Fotbal european, 30 august – 1 septembrie. Man. United, la a treia victorie consecutivă în Premier League

În perioada 30 august - 1 septembrie se joacă prima rundă intermediară din acest sezon în trei dintre cele cinci campionate de top ale Europei, Premier League, Serie A și Ligue 1.
30.08.2022 | 14:32
Fotbal european 30 august  1 septembrie Man United la a treia victorie consecutiva in Premier League
Jadon Sancho a adus al treilea succes la rând în Premier League pentru Man. United, care a învins-o cu 1-0 pe Leicester City, în deplasare. sursa foto: hepta.ro
31-08-2022
18:31

Premier League, etapa a 5-a: United, la a treia victorie consecutivă. City s-a distrat cu Nottingham, Haaland reușind al doilea hat-trick în Premier League. Arsenal rămâne cu procentaj 100%, Liverpool câștigă în minutul 90+8!

Manchester United a lăsat în urmă cele două eșecuri din startul sezonului și a ajuns la doar două puncte de podium, în urma celei de-a treia victorii la rând din Premier League. “Diavolii roșii” s-au impus cu scorul de 1-0 în deplasarea de pe terenul lui Leicester City, grație golului înscris de Jadon Sancho în minutul 23.

După ce bifase patru succese la rând în startul campionatului pentru prima dată după sezonul 2003-04, Arsenal a depășit performanța din urmă cu aproape două decenii. Atunci remiza în runda a cincea.

De data aceasta, deși Villa a egalat la 1, prin Douglas Luiz, care a înscris la câteva zeci de secunde după ce intrase pe teren, ”tunarii” au reușit golul victoriei. Și păstrează procentajul maxim după cinci etape.

Manchester City s-a distrat cu Nottingham, Haaland reușind al doilea hat-trick în Premier League. A ieșit la rampă și Julian Alvarez, care a izbutit o dublă. În timp ce Cancelo a marcat cu un șut superb de la distanță.

West Ham, primul adversar al FCSB în Conference League, a izbutit o remiză în derbyul londonez cu Tottenham.

Newcastle a făcut un meci eroic pe Anfield, după ce Isak a deschis scorul, la debut. Însă a pierdut în minutul 90+8, Fabio Carvalho aducând cele trei puncte pentru trupa lui Klopp, după ce Firmino egalase.

Leicester – Man. United 0-1 (Sancho 23)

Arsenal – Aston Villa 2-1 (G. Jesus 31, Martinelli 76 / Douglas Luiz 74)

Bournemouth – Wolves 0-0

Manchester City – Nottingham 6-0 (Haaland 12, 23, 39, Cancelo 51, Alvarez 65, 88)

MIN.88: GOOOL Manchester City. Alvarez face dubla și Manchester City izbutește ”setul”.

MIN.65: GOOOL Manchester City. Mahrez are un serviciu perfect și Alvarez face 5-0.

MIN.51: GOOOL Manchester City. Cancelo face 4-0 cu un șut spectaculos de la mare distanță.

MIN.39: GOOOL Manchester City. Hat-trick (perfect) pentru Haaland în mai puțin de o repriză, vârful trupei lui Guardiola reluând din apropiere, cu capul, o recentrare, prin același procedeu, a lui Stones.

MIN.23: GOOOL Manchester City. Henderson degajează greșit, iar City nu iartă. După o succesiune rapidă de pase, mingea ajunge la Haaland, care face dubla.

MIN.12: GOOOL Manchester City. Foden îl găsește perfect pe Haaland, iar acesta nu ratează oportunitatea de a deschide scorul.

Vezi aici cele mai importante faze

Manchester City: Ederson – Walker, Stones, Dias, Cancelo – Silva, Rodri, Gundogan – Alvarez, Haaland, Foden.

Nottingham Forest: Henderson – Worrall, Kouyate, McKenna – Williams, Yates, O’Brien, Lodi – Johnson, Gibbs-White – Freuler.

