Formula 1, start de sezon în Austria. Bottas, victorie categorică. Hamilton a fost penalizat și e în afara podiumului

05.07.2020 | 17:42
Formula 1 start de sezon in Austria Bottas victorie categorica Hamilton a fost penalizat si e in afara podiumului

La șapte luni de la ultima cursă, Formula 1 pleacă la start într-un sezon extrem de concentrat și care va avea prima apariție în acest weekend în Austria.

UPDATE, 5 iulie, ora 17:45 / Pilotul finlandez al echipei Mercedes, Valtteri Bottas, a câștigat fără probleme Marele Premiu al Austriei, prima cursă de Formula 1 a sezonului.

Campionul mondial en-titre Lewis Hamilton a încheiat pe poziția a doua, dar a fost penalizat cu 5 secunde pentru incidentul cu Alexander Albon și astfel a coborât pe poziția a patra. Podiumul a fost completat de Charles Leclerc (Ferrari) și Lando Norris (McLaren).

• 7. Alfa Romeo – 2.

UPDATE, 5 iulie, ora 17:36 / În turul 61, Alexander Albon l-a atacat pe Lewis Hamilton, dar cei doi s-au acroșat. Cel care a avut de suferit a fost pilotul Red Bull Racing, care a pierdut poziția de podium, dar comisarii de cursă analizează incidentul.

UPDATE, 5 iulie, ora 17:16 / Încă două abandonuri în turul 50: George Russell și SRomain Grosjean. Continuă duelul la vârf dintre Bottas și Hamilton. Top 10: Bottas, Hamilton, Albon, Perez, Norris, Leclerc, Sainz, Gasly, Kvyat, Ocon.

UPDATE, 5 iulie, ora 16:47 / Toți piloții rămași în cursă au trecut pentru prima dată pe la boxe. În acest moment pe pistă se află safety-car-ul după abandonul lui Kevin Magnussen.

Top 10: Bottas, Hamilton, Albon, Norris, Perez, Leclerc, Sainz, Vettel, Gasly, Kvyat. Au aabandonat: Verstappen, Ricciardo, Strool și Magnussen.

UPDATE, 5 iulie, ora 16:29 / Max Verstappen a fost nevoit să abandoneze după ce a avut probleme la sistemul de frânare. Olandezul a intrat extrem de nervos la boxe. Lewis Hamilton a a urcat pe poziția a doua, în spatele colegului său Valtteri Bottas.

Top 10: Bottas, Hamilton, Albon, Norris, Perez, Leclerc, Sainz, Stroll, Vettel, Ricciardo.

UPDATE, 5 iulie, ora 16:12 / A început prima cursă de Formula 1 din actualul sezon. Înainte de start, piloții au venit pe linia de start și majoritatea au pus un genunchi pe pământ arătându-și susținerea pentru oprirea rasismului.

UPDATE, 5 iulie, ora 15:34 / Cu puțin timp înainte de startul Marelui Premiu de Formula 1 al Austria, FIA a decis penalizarea campionului mondial Lewis Hamilton cu trei locuri pe grila de start.

Conform Gazzetta dello Sport, britanicul a fost penalizat pentru că nu a încetinit la semnalizarea cu steaguri gaalbene din timpul calificărilor. În aceste condiții, Hamilton va pleca din poziția a cincea.

În prima linie, alături de Bottas se va afla Max Verstappen, iar în cea de-a doua vor fi Lando Norris și Alexander Albon.

UPDATE, 4 iulie, ora 17:15 / Ședința de calificări a Marelui premiu de Formula 1 al Austriei, prima etapă a campionatului Mondial, a fost dominată de piloții echipei Mercedes.

Surprinzător, finlandezul Valtteri Bottas l-a surclasat pe campionul mondial Lewis Hamilton, dar cei doi vor pleca din prima grilă de start. Marea dezamăgire a calificărilor a fost pilotul german de la Ferrari, Sebastian Vettel, care nu a prins ultima ședință de calificări și va pleca din poziția a 11-a.

Rezultatele obținute în calificări și grila de start pentru cursa care va avea loc duminică, de la ora 16:00, este următoarea:

• 20. Nicholas Latifi (Williams).

Campionatul Mondial de Formula 1 ar fi trebuit să înceapă la 15 martie, în Australia, dar a fost amânat din cauza pandemiei de coronavirus, chiar cu 10 minute înainte de începerea primului antrenament.

Până acum s-a stabilit un calendar provizoriu de opt curse, două circuite având privilegiul de a organiza câte două curse de Formula 1, la pauză de o săptămână. Ulterior, vor fi adăugate și alte curse.

Austria dă startul în Formula 1

Sezonul 2020 de Formula 1 are startul în Austria, pe Red Bull Ring din Spielberg. Cursa va avea loc în acest weekend, pe 5 iulie, iar o săptămână mai târziu, piloții din Marele Circ se vor întrece din nou pe circuitul austriac în a doua etapă.

Piloţii echipei Mercedes, campioana mondială en titre, Lewis Hamilton şi Valtteri Bottas, au înregistrat cei mai buni timpi în prima şedinţă de antrenamente din sezonul 2020, care a avut loc, vineri, pe circuitul de la Spielberg.

Sextuplu campion mondial, Hamilton a înregistrat cel mai bun timp pe turul de circuit, un minut, patru secunde şi 816 miimi, iar coechipierul său, finlandezul Bottas, 1:05.172.

Olandezul Max Verstappen de la Red Bull Honda a fost cronometrat cu 1:05.418, al treilea timp, în timp ce piloţii Ferrari au avut timpi modeşti, 1:05.924 – Charles Leclerc, locul 10 şi 1:06.077 – Sebastian Vettel, locul 12.

Lewis Hamilton este favorit să obțină la finalul anului 2020 al șaptelea titlu mondial al carierei. Asta ar însemna să îl egaleze la numărul de titluri pe Michael Schumacher, recordman-ul all time, cu 7 campionate mondiale câștigate.