a câștigat meciul cu România U-21, scor 2-1. Danezii au dominat meciul, însă Florinel Coman a readus speranțele în minutul 80, însă tot el le-a spulberat în minutul 93 când a ratat un penalty.

Florinel Coman, penalty ratat în minutul 93! Atacantul FCSB, înger și demon pentru “tricolori”

Florinel Coman a tras în dreapta portarului, însă Christensen s-a întins bine și a trimis mingea în corner. Penalty-ul ratat poate atârna greu în grupa de calificare, Danemarca fiind una dintre favoritele seriei.

Este încă un moment dramatic trăit de naționala României în Danemarca pentru că fix în urmă cu 16 ani, pe 10 septembrie 2003 a avut loc meciul Danemarca – România, din preliminariile Euro 2004, în care Martin Laursen a marcat pentru 2-2 în minutul 94, remiză care a eliminat echipa noastră din cursa spre turneul final.

Florinel Coman, penalty ratat în minutul 93! Încă un moment dramatic în Danemarca la fix 16 ani de la
Florinel Coman, penalty ratat în minutul 93! Încă un moment dramatic în Danemarca la fix 16 ani de la “Drama de la Copenhaga” FOTO: Florinel Coman reactioneaza dupa inscrierea unui gol in meciul de fotbal dintre Anglia U21 si Romania U21 din etapa a II-a, grupei C a Campionatului European 2019, disputat pe stadionul Dino Manuzzi din Cesena, Italia

Urmează Ucraina și Irlanda de Nord

Danemarca câștigă derby-ul grupei care s-a jucat în primul meci din preliminarii și este favorită să încheie pe primul loc. Nordicii au controlat jocul și au punctat prin Skov Olsen, în minutul 3 și 55. Florinel Coman a redus din diferență în minutul 80 și a avut șansa să aducă o remiză nesperată în Danemarca, însă a ratat penalty-ul din minutul 93.

Următoarele meciuri ale României din grupa de calificare vor avea loc pe 10 și 14 octombrie. “Tricolorii” vor juca pe teren propriu cu Ucraina și Irlanda de Nord. Prima echipă se califică direct la turneul final, alături de cel mai bun loc doi din toate grupele! Celelalte echipe de pe poziția secundă vor juca baraj între ele.

Danemarca nu a mai pierdut de un deceniu la Aalborg la tineret, în condițiile în care echipa de tineret își dispută acolo meciurile de pe teren propriu. Mirel Rădoi a profitat din plin de schimbarea de regulament care permite 5 schimbări și le-a făcut pe toate în acest meci.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!