West Ham – Tottenham 1-1 (Soucek 55 / Kehrer 34 – autogol)

Liverpool – Newcastle 2-1 (Firmino 61, Carvalho 90+8 / Isak 38)

MIN.90+8: GOOOL Liverpool. Deși s-au acordat cinci minute de prelungire, Andre Marriner a prelungit partida după o accidentare a lui Pope, în minutul 90+4. Și, în al 8-lea minut de prelungiri, după o lovitură de colț, fundașii gazdă au bâlbâit balonul în apropierea porții, iar Fabio Carvalho a reluat, din 3 metri, sub bară.

MIN.61: GOOOL Liverpool. Salah îl găsește excelent pe Firmino, în suprafața de pedeapsă, și brazilianul egalează.

MIN.38: GOOOL Newcastle. Isak, ultimul transfer al lui Newcastle, deschide scorul la Liverpool din serviciul lui Longstaff.

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Gomez, Van Dijk, Robertson – Elliott, Fabinho, Henderson – Salah, Firmino, Diaz.

Newcastle: Pope -Trippier, Lascelles, Burn, Targett – Willock, Longstaff, Fraser – Almiron, Isak, Wood.

31-08-2022
17:31

Ligue 1, etapa 5: Monaco făcută șah-mat de Troyes. PSG, 3-0 la Toulouse, cu reușite pentru Neymar și Mbappe din pasele lui Messi. Nice, fără Rareș Ilie, 2-1 la Lille

Dacă în runda trecută a reușit să o țină în șah pe PSG, remizând, 1-1, Monaco a dezamăgit acasă, cu Troyes. Chiar dacă a deschis scorul. Maripan a fost eliminat în minutul 44, la 1-1, iar Troyes a dat imediat lovitura. Iar mai apoi avea să își concretizeze superioritatea numerică impunându-se cu 4-2.

PSG și-a regăsit pofta de gol la Toulouse. Neymar a deschis scorul după o pasă filtrantă a lui Messi, Mbappe a dublat avantajul, la un nou assist al argentinianului, iar Bernat a stabilit scorul final.

Nice a dat lovitura la Lille, din două penaltyuri. Rareș Ilie nu a jucat.

Angers – Reims 2-4 (Boufal 58 – penalty, Hunou 67 / Munetsi 23, Ito 45+1, Balogun 70, Flips 90)

Lyon – Auxerre 2-1 (Tete 29, Toko Ekambi 72 / Autret 80)

Monaco – Troyes 2-4 (Maripan 11, Y. Fofana 63 / Tardieu 22 – penalty, Odobert 45+3, Balde 48, Salmier 78)

Montpellier – AC Ajaccio 2-0 (Nordin 28, Wahi 76)

Strasbourg – Nantes 1-1 (Diallo 28 / Mostafa Mohamed 85)

Lens – Lorient 5-2 (Sotoca 24, 77, Said 28, Abdul Samed 57, Openda 86 / Moffi 41, 50)

Lille – Nice 1-2 (Bamba 20 / Delort 21 – penalty, Pepe 27 – penalty)

Marseille – Clermont 1-0 (Gueye 49)

Rennes – Brest 3-1 (Rodon 53, Terrier 89, Doue 90+1 / Honorat 57)

Toulouse – PSG 0-3 (Neymar 37, Mbappe 50, Bernat 90+1)

31-08-2022
17:24

Serie A, etapa a 4-a, meciurile de miercuri: Răzvan Marin a jucat din minutul 64 în Empoli - Verona 1-1. Lazio ratează victoria în 90+1

Răzvan Marin a început pe banca de rezerve în Empoli – Verona și a intrat în minutul 64, în locul lui Grassi. Meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Într-o altă partidă, Lazio, care venea după un succes mare, 3-1 cu Inter, n-a reușit decât o remiză, 1-1, cu Sampdoria. Gazdele au izbutit golul egalizator în minutele de prelungiri.

Napoli s-a încurcat cu Lecce, 1-1, oaspeții ratând și un penalty, astfel că liderul, AS Roma, are două puncte mai mult, iar Juventus s-a impus cu 2-0 contra lui Spezia.

