Sport

Curățenie generală la Farul! Trei jucători dați afară în doar 72 de ore. Update

Farul a confirmat oficial faptul că fostul golgheter al Superligii, Gabi Iancu, nu va continua la echipă. Mai apoi, constănțenii au anunțat și alte despărțiri.
05.06.2026 | 12:47
Curatenie generala la Farul Trei jucatori dati afara in doar 72 de ore Update
Farul a anunțat plecarea încă unui jucător după ce s-a salvat de la retrogradare. Sursă foto: Sorin Danielciuc/SPORT PICTURES
ADVERTISEMENT

Farul a anunțat oficial despărțirea de Gabi Iancu (32 de ani), contractul atacantului cu gruparea constănțeană încheindu-se la finalul sezonului. Așadar, golgheterul Superligii din sezonul 2019-2020, care are în palmares și patru titluri de campion, devine liber de contract înainte de următoarea stagiune. Apoi, gruparea condusă de Gică Popescu a anunțat și despărțirile de Jovan Markovic și Diogo Ramalho.

UPDATE: Diogo Ramalho pleacă de la Farul

După ce s-a salvat in extremis de la retrogradare, după un baraj de infarct cu Chindia Târgoviște, conducătorii Farului au început curățenia la nivelului lotului și au anunțat despărțirea de mijlocașul portughez Diogo Ramalho.

ADVERTISEMENT

”Farul Constanța și mijlocașul portughez Diogo Ramalho au ajuns la un acord privind încetarea pe cale amiabilă a raporturilor contractuale. Sosit la Farul în vara anului 2025, portughezul în vârstă de 26 ani a evoluat în 37 de partide în toate competițiile, reușind să înscrie o singură dată”, se arată pe site-ul oficial al ”marinarilor”.

UPDATE: Farul a anunțat și plecarea lui Jovan Markovic

Nici Jovan Markovic nu va mai îmbrăca tricoul Farului în următorul sezon. „Farul Constanța și Jovan Markovic au ajuns la un acord pentru întreruperea relațiilor contractuale. Sosit la formația noastră în vara anului trecut, atacantul în vârstă de 25 de ani a evoluat în 20 de partide în toate competițiile pentru echipa noastră, în care a reușit 5 goluri și o pasă decisivă. Mulțumim, Marko, și succes mai departe!”, a anunțat grupare din Superliga pe site-ul oficial.

ADVERTISEMENT

Gabi Iancu pleacă de la Farul. Atacantul devine liber de contract

Farul a anunțat oficial despărțirea de Gabi Iancu. „Atacantul Gabriel Iancu nu mai este jucătorul echipei noastre, după ce contractul acestuia a expirat. În vârstă de 32 ani, Gabriel Iancu revenise la formația noastră în iulie 2024, iar de atunci a evoluat în 35 de partide pentru alb-albaștri în toate competițiile, în care a reușit 2 goluri și o pasă decisivă.

ADVERTISEMENT

Mulțumim, Gabi, și succes mai departe!”, a transmis gruparea constănțeană pe site-ul oficial. Iancu a evoluat foarte puțin pentru Farul în sezonul recent încheiat, mai exact în doar 12 jocuri, fără să marcheze vreun gol. Flavius Stoican, care a plecat la rândul său de la Farul, l-a lăsat pe bancă pe atacantul de 32 de ani în „dubla” de la baraj contra Chindiei, pe care „marinarii” au câștigat-o cu mari emoții, la loviturile de departajare.

ADVERTISEMENT

La ce echipe a evoluat Gabi Iancu. Atacantul are în palmares 4 titluri

Născut în București, Gabi Iancu a început fotbalul la Steaua, dar și-a încheiat junioratul la Academia Hagi și a debutat la nivel de seniori în tricoul Viitorului Constanța (actuala Farul). În ianuarie 2013, atacantul era transferat de FCSB cu 500.000 de euro, contribuind la cele trei titluri consecutive pe care echipa le-a cucerit în acei ani.

După un împrumut în Turcia, la Karabukspor, Iancu a revenit în 2016 la Viitorul, unde a rămas timp de doar un sezon, în care echipa a câștigat titlul. După experiențe la Termalica (Polonia), FC Voluntari și Dunărea Călărași, Iancu a revenit din nou la gruparea constănțeană în 2019 și a devenit golgheterul Superligii, cu 18 reușite.

ADVERTISEMENT

În 2021 se transferă pentru 500.000 de euro în Rusia, la Akhmat Grozny, unde însă nu confirmă, fiind împrumutat în trei rânduri, la Farul, FC U Craiova și Hermannstadt. În 2023 semnează definitiv cu formația sibiană, însă după doar un an revine la Farul, grupare pentru care a evoluat de 5 ori în carieră. Atacantul are și 4 selecții la naționala României, toate în toamna lui 2020, în mandatul lui Mirel Rădoi.