Empoli – Verona 1-1 (Baldanzi 26 / Kallon 69)

Sampdoria – Lazio 1-1 (Gabbiadini 90+1 / Immobile 21)

Udinese – Fiorentina 1-0 (Beto 17)

Juventus – Spezia 2-0 (Vlahovic 9, Milik 90+2)

Napoli – Lecce 1-1 (Elmas 27 / Colombo 31)

31-08-2022
11:26

Ionuț Radu a primit cea mai mică notă în meciul Cremonese - Inter

Ionuț Radu a jucat în fața fostei sale echipe, Inter Milano, însă portarul român a primit cea mai mică notă dintre jucătorii lui Cremonese.

Deși a avut și trei intervenții, Radu a fost notat cu 5,5 de către jurnaliștii de la tuttomercatoweb: „La golul lui Barella nu poate face nimic. Apoi, la golul lui Correa are o vină. La șutul lui Dzeko nu intervine corect, îi lasă mingea pe tavă lui Correa, care o împinge în poartă”.

Din partea celor de la CalcioCremonse, Ionuț Radu a primit nota 6: „Împotriva fostei sale echipe, Radu a făcut din nou o gafă, oferindu-le avantajul nerazzurrilor. Apoi și-a revenit și a salvat-o de două ori pe Cremonese”.

31-08-2022
08:00

Rodrigo Moreno, vedeta lui Leeds United, clipe de coșmar la meciul cu Everton

Atacantul lui Leeds a suferit o accidentare la umăr în partida cu Everton încheiată la egalitate, scor 1-1.

Spaniolul a avut nevoie de oxigen și a fost scos de pe teren de echipa medicală în minutul 32. Rodrigo s-a ales cu umărul dislocat, însă antrenorul lui Leeds îi liniștește pe fani: „I-a fost reatașat și arată bine. Va face teste și vom vedea”.

Rodrigo era într-o formă excelentă și marcase patru goluri în primele patru meciuri din Premier League.

30-08-2022
19:29

Premier League, etapa a 5-a: Sterling continuă să înscrie, dar Chelsea pierde, 1-2, la Southampton

Marți, runda intermediară din Premier League propune patru confruntări. Trei dintre acestea au ca oră de start 21:45, cea mai interesantă fiind confruntarea dintre Southampton și Chelsea. Leeds – Everton debutează 15 minute mai târziu.

Crystal Palace – Brentford 1-1 (W. Zaha 59 / Wissa 88)

Fulham – Brighton 2-1 (Mitrovic 48, Dunk 55 – autogol / Mac Allister 59 – penalty)

Southampton – Chelsea 2-1 (Lavia 28, Armstrong 45+1 / Sterling 23)

Leeds – Everton 1-1 (Sinisterra 55 / A. Gordon 17)

30-08-2022
19:22

Serie A, etapa a 4-a: Dybala își ia în serios rolul de lider la AS Roma și înscrie de două ori în victoria cu 3-0 cu Monza. Inter, victorie la pas cu echipa lui Ionuț Radu

De la ora 21:45, runda intermediară din Serie A propune alte două întâlniri. Vicecampioana Inter o întâlnește pe Cremonese, la care Ionuț Radu este titular, iar AS Roma primește vizita echipei lui Silvio Berlusconi, Monza.

Inter – Cremonese 3-0 (Correa 12, Barella 38, L.Martinez 76 / Okereke 90)

Inter: Handanovic – Skriniar, De Vrij, Dimarco – Dumfries, Barella, Brozovic, Calhanoglu, Darmian – Dzeko, Correa.

Cremonese: Radu – Aiwu, Bianchetti, Lochoshvili – Ghiglione, Pickel, Escalante, Quagliata – Ascacibar – Okereke, Dessers.

AS Roma – Monza 3-0 (Dybala 18, 32, Ibanez 61)

AS Roma: Patricio – Mancini, Kumbulla, Ibanez – Celik, Cristante, Matic, Zalewski – Dybala, Pellegrini – Abraham.

Monza: Di Gregorio – Marlon, Marrone, Caldirola – Birindelli, Pessina, Sensi, Machin, Carlos Augusto – Caprari, Petagna.

30-08-2022
19:13

Milan ”scoate” un punct, în deplasare, cu Sassuolo

Programul din runda intermediară din Serie A a fost deschis de campioana AC Milan, care nu a reușit decât un 0-0 în deplasare, cu Sassuolo. Trupa lui Pioli a ajuns astfel la 20 de partide pe teren străin în care nu a cunoscut înfrângerea, între care 13 câștigate.

A fost o întâlnire în care, însă, AC Milan nu a strălucit. Și, mai mult, a avut șansă, gazdele ratând un penalty, în minutul 22, Berardi nereușind să-l învingă pe Maignan.

Sassuolo: Consigli – Toljan, Erlic, Ferrari, Rogerio – Frattesi, Lopez, Thorstvedt – Berardi, Pinamonti, Kyriakopoulos.

Milan: Maignan – Florenzi, Kjaer, Tomori, Hernandez – Pobega, Bennacer – Saelemaekers, Diaz, Leao – Giroud.

30-08-2022
11:55

Bournemouth l-a dat afară pe antrenorul Scott Parker

Conducerea lui Bournemouth a decis să îl dea afară pe Scott Parker, după înfrângerea cu 9-0 împotriva lui Liverpool. Este pentru prima dată după 18 ani când un antrenor din Premier League este dat afară în luna august. Ultima oară se întâmplase în 2004.

„Promovarea va fi mereu amintită, a fost unul dintre sezoanele cu cel mai mare succes din istoria noastră. Totuși, pentru a evolua ca întreg, echipă, club, trebuie să arătăm încredere și respect unii față de alții”, a explicat demiterea patronul Maxim Demin.

Scott Parker și-a vărsat nervii pe conducere după meciul cu Liverpool, ceea ce a și dus la îndepărtarea sa: „sunt milioane de lucruri din cauza cărora trecem prin asemenea momente”, a spus antrenorul, care și-a acuzat clubul că au fost inactivi pe piața transferurilor.

În acest mijloc de săptămână are loc prima rundă intermediară din acest sezon în trei dintre campionatele de top ale Europei: Premier League, Ligue 1 și Serie A. Graba e cauzată în primul rând de faptul că trebuie disputate cât mai multe etape până ce se va trage obloanele timp de o lună peste întrecerile naționale din multe campionate pe perioada turneului final al CM din Qatar, la sfârșit de an.

Arsenal vrea să scrie istorie

Arsenal este singura echipă din Premier League cu maximum de puncte. Și este pentru prima dată după aproape două decenii când începe campionatul cu patru succese la rând.

Ultima dată se întâmpla în stagiunea 2003-04. Unul istoric pentru ”tunari”, care izbuteau atunci să termine stagiunea fără eșec. Lucru pe care nu l-a mai realizat vreo altă echipă.

În ediția de atunci, în runda a cincea, Arsenal nu reușea însă decât o remiză. Astfel că, dacă se impune miercuri 31 august, contra lui Aston Villa, ar izbuti să depășească performanța de atunci.

Campioana în exercițiu și secondanta liderului, Manchester City, va juca din nou acasă, cu Nottingham. În timp ce a treia clasată, Tottenham, are derby londonez cu viitoarea adversară a FCSB în Conference League, West Ham United.

După ce a învins cu 9-0 pe Bournemouth, bifând prima victorie din actuala stagiune, Liverpool primește replica lui Newcastle. În timp ce Manchester United, care și-a revenit, bifând două succese la rând, joacă în ultimul meci al etapei cu Leicester.

Tripleta Messi-Neymar-Mbappe vrea să-și recapete strălucirea la Toulouse

În Serie A, nu avem vreo echipă cu maximum de puncte după trei etape. Și nu mai puțin de șase formații au 7 puncte, startul de campionat fiind extrem de echilibrat.

Două dintre acestea, Atalanta și Torino, se vor întâlni în ceea ce se anunță cea mai echilibrată întîlnire a rundei intermediare. În timp ce Inter și Juventus, care nu se află încă în zona de vârf a ierarhiei, au șansa de a reveni, urmând să întâlnească, acasă, pe Cremonese, respectiv Spezia.

În fine, în Ligue 1, o rundă fără meciuri-șoc. PSG merge la Toulouse cu dorința de a reveni la fotbalul efervescent din primele runde, după ce, în ultima etapă, a remizat, 1-1, acasă, cu Monaco.

Marseille, secondanta liderului, joacă acasă cu Clermont, în timp ce Lens are un joc ce pare mai complicat, cu Lorient, formație care, pentru moment, este pe loc de Conference League.